فهرست
مهلت پرسپولیس و استقلال هنوز تمام نشده!
مهلت پرسپولیس و استقلال هنوز تمام نشده!

مهلت پرسپولیس و استقلال هنوز تمام نشده!

آی اسپورت - یک هفته مهلت تمدید شده هم تمام شد و پرسپولیسی‌ها همچنان با آرامش در حال رسیدگی به پرونده مطالبات علی دایی هستند. این آرامش از کجا آمده و چرا برخلاف رسانه‌ها، هواداران و برخی اهالی فوتبال، مسوولان باشگاه پرسپولیس بابت حذف از رقابت‌های آسیایی نگران نیستند؟ در باشگاه استقلال هم نگرانی چندان جدی نیست. جالب است بدانید که فدراسیون فوتبال درباره تاریخ نهایی ارسال مدارک به ای‌اف‌سی، با باشگاه‌ها صادق نبوده و تاریخ اعلام شده 9 شهریور، در واقع تاریخی است که برای تحویل مدارک باشگاه‌ها به فدراسیون فوتبال در نظر گرفته شده، نه ای‌اف‌سی! یعنی فدراسیون فوتبال این تاریخ را مشخص کرده بود تا مدارک باشگاه‌ها را تا پایان این تاریخ جمع‌آوری کند و بعد از بررسی، طی مدت زمانی 10، 20 یا 30 روزه، آنها را برای ای‌اف‌سی ارسال کند. در واقع این تمدید مهلت ارسال مدارک هم از سوی خود فدراسیون انجام شد نه ای‌اف‌سی. فدراسیون فوتبال زمانی را در اختیار باشگاه‌ها گذاشت که خودش برای بررسی مدارک در اختیار داشت و حالا هم زمان کافی دارد که این مدارک را بررسی و برای ای‌اف سی ارسال کند.

ماجرا از این قرار است که براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا(ای‌اف‌سی)، فدراسیون فوتبال هر کشور مدت زمان مورد نیاز خود را برای ارسال مدارک جهت کسب مجوز حرفه‌ای تعریف می‌کند. درست مثل مدت زمان نقل و انتقالات که از سوی فدراسیون فوتبال هر کشور به فدراسیون جهانی فوتبال اعلام می‌شود. فدراسیون‌ها مهلت مورد نیاز برای ارسال مدارک را به ای‌اف‌سی اعلام می‌کنند و ای‌اف‌سی نمی‌تواند تغییری در این مدت مقرر شده ایجاد یا این بازه زمانی را تمدید کند.

بدقولی و بی اعتمادی اما به اندازه‌ای در فوتبال ایران رشد کرده که فدراسیون فوتبال ترجیح داده برای ارسال به موقع مدارک، با باشگاه‌ها صادق نباشد و خیلی زودتر از مهلت نهایی ای‌اف‌سی، برای باشگاه‌ها ضرب‌العجل تعریف کند! بهتر است  بگوییم، چاره‌ای جز این نداشت. در نهایت هم هیچ کدام از ترفندهای فدراسیون برای جمع آوری به موقع مدارک نتیجه نداد و باشگاه پرسپولیس حتی با پایان این ضرب‌العجل تقلبی، باز هم موفق به بستن پرونده‌های مطالبات مالی خود نشد. حالا کار به جایی رسیده که رییس فدراسیون فوتبال شخصاً دست به کار شده و با طلبکاران پرسپولیس وارد مذاکره شده تا بلکه بتواند رضایتی بگیرد و مقدمات تسویه حساب را فراهم کند. بی‌توجه به اینکه آیا در شأن ریاست فدراسیون فوتبال است که بخواهد با طلبکارانی چون آرام‌طبع و همامی تماس بگیرد و از آنها بخواهد که با باشگاه پرسپولیس راه بیایند! آیا قسطی‌سازی پرداخت مطالبات بازیکنان مسوولیت جدید رییس فدراسیون است؟

شاید اگر هر ماجرای دیگری مربوط به باشگاه‌ها بود، مهدی تاج حاضر نمی‌شد خود را در آن دخالت دهد. این بار اما صحبت از آبروی فدراسیون فوتبال است و دردسرهایی که خود فدراسیون را تهدید می‌کند. به خاطر همین تاج از هیچ تلاشی برای گذر از بحران حذف تیم‌ها از بازی‌های آسیایی دریغ نمی‌کند. تاریخ تحویل مدارک را زودتر اعلام می‌کند، با طلبکاران شخصاً تماس می‌گیرد و در تکاپو هست تا رضایت طلبکاران پرسپولیس را بگیرد. فقط و فقط برای اینکه با حذف تیم‌هایی چون پرسپولیس و استقلال از اعتبار فدراسیون فوتبال نکاهد. پرسپولیس اگر نتواند با طلبکارانش تسویه کند و فدراسیون برای تأیید مدارک‌شان تحت فشار قرار بگیرد، خود فدراسیون فوتبال در نهایت مقصر شناخته می‌شود و شاید با جریمه و حتی محرومیت از طرف ای‌اف‌سی مواجه شود. روال ای‌اف‌سی در بررسی مدارک ارسال شده بر پایه اعتماد است و راستی‌آزمایی فدراسیون‌ها. کنفدراسیون فوتبال آسیا، پیش از هرچیز اعتماد می‌کند به مدارکی که فدراسیون‌ها برایش ارسال کرده‌اند. در گام دوم اما منتظر می‌ماند تا ببیند آیا همچنان کسی هست که مدعی باشد که از باشگاه‌ها طلبکار است؟ در نهایت هم احتمالاً راه فرستادن نماینده به باشگاه‌های مذکور و بررسی اسناد مالی را امتحان می‌کند. در هر یک از این مراحل، در صورتی که ای‌اف‌سی به سرنخی دست پیدا کند که با مدارک ارسالی فدراسیون فوتبال متناقض باشد، آن وقت است که به حساب فدراسیون می‌رسد.

نگرانی از همین موضوع است که باعث شده مهدی تاج، مهلت واقعی ای‌اف‌سی را هرگز اعلام نکند و بی‌توجه به شأن و جایگاه رییس فدراسیون، بیاید وسط گود تا از طلبکاران رضایت بگیرد. بلکه بتواند دستاورد بزرگی که بابت کسب سهمیه آسیایی، در زمان مدیریت قبل فدراسیون تا مدت‌ها در بوق و کرنا کردند را با چنگ و دندان حفظ کند.

ایران ورزشی

۲ ۵  
آی اسپورت
2018-09-10 15:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
حسن
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۵:۱۷
ربیع خواه بدبخت این وسط چه کاره بود؟
۶
عبدالله
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۶:۴۱
اگرچه عرف نیست که رئیس فدراسیون با طلبکاران یک باشگاه تماس بگیرد و خواهان مصالحه باشد تا آن باشگاه محروم نشود.
اما بنظرم، تاج کار بدی نکرد.

ما کدوم کارمون سرجای خودش است که این یکیش باشه
۴
امیرعباس
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۰۱
البته که این دعواکردن با طلبکارا فقط واسه روی ماه باشگاه پرسپولیسه واگر استقلال بود می گفتند این دیگه قانونه آسیاست و ما کاری نمی تونیم بکنیم!
۳
دانیار
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۷:۴۶
اولا ربیع خواه رو از کجا آوردید؟دوما چرا چیزی درباره کمک فدراسیون از پاداش تیم ملی از فیفا برای حل بدهکاری های استقلال نمینویسید؟؟ی روز اگه چیزی ضد پرسپولیس ننویسید میمیرید
۳
علی زارع
دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷، ۱۹:۲۲
منم اوایل ربیع خواه رو با آرام طبع اشتباه میگرفتم.
ولی شما کسیو ندارین یه بار متناتونو بخونه؟؟؟؟

[آی‌اسپورت: ممنون! اصلاح شد.]
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر