فهرست
چرا دستمزد ویلموتس نباید پنهان بماند؟
چرا دستمزد ویلموتس نباید پنهان بماند؟

چرا دستمزد ویلموتس نباید پنهان بماند؟

آی‌اسپورت-  بازگشت مارک ویلموتس به تهران سرمربی تیم ملی را دوباره در مرکز توجه رسانه‌ها قرار داده. هرچند مربی بلژیکی سکوت کرده و هیچ مصاحبه‌ای نداشته، ولی رسانه‌ها رفتار و تصمیماتش را زیر نظر دارند و آنها را تحلیل می‌کنند. دستمزد ویلموتس هم موضوع دیگری است که در روزهای گذشته به آن پرداخته شده.

مربی بلژیکی به خاطر دیر شدن پرداخت دستمزدش حاضر نبود به تهران بیاید و تنها پس از واریز پول بود که فعالیتش را از سر گرفت. در این میان رسانه‌ها مدعی شده‌اند که دستمزد این مربی بیشتر از تصور اولیه است و او و کادر فنی‌اش سالانه سه میلیون دلار دریافت می‌کنند. این یعنی مربی بلژیکی بیشتر از کی‌روش که سابقه و شهرت بیشتری داشت حقوق می‌گیرد.

طبیعی بود که انتشار این خبر بازتاب زیادی داشته باشد و خبرنگاران هم تلاش کردند صحت آن را از ابراهیم شکوری جویا شوند، ولی پاسخ سرپرست دبیری فدراسیون غیرمنتظره بود. شکوری گفت: «من نمی‌دانم مدیر برنامه‌های ویلموتس کجا چنین مبلغی را برای قرارداد گفته است و من خودم این خبر را ندیده‌ام. اگر او چنین مبلغی گفته باشد غیرحرفه‌ای عمل کرده چرا‌که فوتبالی‌ها می‌دانند مبلغ قرارداد محرمانه است و هر دو طرف باید این موضوع را لحاظ کنند. هیچ‌کس نمی‌آید از من یا خبرنگاران میزان دریافتی و حقوقش را بپرسد چرا‌که این کار اخلاقی و حرفه‌ای نیست. این موضوع محرمانه است و اگر قرار باشد مبلغ قرارداد در رسانه‌ها مطرح شود هر دو طرف باید راضی باشند.»

نمی‌دانیم منظور شکوری از «فوتبالی‌ها» چه کسانی هستند، ولی از کسی که توانسته خودش را به سرعت به رده‌های بالای مدیریت فدراسیون برساند انتظار می‌رود از آنچه در فوتبال دنیا جریان دارد مطلع‌تر باشد.

دستمزد مربیان ملی معمولاً چیزی نیست که از افکار عمومی پنهان بماند و رقم قرارداد مربیان تیم‌های مطرح جهان هم بارها در رسانه‌ها منتشر شده است. با یک جست‌وجوی ساده می‌توان به فهرست دستمزد مربیان ملی دست پیدا کرد. مثلاً بر اساس گزارشی که سایت گل در ماه مارس ۲۰۱۹ منتشر کرد، مارسلو لیپی از فدراسیون فوتبال چین سالانه ۲۸ میلیون دلار دریافت می‌کند. دستمزد سالانه یوآخیم لوو در تیم ملی آلمان ۵.۴ میلیون یورو است و دستمزد دیدیه دشان پیش از قهرمانی جهان با فرانسه ۳.۵ میلیون یورو بود. از فوتبالی‌ها که بگذریم، سازمان‌های دولتی و ادارات هم در این سال‌ها تصمیم گرفته‌اند به سوی شفافیت حرکت کنند و حتی وبسایت‌هایی تأسیس شده که می‌توان دستمزد تمام مدیران را در آن مشاهده کرد. در ساختمان سئول اما به نظر می‌رسد شفافیت طرفداران زیادی ندارد و شکوری هم تصمیم گرفته رویه اسلافش را در پیش بگیرد. فدراسیون فوتبال هرچند روی کاغذ دولتی محسوب نمی‌شود، ولی در سالیان گذشته بارها برای کمبود بودجه‌اش دست به دامن نهادهای دولتی شده و ارقام ریز و درشتی را دریافت کرده. دستمزد سرمربی تیم ملی هم معمولاً از جیب ارگان‌های دولتی پرداخت شده، پس چرا مردم که صاحبان اصلی تیم ملی هستند نباید از آن خبر داشته باشند؟

انتشار دستمزد ویلموتس مزیت دیگری هم دارد و مسئولیت بیشتری را متوجه مربی بلژیکی می‌کند. همچنین انتشار رقم دقیق آن جلوی شایعات و حاشیه‌های بیشتر را می‌گیرد.

۵    
آی اسپورت
2019-11-12 11:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر