فهرست
بحران افشاگری!
بحران افشاگری!

بحران افشاگری!

آی اسپورت - آتش جنگ‌های داخلی در استقلال شعله‌ور شده است. در روزهایی که هنوز تکلیف سرمربی فصل بعد آبی‌ها معلوم نیست و مذاکره با بازیکنان برای تمدید هم به جایی نرسیده، جزئیات قرارداد با خارجی‌ها در ۲ فصل گذشته منتشر شده؛ جزئیاتی که شکی وجود ندارد از داخل باشگاه لو رفته و یک جناح قصد دارد فضا را به نفع خود متشنج کند. باشگاه هنوز درباره صحت این اسناد و ارقام سکوت کرده و به‌نظر می‌رسد مدیران استقلال یا حداقل بخشی از آنها بدجور غافلگیر شده‌اند.

بررسی با‌حوصله و سر صبر این جزئیات مشخص می‌کند که انبوهی از مطالبات دلاری روی دست استقلال است و اگر ارقام را جمع و تفریق کنیم و با درآمدهای تیم در یک ترازو بگذاریم، بیشتر به این نتیجه نزدیک می‌شویم که وضعیت برای آبی‌ها بدجوری اسفناک خواهد بود. با توجه به حذف تیم در آسیا در چشم‌انداز فصل بعد هم درآمد‌زایی محیر‌العقولی دیده نمی‌شود و همین مسئله مشخص می‌کند که شاید حضور یک مربی خارجی استاندارد روی نیمکت استقلال بیش از اندازه خیال‌پردازانه باشد. با توجه به قیمت سیال ارز و طلبکارهایی که عموما زیاد صبور نیستند و خیلی زود زنگ در فیفا را برای شکایت علیه باشگاه‌های ایرانی می‌زنند، باید گفت که شاید وضعیت در لیگ بعدی حتی از سالی که گذشت هم بدتر باشد. استقلال چند بازیکن شاخص دارد که هنوز با آنها تمدید نکرده، غفوری پیشنهاد باشگاه را پس زده و کریمی ساکت مانده، چشمی در آستانه پیوستن به یک تیم قطری است و مذاکره با مهره‌های جدید در هاله‌ای از ابهام است. آیا مدیران استقلال باز هم فصل را زیر فشار و اعتراض کمرشکن هواداران استارت می‌زنند؟

صفرهای ترسناک

مشکلات چند فصل اخیر آبی‌ها و قهرمانی‌های پی‌در‌پی حریف، صبر هواداران استقلال را کم کرده و همین مسئله باعث شده که فشار خردکننده‌ای روی مدیران استقلال در سال‌های اخیر باشد. شاید بخشی از دلیل این قراردادهای نجومی پر از اشتباه همین مسئله باشد.

نمونه‌اش بستن قرارداد با وینفرد شفر که در نهایت روز فینال جام حذفی فصل قبل در خرمشهر بسته شد؛ قراردادی که ناگهان سه‌برابر شده ‌و کلی آپشن و اضافه‌کاری در آن گنجانده شده بود. مفاد قرارداد 2ساله شفر مشخص می‌کند که به‌ترتیب برای فصلی که گذشت ۶۰۰ هزار خالص و برای فصل پیش‌رو ۹۰۰ هزار دلار خالص دستمزد توافقی با شفر بوده. با توجه به اینکه بعید است دستمزد فصلی که گذشت را به او کامل پرداخت کرده باشند و با توجه به اینکه توافقی برای فسخ با او انجام نشده، بدهی آبی‌ها به او حداقل یک میلیون دلار خواهد بود.

الحاجی گرو، مهاجمی که شفر اصرار زیادی داشت تا جذب شود، نیم‌فصل از جمع آبی‌ها جدا شد. مطابق قراردادهای منتشر‌شده گرو برای ۳فصل قرارداد بسته بود؛ به ازای ۳۵۰ هزار دلار برای هر فصل. البته فصل سوم توافقی بوده و درصورت توافق ۱۵درصد به مبلغ قرارداد اضافه می‌شده. آنطور که در نحوه پرداخت پول او به‌صورت ماهانه توافق شده و براساس محاسبات تا زمان فسخ ۱۵۰ هزار یورو دریافت کرده و چیزی نزدیک به ۴۰۰ هزار یورو باقی است. هرچند که مدیران فعلی مدعی هستند بدون پرداخت پول اضافه با او فسخ شده که به‌نظر می‌رسد با حقیقت نزدیک نباشد.

نیومایر، دیگر بازیکنی بود که ابتدای فصل به ترکیب آبی‌ها اضافه شد و نیم‌فصل از تیم کنار رفت. مبلغ قرارداد او برای فصل اول ۴۵۰ هزار دلار بوده و برای فصل دوم هم درصورت توافق ۵۴۰ هزار دلار بسته می‌شده است. اسناد باشگاه می‌گوید که او تقریبا کل پولش را بابت قرارداد سال اول گرفته ‌و اگر بندها و آپشن‌های تمدید کار دست استقلال ندهند، طلبکار نخواهد بود.

ایسما هم بازیکنی است که یک قرارداد یک سال و نیمه با استقلال بسته. او برای نیم‌فصلی که گذشت، ۲۵۰ هزار دلار و برای فصل بعد ۵۵۰ هزار دلار توافق کرده است. قرارداد او درصورت رضایت باشگاه در سال سوم هم قابل تمدید بوده که رقم آن ۶۰۵هزار دلار تعیین شده است. مطابق بندهای قرارداد و شرایط پرداخت ایسما تا این لحظه نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار به او پرداخت شده ‌و هنوز ۵۰۰ هزار دلار از قرارداد او باقی است.

پاتوسی تنها بازیکنی است که رقم قرارداد او ۷۵ هزاردلار بوده است که با توجه به آپشن‌ها و پاداش‌های گلزنی، پاس گل و پیروزی احتمالا چیزی نزدیک به ۱۰۰هزار دلار به او پرداخت شده است. قرارداد او برای فصل بعد درصورت توافق با باشگاه قبلی‌اش قابلیت تمدید به‌مدت 2فصل خواهد داشت که به ازای هر فصل چیزی نزدیک به 300هزار دلار هزینه خواهد برد. در قرارداد همه بازیکنان به ازای  گلزنی، پاس گل، امتیاز، برد، صعود از گروه و مراحل آسیا و قهرمانی آپشن‌های پاداش با سقف مشخص درنظر گرفته شده که منطقا مبلغی به پرداختی‌های فوق اضافه شده است.

هر‌چه هست، استقلال با حسابی سر‌انگشتی و اگر خیلی دست پایین بگیریم چیزی بین ۲ تا ۲.۵میلیون دلار به خارجی‌ها مقروض است. تمدید با پاتوسی، فسخ با ایسما و منشا و طارق هم هزینه‌هایی خواهد داشت. استقلال چطور می‌تواند با این بدهی‌ها و پرونده‌های بدهکاری قبلی باز هم برای فصل جدید خرید خارجی داشته باشد؟

همشهری ورزشی

۹ ۶  
آی اسپورت
2019-05-26 18:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
###
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۳۳
این همه پول خرج کردن و تا تونستن بازیکن گرفتن بعد میگن وزیر نداشت بازیکن بگیریم!!!
۵
شاهین کیا
يكشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۱۶
اینکه توپخانه شبانه روزی علیه استقلال با صحنه گردانی امثال رسول بهروش شعبان بی مخ پرسپولیسی ها یعنی همشهری به پت پت افتاده و بعلت بحران کاغذ در حال خاموشیست بهترین خبر ممکن است این مطلب یک سواستفاده کثیف از افشاگری های جاسوس بی شرفیست که درست در آغاز نقل و انتقالات اینطور بحران به استقلال هدیه میدهد و همشهری اینطور در این آتش بحران می دمد !به خیال باطلشان استقلال را تضعیف کردند!
۱ ۱
...
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۳:۱۶
میدونم افشاگری از کثافتکاری های کیسه رو دوست نداشتین چون نمیتونید مثل سابق سلیطه گری کنید ولی سعی کنید یه کیسه کش هیچ وقت هوچی گری رو کنار نمیذاره درضمن تیمی که با این همه خرج موز هم نصیبش نمیشه ضعیف نیست پس چیه؟
۱
مموتی هستم بزرگترین اسطوره تاریخ ششتایی ها
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸، ۰۵:۵۸
تیم حکومتی کیه:))))
۵
پدرام
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۳۶
اصلا شما طرفدار 2آتیشه و با شرف...وجدانا با این شرایط اقتصادی که مردم توش هستن و این مدیرهای کثیف از کنار همین قرار دادها دارن پول مردم رو بالا میکشن وجدانت همچین چیزی رو قبول میکنه؟!! تنها بازیکنی که واقعا لیاقت دریافت این پول رو داشت پاتوسی بود که خودتون از بازیش لذت میبردین...اگه واقعا پول دارید خرج کنید ولی درست نه اینکه بازیکنی که اصلا ارزش نداره و هیچ سابقه ای نداره این همه باهاش قرارداد بستید.مقایسه کنید قرار داد پاتوسی رو با بقیه اشون...
پدرام
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۲:۵۲
الان من 1ساعته دارم به این مبالغ فکر میکنم...مخم سوت کشید اصلا کاری به استقلال پرسپولیس ندارم...چرا قرار داد ها نباید شفاف باشه برای تمام باشگاه ها...قرارداد ها باید مشخص باشه...قرارداد سفید و محرمانه نداریم اگر کسی اینجوری قرار داد ببنده به عنوان فرار مالیاتی باید مجرم شناخته بشه...در ضمن این چه وضعشه که باشگاه ها مسئولیت مالیات رو بر عهده میگیرن (همون داستان کی داده کی گرفته )کسی اصلا براش مهم نیست...فاجعه اندر فاجعه...اونوقت ما بخوایم آب بخوریم باید مالیات بدیم و تا قرون آخر میگیرن...گور پدر فوتبال
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر