فهرست
سازمان لیگ و وعده هایی که فراموش می شوند/ برف، روی شیروانی داغ
سازمان لیگ و وعده هایی که فراموش می شوند/ برف، روی شیروانی داغ

سازمان لیگ و وعده هایی که فراموش می شوند/ برف، روی شیروانی داغ

آی اسپورت - هر کدام از دوره های لیگ برتر که تمام می شوند، قانون پشت قانون و آیین نامه پشت آیین نامه از راه می رسد تا فصل نقل و انتقلات زیر تابش یکسان خورشید قوانین مشترک برگزار شوند و باز بی نظمی توی ذوق نزند. در فاصله ای کوتاه به آغاز فصل نقل و انتقالات نیز همه باشگاه ها و اهالی فوتبال از لزوم تن دادن به این قوانین حرف می زنند اما همین که روزهای پایانی نقل و انتقالات از راه می رسند و تعدادی از تیم ها هنوز بیم خوب بسته نشدن دارند و چند ستاره هنوز بیرون گود مانده اند، دیگر وعده ها و قوانین کمرنگ می شود و صفرها یکی پس از دیگری جلوی رقم قراردادها نقش می بندند.

بر اساس آیین نامه تازه سازمان لیگ فوتبال ایران، هزینه باشگاه ها نباید از سقفی که برای یک سال آن ها تعبیه شده تجاوز نماید اما با توجه به رقم های درخواستی ستاره های تی ملی ایران از باشگاه ها، این اتفاق شدنی به نظر نمی رسد. تعدادی از باشگاه ها حتی پا را فراتر گذاشته اند و پیشنهادهایی به بازیکنان ارائه کرده اند که از تصور خود آن ها نیز خارج بوده است. در چنین وضعیتی، تردیدی وجود ندارد که این بازیکنان حاضر نمی شوند با دریافت مبلغی به مراتب کم تر به تیم دیگری بروند و این به آن معنی است که تعیین بودجه دقیقه و سقف هزینه ها بار دیگر با شکست مواجه خواهد شد.  در واقع تا زمانی که میان باشگاه ها یک عزم هماهنگ برای کاهش دادن قیمت بازیکنان وجود نداشته باشد و باشگاه ها صرفا به خودشان فکر نکنند، چنین وعده هایی هرگز رنگ تحقق یافتن را نمی بینند.

از آن گذشته، در آیین نامه جدید سازمان لیگ، بندی برای الزام بخشیدن به شفافیت مبلغ و مدت قراردادها وجود دار. در این بند تاکید شده است که همه قراردادهای فصل جدید به شکل شفاف بر روی وبسایت سازمان لیگ و باشگاه های مختلف قرار خواهند گرفت. تا به امروز اما چنین اتفاقی رخ نداده است. باشگاه ها هیچ اقدامی برای شفافیت قراردادها انجام نداده اند و بازیکنان نیز حاضر به افشای «رسمی» مبالغ دریافتی شان از باشگاه ها نشده اند. این یکی دیگر از بخش های آیین نامه جدید است که هرگز ضمانت اجرایی نخواهد داشت. از آن جایی که پیش تر با این مدل قانون شکنی ها هیچ برخوردی صورت نگرفته، طبیعتا هیچ باشگاهی از اجرا نکردن این قوانین هراس ندارد. قوانینی که همیشه تنها در حد وعده مانده اند و هیچگاه تا مرزهای عملی شدن پیش نرفته اند و با شروع هر فصل خیلی زود از صفحه روزگار محو شده اند. چیزی شبیه حال و روز برف، در روزهای بازگشت آفتاب به آسمان!

 

 

     
آی اسپورت
2014-07-02 17:40:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر