فهرست
به وقت نفرت، به وقت کینه
به وقت نفرت، به وقت کینه

به وقت نفرت، به وقت کینه

آی‌اسپورت- جام جهانی، زمانی برای دوستی ملت‌هاست. انسان قرن بیستم بعد از مدت‌ها کشمکش، کشتار گسترده، پشت سر گذاشتن دو جنگ خانمان برانداز جهانی و جنگ‌های منطقه‌ای در شرق و غرب، به این نتیجه رسید که دشمنی بس است. انسان از کشتن خسته شد. انسان از دشمنی خسته شد. انسان‌ها به این نتیجه رسیدند که باید یکدیگر را بشناسند و به اشتراکاتشان بیشتر از تفاوت‌هایشان اهمیت بدهند. نه‌تنها انسان‌های ضعیف و مورد ظلم، که حتی ظالم‌ها هم از این وضعیت خسته بودند. در کشورهای پیروز جنگ هم صدها هزار نفر کشته می‌شدند و آسیب‌های ناشی از جنگ تا ده‌ها سال دست از سرشان برنمی‌داشت. در چنین شرایطی بود که مسابقاتی مانند المپیک و جام جهانی، مورد اقبال گسترده مردم جهان قرار گرفتند. امروز می‌بینیم که در کشوری مثل روسیه، ده‌ها هزار نفر از سراسر دنیا جمع می‌شوند و بدون توجه به اتفاقات گذشته، در کنار هم خوش می‌گذرانند. صرب‌ها در کنار کروات‌ها در خیابان‌ها می‌رقصند و آمریکایی‌ها در روسیه دچار مشکل خاصی نمی‌شوند. انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها کینه جنگ‌های صدساله را مدت‌هاست کنار گذاشته‌اند و در کنار هم بساط شادی می‌چینند. سیاه‌پوست‌ها و سفیدپوست با چماق و اسلحه به جان یکدیگر نمی‌افتند و مردم آمریکای لاتین و آزتک‌ها، در کنار ایسلندی‌های صورت یخی فوتبال می‌بینند. جام جهانی یک کارناوال بزرگ برای دوستی ملت‌هاست.

در چنین شرایطی، وقتی انسان‌ها به این بلوغ رسیده‌اند که نفرت و دشمنی کافیست، شبکه سه در اقدامی عجیب مستندی نفرت پراکنانه پخش می‌کند. در شرایطی که بیست – سی هزار ایرانی در روسیه در کنار مراکشی‌ها، اسپانیایی‌ها و پرتغالی‌ها رقصیدند و پایکوبی کردند، مستند «به وقت جام» از پلشتی‌های حکومت این کشورها می‌گوید. از این می‌گوید که پرتغالی‌ها چه ها کردند و مبادا با آنها دوستی کنید. به وقت جام از این می‌گوید که در اسپانیا یک میلیون نفر در جنگ داخلی کشته شدند و اینها انسان‌هایی وحشی هستند. از استعمار و استثمار می‌گوید و اینکه مبادا تاریخ این کشورها را فراموش کنید و فکر کنید چهره‌شان به این خوبیست که می‌بینید. از تنهایی نه میلیون نفر در انگلیس می‌گویند. از اینکه آنها اینقدر بیچاره هستند که وزارت تنهایی دارند. و تمام این آمارها به صورت یک طرفه ارائه می‌شوند. اینطوری نیست که بگویند وضعیت رفاه و دستمزد در انگلیس فلان قدر است و از آن طرف افسردگی در چنین وضعیتی قرار دارد. از این نمی‌گویند در کشوری که ما زندگی می‌کنیم سطح رفاه، دستمزد، تورم، افسردگی و خودکشی چه قدر است. منطق حاکم بر این مستند این است: «ما خوبیم، همه بدن!» کارشناسانی از وضعیت اسفناک زندگی مردم در اسپانیا می‌گویند که در ادامه هیچ اشاره‌ای به همان شاخص‌های مورد بحث در ایران نمی‌کنند. از سطح آزادی فرانسوی‌ها و سرکوب تظاهرات در این کشور سخن می‌گویند و انتقاد می‌کنند که چرا مردم را کتک می‌زنند و از این سو ما هیچ؛ ما نگاه.

دوستان مستندساز؛ وقتی پاناما بعد از دریافت شش گل از انگلیس یک گل می‌زند و هوادارانش اشک شوق می‌ریزند و در کشور کارناوال شادی به پا می‌شود، یعنی جای اشتباهی را انتخاب کرده‌اید. مردم دنیا از سیاست‌زدگی خسته شده‌اند و به فوتبال پناه آورده‌اند. وقتی مردم ایران بعد از شکست مقابل اسپانیا به خیابان‌ها می‌آیند و تا پاسی از شب و بعضا تا سحر می‌زنند و می‌رقصند معنی و مفهوم خاصی برایتان ندارد؟ وقتی در روسیه کنار سایر ملل خیلی خیلی دوستانه ارتباط برقرار می‌کنیم، نمی‌فهمید که این مستندها فایده‌ای ندارد؟ باورتان نمی‌شود که وضعیت سیاسی کشورهای حاضر در جام جهانی برای مردم اهمیتی ندارد و آنها تنها منتظرند تا از فوتبال لذت ببرند؟ البته که باورتان می‌شود. وگرنه نیم ساعت از وقت بین مسابقات فوتبال را نمی‌گرفتید تا در بهترین ساعت این مستند مبتدیانه را به نمایش بگذارید. مستندی با آیتم‌های تکراری و حرف‌های تکراری. جام‌ جهانی، گردهمایی بزرگ انسان‌هاییست که می‌خواهند با هم دوست باشند؛ جایی برای دشمنی نیست. لطفا بروید و دشمنی‌هایتان را هم با خودتان ببرید.

 

فرهنگستان فوتبال

۳۵ ۶  
آی اسپورت
2018-07-09 23:50:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
Kaveh 6 &4
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۱۴
درود بر شما جناب کربلایی عزیز...
s
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۱:۰۳
ننگ بر صدا و سیمای میلی
s
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۱:۰۳
ننگ بر صدا و سیمای میلی
قطر به سفر
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۱:۲۵
چرا از بیان واقعیات کشورها ماتحت تون سوخته؟ بعله منم قبول دارم ملتها با هم مشکلی ندارن، ولی چرا از یه مستند قوی سوختید شما؟
۵
یک و دو
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۰۹
پخت و بخور بیشعور...
چطور شماها اینقدر بیشعورید و احمق ...
فوتبال اگه سیاسی و دشمن بازی نبود چرا همون روز اول نایک فوتبالیست های مارو تحریم کرد؟
چرا اینقدر نسبت به کشور خودتون تحقیر پمپاژ میکنید؟
چرا از گفتن واقعیت ها و حقیقت کشورهای انور آبی اینطور می سوزید؟
کتاب بیشعوری رو بخون بیشعور
۴ ۱
shl
سه شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۷، ۰۹:۲۵
ما به كشور خودمون تحقیر پمپاژ نمیكنیم اتفاقا این كار رو همین افراد داعشی مسلك میكنن كه نتیجه اش شده حقارت و بدبختی تو هر زمینه ای كه به مردم ایران تحمیل كردن چه اقتصاد چه فرهنگ چه .....و یه عده نادون هم مثل تو براشون كف زدن بله ما داریم تاوان جهالت اونا با حمایت شما رو با زندگیمون پرداخت میكنیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر