فهرست
جهانبخش: به بازی مسی دقت کردم/ فدراسیون باید کی روش را نگه دارد
جهانبخش: به بازی مسی دقت کردم/ فدراسیون باید کی روش را نگه دارد

جهانبخش: به بازی مسی دقت کردم/ فدراسیون باید کی روش را نگه دارد

آی اسپورت - پسر شمالی تیم ملی، تا چند سال پیش حتی تصورش را هم نمی کرد در  هر سه مسابقه جام جهانی برزیل یکی از 14 بازیکن تیم ملی ایران باشد. روند پیشرفت برای بازیکن سابق داماش با سرعت بسیار زیادی طی شد.علیرضا جهانبخش  در اولین فصل حضورش در فوتبال اروپا عملکرد درخشانی داشت و توانست کارلوس کی روش را برای حضور در تیم ملی مجاب کند و اعتماد ویژه سرمربی پرتغالی را به دست بیاورد. 

حالا شاید انتظارش را داشته باشیم او را در یک تیم بزرگتر از تیم سقوط کرده نایمخن ببینیم. اتفاقی که اگر پشتوانه گل شدن توپ گوچی از پاس فوق العاده علیرضا در برابر آرژانتین را به همراه داشت، با سرعت به مراتب بیشتری رخ می داد. منسابقه تازه این جوان سرشار از استعداد با روزنامه ایران ورزشی را بخوانید. 

 

به تو اعتماد کند و بازی در جام جهانی را تجربه کنی؟
 از ابتدا مسیر فوتبالی ویژه‌ای را برای خودم ترسیم کرده بودم. پایان این مسیر در تیم ملی، بازی در جام جهانی بود. واقع بینانه که بگویم به حضور در جام جهانی فکر می‌کردم اما نه به این زودی. این سال‌ها، خیلی زود برای من گذشت. با شرایط تیم ملی، با بازیکنان بزرگ و مربی بزرگی چون کروش، خیلی زود خو گرفتم. لذت بردم از تمام لحظاتی که با کروش کار کردم. او این اطمینان را به من کرد که با این سن، مرا به جام جهانی ببرد. این اتفاق برای من، فوق‌العاده بود. خوشحال بودم اما نمی‌توانستم این خوشحالی را بروز بدهم چون بازیکن تیم ملی بودم و باید خودم را نگه می‌داشتم.


از چه اتفاقی خوشحال بودی؟ اینکه به جام جهانی رفته ای؟
 از اینکه به جام جهانی رفتم و بازی کردم. رویاهای من، خیلی زود به حقیقت پیوست. این، یک حس خوب به من داد که تا این لحظه، نمی‌توانستم بیانش کنم. خدا کمک کرد تا به این هدف برسم و من ممنون او هستم. البته در این مسیر، خیلی‌ها هم کمکم کردند. خوش شانس بودم که تمام مربیانم، سالم بودند. خانواده‌ام و حتی دوستانم. آنها تاثیرگذار بودند تا من بتوانم این مسیر را زودتر طی کنم.


اولین جام جهانی که از تلویزیون دیدی، کدام جام بود؟
 جام جهانی 1998. همان جامی که تیم ملی ایران با گل خداداد به جام جهانی راه پیدا کرد. فکر می‌کنم حدود 6 سالم بود. خوشحالی‌های مردم را یادم می‌آید. بازی تیم ملی با آمریکا و آن برد فوق‌العاده. تمام فامیل خانه ما جمع شده بودند تا بازی را تماشا کنند. عموهایم هم بودند. بعد از آن جام، جام جهانی 2006 آلمان را دقیقا به یاد می‌آورم. بازی‌ها را کامل می‌دیدم. هیجان خاصی داشت. به خصوص بازی‌های تیم ملی. یادم هست که دکو و کریس رونالدو به تیم ملی ایران گل زدند.


گفتی جام جهانی 1998 را به یاد داری. جایی هم گفته بودی که در نوجوانی، عاشق بازی رونالدوی برزیلی بودی. این علاقه به بازی رونالدو واقعیت داشت؟
 دقیقا واقعیت داشت. من رونالدو را از جام 1998 دوست داشتم. او جام جهانی 2002 هم خوب بود اما بعد از آن کمی افت کرد. او را و نوع بازی‌اش را می‌پسندیدم. دوست داشتم یک روز مثل او بازی کنم. مثل او مفید باشم.


الان، الگویی داری؟
 الگوی خاصی که نه. سعی می‌کنم از هر بازیکن، چیزی یاد بگیرم. سبک بازی کریس رونالدو را دوست دارم اما نمی‌توانم او را به عنوان یک الگوی کامل برگزینم. ترجیح می‌دهم از هر بازیکن، یک نقطه قوت یاد بگیرم، آن را در ذهنم نگه دارم و در زمین استفاده کنم.


حتما لیونل مسی هم یکی از این الگوها است. او را در بازی ایران- آرژانتین زیر نظر گرفتی؟ از بازی او الگو برداشتی؟
 آنجا جوش فرق می‌کرد اما وقتی او را دیدم سعی کردم از ورودش، گرم کردنش، بازی‌اش و حتی خارج شدنش از زمین چیزی یاد بگیرم. راستش را بخواهید خیلی به مسی نگاه می‌کردم. اینکه چطور بازی می‌کند و در زمین دنبال چه می‌گردد. اینها را توانستم برای خودم تجزیه و تحلیل کنم.


در مسی چه دیدی؟
 مهم‌ترین نکته این بود که او به جز توپ، به جای دیگری نگاه نمی‌کند. تمرکزش کامل در زمین است. نه به تماشاگران کاری دارد و نه به بازیکنان حریف. هنوز توپ را نگرفته، می‌داند که می‌خواهد چه کار کند. اینکه یک بازیکن، قبل از تصاحب توپ بداند که می‌خواهد چه حرکتی انجام دهد واقعا فوق‌العاده است. او این نکات را رعایت کرد و در نهایت هم دیدید که آن گل را به ثمر رساند.


این روزها بحث ادامه یا پایان همکاری کروش با فوتبال ایران وجود دارد. از نظر تو، ادامه حضور او مفیدتر است یا جدایی‌اش؟
 خب سلیقه‌ها متفاوت است اما شخص کروش، نقش بسیاری در سبک بازی تیم ملی داشت. از این لحاظ که عملکرد تیم ملی متفاوت بود و به نظرم، ایران در جام جهانی کار بزرگی انجام داد. به همین دلیل، ادامه حضور او می‌تواند به ادامه روند رو به رشد فوتبال ما کمک کند. او شناخت پیدا کرده و حالا می‌تواند برنامه‌هایش را اجرا کند. این، انتخابی است که فدراسیون باید انجامش دهد، فقط امیدوارم که با این انتخاب، فوتبال ایران پسرفت نکند.

وضعیت تو با نایمخن به کجا رسید؟
 فعلا که دو هفته ایران هستم تا ببینم شرایط چگونه رقم می‌خورد. باشگاه گفته که باید به هلند برگردم و در تمرینات شرکت کنم.


یعنی از نایمخن جدا نمی‌شوی؟
 پیشنهاد که دارم. مدیر برنامه‌هایم هم این پیشنهادها را با باشگاه در میان گذاشته تا نتیجه‌اش به من اعلام شود.


رقم یک میلیون یورویی رضایتنامه‌ات، مانعی برای انتقال تو به‌وجود نمی‌آورد؟
 تیم‌هایی هستند که این پول را هزینه کنند و پیشنهادشان را هم داده‌اند. به همین دلیل است که می‌گویم مشکلی برای جدایی به‌وجود نمی‌آید.

 

  ۱  
آی اسپورت
2014-07-03 14:01:19
نظر دهید

۱ نظر
Danial
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۵۹
موفق باشی‌. مطمئنم در آینده خیلی‌ خیلی‌ بیشتر از تو خواهیم شنید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر