فهرست
یادداشت: مارادونا، اسطوره ای با شیطنت‌های دوست نداشتنی
یادداشت: مارادونا، اسطوره ای با شیطنت‌های دوست نداشتنی

یادداشت: مارادونا، اسطوره ای با شیطنت‌های دوست نداشتنی

آی اسپورت- مارادونا، ابرستاره فوتبال آرژانتین این روزها حتی بدون دعوت و سوال برای اظهارنظر درباره هر موضوع ریز و درشتی در صف اول است. اسطوره فوتبال آرژانتین در دنیا هواداران زیادی دارد، این هواداران را می‌شود به چند گروه تقسیم کرد؛ مردم آرژانتین، کسانی که چه‌گوارا را دوست دارند، کسانی که متوجه شده‌اند اگر مارادونا را دوست داشته باشند، بهتر است و کسانی که می‌گویند از او خاطره دارند. البته این یک حکم قطعی نیست و اگر همتش را داشتید به فهرست هواداران دیه‌گو بیفزایید، اما غرض از پرداختن به این موضوع چیزی فراتر از خانه‌تکانی قفسه‌های تاریخ فوتبال است.

در جهان ورزش اعطای لقب اسطوره به یک چهره ورزشی اتفاق ساده‌ای نیست. ساده نیست از آن جهت که معیار انتخاب این لقب یکسان نخواهد بود، برای ملتی اخلاق محوریت دارد و برای قومی خوش‌پوشی و شیک بودن، در چنین شرایطی یک چهره جهانی باید پاسخ همه خواسته‌ها و معیارهای جهانی را در حد بضاعت خود بدهد.

دیه‌گو مارادونا، ستاره یا شاید ابرستاره دنیای فوتبال آنقدر معرف حضور دوستداران بی‌شمارش در سراسر جهان هست که دیگر نیازی به درج بیوگرافی و فراز و نشیب زندگی وی در این بخش احساس نمی‌شود.

22 ژوئن 1986 روزی بود که گل معروف دیه‌گو مارادونا مقابل تیم ملی انگلیس در جام جهانی معروف به \"دست خدا\" به ثمر رسید.
\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14043797662.jpg\"در آن دیدار که در مرحله یک‌چهارم نهایی جام جهانی در ورزشگاه آزتک مکزیکوسیتی برگزار شد، مارادونا با دست توپ را از بالای سر پیتر شیلتون، دروازه‌بان بلند قامت سه شیرها عبور داد و یک گل تاریخی را به ثمر رساند. گلی که مارادونا آن را دست خدا نامید و اعلام کرد با این گل انتقام حمله انگلیسی‌ها به جزایر مالویناس در سال 1982 و کشته شدن 650 سرباز آرژانتینی را گرفته است.

پیتر رید، یکی از بازیکنان تیم ملی انگلیس در آن دیدار در یادداشتی در روزنامه دیلی میل در سال 2011 نوشت: «25 سال گذشته، اما من به خوبی آن را در ذهن دارم. بیست و دوم ژوئن 1986 بود. تصویر آن گل به روشنی در ذهن من است و هنوز هم یک کلاهبرداری بزرگ محسوب می‌شود. همه ما به خوبی دیدیم که او با دست توپ را زد؛ تری فنویک، تری بوچر، گلن هادل و من. ما مقابل داور تونسی قسم خوردیم، اما انگار با دیوار حرف می‌زدیم. به نظرم شیلتون نباید سرش را پایین می‌آورد. آنوقت مارادونا نمی‌توانست آن گل رابزند. آن گلی که هم که با عبور از پنج بازیکن ما به ثمر رساند، حالمان را بدتر کرد.

مارادونا متهم ردیف اول پرونده دوپینگ سال 94 در این رابطه می‌گوید: من از ماده لیوادرین برای سرماخوردگی استفاده کردم. نمی‌دانستم که این ماده جزو مواد ممنوعه فیفاست. بویژه این که در آمریکای جنوبی مردم براحتی از این ماده استفاده می‌کنند بدون آن که مشکلی به وجود آید. مردم در اینجا مثل شیرینی از این ماده استفاده می‌کنند. من هم از آن برای بهتر شدن بیماری خود استفاده کردم. بعد از آن که من را از ادامه رقابت‌ها محروم کردند، حزن و اندوه من را در بر گرفت. سرمربی و کادر فنی دیگر من را نمی‌خواستند. گذشته از این فیفا من را متهم به دوپینگ کرده بود و همه اینها درد من را بیشتر می‌کرد. خدا می‌داند که من به دلیل بهتر شدن وضع بدنی‌ام در میدان از این ماده استفاده نکردم اما آنها اصرار داشتند که من را به تقلب و دروغگویی متهم کنند. مسئولان فیفا معتقد بودند من برای بهتر کردن شرایط بدنی‌ام از این ماده استفاده کرده‌ام ولی این اصلا حقیقت ندارد.

مارادونا چندی پیش در یک مصاحبه رسمی دو چهره محبوب دنیای فوتبال یعنی پله و بکن‌باوئر را دو احمق توصیف کرد. داستان تنش‌ها و حملات دیه‌گو مارادونا علیه پله پایان ندارد. وی در مصاحبه‌ای با یک شبکه تلویزیونی در ونزوئلا به بهترین بازیکن تاریخ برزیل و همچنین آلمان تاخت و گفت: پله و بکن‌باوئر به درد موزه می‌خورند. ‌آنها از موزه می‌آیند تا حرف بزنند و چیزهای احمقانه بگویند؛ زیرا واقعا هر دو احمق هستند، اینها به درد موزه می‌خورند.

البته در این مصاحبه نیز مانند صدها مصاحبه دیگر مارادونا، هیچ خبرنگاری از او نخواسته بود تا نظرش را درباره هم‌دوره‌ای‌های خود ابراز کند. او چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی حرکت زشتی انجام داده بود که تصویر و فیلم آن در برخی وب‌سایت‌های خبری اروپایی که هیچ مشکلی برای انتشار بدترین تصاویر حاشیه‌ای از بازیکنان فوتبال ندارند، پخش شد. در این میان دو بحث وجود دارد؛ یکی این که فیفا کلا یعنی مافیا و هر بلایی سر مارادونا آمده تقصیر فیفا بوده و بحث دوم این که چرا این بلاها بر سر پله، والدراما، بکن‌باوئر، کرایف و دیگران نیامده است و البته نکته مهم این که این اسامی چهره‌های پاک دنیای فوتبال نبوده‌اند و هر یک حاشیه‌های خاص خودشان را داشته و دارند.
\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14043797661.jpg\"


اسطوره فوتبال دنیا، کسی که با یک اظهارنظر ساده می‌تواند روند انتخابات ریاست جمهوری در آرژانتین را تغییر دهد از ایتالیا چهار مورد و از کشورهای اوکراین، اسپانیا، فرانسه و بلژیک هر کدام یک مورد شکایت رسمی دارد که این شکایت‌ها از سوی زنانی است که ادعا می‌کنند فرزند مارادونا را سال‌هاست با تمام مشکلات مالی، بزرگ کرده و حالا از او توقع کمک دارند.

پلیس ایتالیا سال‌ها در حسرت بازداشت دیه‌گو است تا شاید مالیات‌های پرداخت نشده او را باز پس گیرد. گزارش رسمی چهار تصادف به دلیل سرعت بالای اتومبیل و رانندگی در حال مستی و نداشتن تعادل روانی از دیگر مواردی است که در کارنامه این اسطوره حک شده است.

چاقی مفرط و جراحی برداشت لیپید برای جلوگیری از مرگ اسطوره ناشی از بالا بودن شدید چربی و فشار خون و قند، اما همه این نقاط منفی هم باعث نمی‌شود که خیلی‌ها مارادونا را دوست نداشته باشند، او اسطوره‌ای است با همه شیطنت‌هایی که دوست‌داشتنی نیستند!

  ۲  
آی اسپورت
2014-07-03 14:02:51
نظر دهید

۲ نظر
خراب مورینیو
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۱۲
یک فوتبال .... یک دیگو
saeed
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۵۳
اگر مارادونا هم مثل پله و بکن بائر و .... آویزون بلاتر و فیفا بودن الان اینطوری نبود اوضاش...

فیفا و فیبا و ... 120 بار دیگه هم پله رو بازیکن قرن انتخاب کنن کسی جز مارادونا شایسته ی این عنوان نیست....
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر