فهرست
هدایتی؛ عابر بانک یا قربانی حمام فین؟
هدایتی؛ عابر بانک یا قربانی حمام فین؟

هدایتی؛ عابر بانک یا قربانی حمام فین؟

آی اسپورت - با موهای پرپشت و یک دست سیاه، پوست صورت پرطروات، لبخند همیشگی و چشم‌هایی که از پشت عینک برق می‌زند اصلاً به مردی ۵۷ ساله شباهت ندارد. مردی که جمله قصار «من هر چی گیرم می‌آمد ملک می‌خریدم و هرچه دارم از ملک دارم» از او نقل شده است.

حسین هدایتی شنل سرخ را با لقب «امیرکبیر پرسپولیس» روی شانه‌ها انداخت. اتفاقی که برخی آن را تلاش برای پاک کردن عنوان نه چندان آبرومند «عابر بانک» دانستند.

او همواره بر داربستی از کارآفرین و هوادار سینه‌چاک و کارخانه‌دار بخشنده و «خیر» تا به هم زننده نظم تیمی و دلال و … حرکت کرده است. بسیاری از هواداران پرسپولیس عمیقاً دوستش دارند چون هر وقت تیم به یک گرفتاری مالی دچار می‌شود یا نیازمند خرید بازیکن است او دست به جیب می‌کند و مشکل را به سبک پدرخوانده‌های ایتالیایی حل می‌کند!

حسین هدایتی دولابی در محله دولاب تهران به دنیا آمده است. در چند سال اخیر او را به واسطه کمک‌های میلیاردی‌اش به پرسپولیس می‌شناسند. درست از زمانی که باشگاه استیل آذین را راه‌اندازی کرد و ستاره‌های قهر کرده و از دور خارج شده پرسپولیس را آنجا برد به شهرتی همه‌گیر دست پیدا کرد.

در اینترنت اطلاعات پراکنده‌ای در خصوص او وجود دارد. از قرار معلوم پدرش کارخانه‌دار بوده و برایش مغازه‌ای می‌خرد و او با یک سرمایه ۱۳هزار تومانی کار خود را شروع می‌کند. هدایتی در این مغازه واشرها و لولاهای کابینت تولید می‌کرده است. بعدها به تولید تزیینات پرده روی می‌آورد. سپس یک سوله ۱۱ هزار متری در شهرک صنعتی علی‌آباد خریداری می‌کند.

هدایتی در مصاحبه‌ای که خبرگزاری مهر منتشر کرد، درباره سوابق‌اش در سپاه پاسداران هم صحبت کرده. او  می‌گوید: «وقتی از سپاه خارج شدم سردار دهقان فرمانده نیروی هوایی سپاه گفت تو به درد اقتصاد می‌خوری. همان زمان سپاه به همه‌مان عیدی می‌داد. مثلاً ۲۵۰۰ تومان، برکت زندگی‌ام بود. زمینی را خریدم دو میلیارد، اخیراً از من خریدند سیصد میلیارد. سال ۱۳۷۵ یک زمین خریدم ۲۱ میلیارد الان می‌خرند ۱۶۰ میلیارد.»

آیا ثروت افسانه‌ای هدایتی، به «برکت پاداش ۲۵۰۰ تومانی» انباشته شده؟

هدایتی پیش از ورود به فعالیت های اقتصادی، پاسدار بوده است. از دارایی‌های که به وی نسبت داده شده ‌است می‌توان به مالکیت شرکت هلدینگ استیل‌آذین ایرانیان، صنایع استیل‌آذین، شرکت خاورآذین، شرکت فجر گالوانیزه سپاهان کاشان، چندین کارخانه فولادسازی و ورق، شرکت نایبند بزرگترین شرکت پرورش میگوی ایران و نیز برج‌سازی در دبی، سهام‌داری بانک خصوصی تات، ریاست چندین شرکت تجاری در ایران و کشورهای دیگر خاورمیانه، و داشتن املاک کشاورزی و مسکونی متعدد در ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد.

این نوشتار با این مقدمه اما در مورد وزن‌کشی دارایی‌های حسین هدایتی نیست. عادت نداریم مثل برخی که هر کس از خودشان مال و منال بیشتری داشته باشد به او لقب‌های ناخوشایند بدهند و شیوه کسب درآمدش را به چالش می‌کشند عمل کنیم.

نکته دردناک اما حجم انبوه توقعات و انتظاراتی است که برخی از او دارند که گاهی دل آدمی را به درد می آورد. او در اینستاگرام در پستی ثابت نوشته است: دوستان عزیزم. اینجا یک صفحه اجتماعی است. لطفاً از ارسال درخواست شخصی خودداری فرمائید.

اما نگاهی به کامنت‌هایی که برای هدایتی به عنوان یک نمونه از چهره‌های سرشناس که مال و مکنت دارند رویه دیگری از اجتماع را نشان می‌دهد که دردناک است. آزاردهنده است و می‌تواند دل هر آدم صاحب درک و دلی را به درد آورد که این جامعه را چه شده و مسئولان و کارآفرینان به چه کاری مشغولند که دهها و صدها پیر و جوان دست به دامان حسین هدایتی شده‌اند که برایشان شغلی جور کند یا پولی بدهد که به زخم زندگی‌شان بزنند! مگر حسین هدایتی وزیر کار است؟ رئیس جمهور یا رئیس مجلس است؟

ممکن است کسانی بگویند این رویه در همه جای دنیا وجود دارد و کسانی تیری در تاریکی می‌اندازند و مثل بلیط بخت‌آزمایی ممکن است از « سنگ مفت، گنجشک مفت» به یک خوشبختی برسند. تردیدی نیست که در میان درخواست‌کنندگان آدم‌های دریوزه و تنبل و کلاه‌بردار وجود دارد اما نمی‌توان با اطمینان گفت بخش بزرگی از آنها واقعاً محتاج نیستند.

نمی‌توان گفت تعداد زیادی از همین جوان‌ها که «دست» کمک به سوی حسین هدایتی دراز کرده‌اند پیش از این برای کار، این در و آن در نزده و از «پا» نیفتاده‌اند. نمی‌شود انکار کرد که کسانی چنان از فشار زندگی به تنگ آمده‌اند که غرورشان را زیر پا می‌گذارند و استمداد می‌جویند! به چند نمونه توجه کنید:

اکبر: حاجی از اون ۳۰۰ میلیاردی که می‌خوای بدی پرسپولیس یه ذره‌اش رو به من وام بده که تازه رفتم سرخونه زندگیم که مجبور نشم برای صدهزار تومن به صد نفر رو بندازم. یک عمر درس خوندم الان کارگر معدن شدم. شرمنده زن و بچه‌م. حاجی نداری بدی حداقل یه کار برام جور کن.

حسام.ک: حاجی قصد داشتم حضوری خدمت برسم برای درخواست کمک به خانواده که اول جوونی شدیدن تو مخمصه گرفتار شدن خواهشاً جوابمو بدین اگه قابل دونستین!

مسعود. ر: خوش بحالت اینقدر پول داری حاجی. خوش به سعادت بچه‌هات راحت می‌تونن زن بگیرن و زندگی کنن.

ن.ف: آقای هدایتی من مادرم مریضه. نیاز به عمل قلب داره. پول داروهاشو ندارم چه برسه به عمل قلب… لطفا یه کمکی..

امیرضا: حاجی می‌خوام ازدواج کنم ولی پول اجاره یه خونه ندارم …

نصرت.ک: سلام حاج حسین تو رو خدا به ما بچه‌های کم‌توان ذهنی کمک کنید پول بلیط برای مسابقاتمون نداریم بریم اکوادور تا شهریور فرصت داریم. یا علی کمک‌مان کنید.

…..

در کشوری که مشکلات اقتصادی آنقدر زیاد شده که پنهان کردن آن زیر فرش امکان‌پذیر نیست، طبعاً کسانی مثل حسین هدایتی امکان چنان مانوری پیدا می‌کنند که هم به اردوی تیم ملی بروند و هم در شهرهای مختلف بتوانند تیم بخرند و واگذار کنند یا به مهدی طارمی در ترکیه پول بدهد که …! او چنان مورد تفقد قرار می‌گیرد که یک روز سخاوتمندانه لقب «امیرکبیر پرسپولیس» را به او می‌بخشند و یک روز گفته می‌شود در اوین زندانی شده…

اینها همه نشانه‌های یک جامعه بیمار است. در حالیکه افشاگری در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و … بسیار هزینه‌زاست، فوتبال آینه تمام‌نمای دنیایی است که در آن زندگی می‌کنیم. حسین هدایتی نه «یوسف» است، نه «سیاوش» که به «نفس کُشتن و پرهیز» شهره باشد، او محصول چرخه معیوبی است که در نهایت خودش را هم قربانی خواهد کرد...

 فرهنگستان فوتبال

۲۴ ۱۴  
آی اسپورت
2018-05-25 15:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۴ نظر
فرشاد4تای95
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۵۸
بابالقب امیرکبیرولیدرای جیره خورمهران امیری لیدر36بهروزلیدر35رضانوری مسعودمشایخی لیدرجایگاه34بهش دادن اینامیخوان 1کاری کنن برانکوفرارکنه بعدشم پرسپولیس میره توبحران بعدیهویی هدایتی میادوسط 1مربی خارجی روباپولش میکشونه توتیم بازم اسمش میادسرزبوناهمون بلایی که سراستیلی وحبیب کاشانی اوردن بازمیخوان سرپرسپولیس پیاده کنن ادماشونوپخش میکنن توجایگاهای دیگه مثل اون زمون که باعلی دایی علی دایی گفتن پرسپولیسوترکوندن میخواستن امسال بامسلمان گفتن ابن کاروبکنن که رکب خوردن واسه سال بعدم 100در100یکی دیگروعلم میکنن
شاهین
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۳۲
دمت گرم
۷
محسن
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۹:۳۱
هدایتی حیا کن، این فوتبال و بیت المال و رها کن
حسین دولابی ملقب به دزد اعظم
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۰۴
هیچکدوم!! این بابا فقط یه دزد سر گردنه هست که تونست با حروم خوری و دزدی از مردم به مال و منالی برسه و این پول حروم رو خرج لنگ و خرید بازیکنای میلیاردی واسه این تیم کنه تا بعد از 10 سال 2 تا جام جعلی جلوی طرفداراش پرت شه تا بلکه ذره ای لال مونی بگیرن. حالا شما ببین عاقبت تیمی که با پول حروم تقویت شده چی بشه
کیسه دوزاری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۴
عاقیب تیمی که از ریشه فاسد بوده تا الان دسته سه بود همونطوری که فرستادنش و دوباره برگشت. برادران شفیع زاده چطوری پول جمع کردن؟ نکنه کیسه ها بیل زدین پول مهاجم 6 میلیاردی رو جور کردین؟ یه جام اهدایی از طرف فدراسیون و کمیته داوران پرت کردن جلوتون تا دهن گشادتون رو ببندین و خوش باشین برید جشن بگیرین و با قالپاق عکس بندازین. عاقبت پول حروم یعنی هرسال گرون ترین تیم رو ببندی با حداکثر سود از داوری اخرش با تفاضل گل چهارم نشی.
محسن
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۲۳:۱۲
خدمت دوستی که به شفیع زاده ها اشاره میکند:ایا تا حالا یک کلمه در مورد شفیع زاده ها شنیدی که مورددار باشند؟یه مشت احمق و کودن هستید که همینطوری از این و ان اسم میبرید.اسم اینکار را هم کل کل میگذارید و اینکه حال میده!!!! از هدایتی صد جا به اسم اختلاسگر اسم برده شده،حبس موقت رفته،هنوز پرونده باز قضایی در این رابطه دارد،شفیع زاده ها چی دارند؟
۲
علیرضا
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۱۲
احسنت بر جناب محمدی
۲
exit
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۱۸
هدایتی علیه سلام نیست خیلی از کاراش هم مورد تایید نیست

اما کیروش هم علیه سلام نیست و انتقادات زیادی بهش وارده.متاسفانه تیم رسانه حامی کیروش داره به هدایتی حمله می کنه این در حالیه که اون زمان که هدایتی چند میلیارد به جناب کیروش پرداخت کرد هم از نظر دوستان و هم از نظر کیروش آدم خوبی بود اما حالا که پول نمی دهد آدم بدی شده!
اخیرا هدایتی مصاحبه کرده و مدعی شده که کیروش هنگام دریافت پول از هدایتی گفته که او(هدایتی)با ید رییس فدراسیون فوتبال ایران باشد!علی کریمی هم این ادعا رو تایید کرده.
همون قدر که از هدایت بد گفته میشه باید از کیروش هم بد گفت.
آنتی بنفش
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۶:۲۶
آفرین آقای محمدی. زدی به هدف."مشکلات اقتصادی آنقدر زیاد شده که پنهان کردن آن زیر فرش امکان‌پذیر نیست". لطفا از یاد نبرید ، مشکلات اقتصادی که در 5-4 سال اخیر افزایش پیدا کرده، زیر سر دولت مورد علاقه جنابعالی و همکفران ژورنالیست شماست. کافیه سال های گذشته و سینه چاکی برای رئیس جمهور بنفش و دولت اشرافی شون رو از یاد نبرید و فراموش نکنید که حسین هدایتی ها و علی انصاری ها مولود تفکر دولت های طرفدار سرمایه داری هست.
پرسپولیس واقعی
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۲۹
به آنتی بنفش!
چهل سال از انقلاب گذشته هنوز داریم می شنویم که خیلی از مشکلات از اون زمان برای ما به ارث مونده ، این یک !

دو _ یک لیوان یا یک ظرف برای اینکه سر ریز کند اول باید پرشود!
این ظرف و این لیوان زمان دولتهای قبلی پر شده بود به حدی که هر تکانی این دولت بدهد مقداری سرریز می کند.
۸ ۱
مارال
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۸:۰۳
بحث کردن با یک فسیل مغز بی فایده است !
پرسپولیس
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۷:۵۱
کیسها از اسم حاج حسین سوزش دارید برید تو غار
پسر سرخ
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۳۲
او پدر و اسطوره پرسپولیسه.ما پرسپولیسی ها بهش افتخار میکنیم.
هاشم
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۲۹
نوشته ای که انقدر محافظه کارانه و نه سیخ بسوزه نه کباب باشه، تهش هم مجبوری‌اونجوری هم بیاری. نه برادر، دزد وقتی دیدی باید با قدای بلند فریاد بزنی «دززززززد». شما شک داری؟ با مواجب میگیری یا ادای تنگا رو در میاری.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر