فهرست
گزارش روز: فرانسه-آلمان؛ روزی که شوماخر، باتیستون را قصابی کرد
گزارش روز: فرانسه-آلمان؛ روزی که شوماخر، باتیستون را قصابی کرد

گزارش روز: فرانسه-آلمان؛ روزی که شوماخر، باتیستون را قصابی کرد

آی اسپورت- یک شب عجیب در سویل، با 6 گل و ضربات پنالتی و اشک همراه شد. شاید آن بازی، شروع فرانسه برای حضور در جمع بزرگان اروپا بود ولی هر کسی که آن بازی را در نیمه نهایی جام جهانی 82 تماشا کرد، 10 دقیقه ی معروف نیمه ی دوم که پاتریک باتیستون با یک حرکت کون فویی توسط دروازه بان آلمان، هارادل شوماخر روبرو شد را فراموش نکنند. بسیاری معتقدند که عشق به فوتبال در فرانسه از همانجا شروع شد.

باتیستون پس از برخورد با شوماخر، به زمین افتاد و سپس به روی زمین به پشت خوابید. میشل پلاتینی، که پاس را برای باتیستون فرستاده بود، اولین نفری بود که بالای سر او حاضر شده بود. او فکر کرد که دوستش مرده است. بعدها گفت: \" او هیچ نبضی نداشت کاملا بی جان بود.\"


\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14043821613.jpg\"


زمانی که دو تیم در جام جهانی به مصاف هم می‌روند، مانند بازی روز جمعه، هنوز تصویر وحشتناک آن روز در ذهن هواداران شکل می‌گیرد.

پلاتینی دست او را می‌گیرد، به کمک تیم پزشکی به بیرون می‌برد، بر دست او بوسه می‌زند و به زمین باز می‌گردد.

\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14043821611.jpg\"


خوشبختانه، داستان پایان خوشی داشت. باتیستون در حال حاضر در آکادمی بوردو فعالیت می‌کند ولی همیشه آن تصویر لعنتی خروج شیطانی شوماخر را در ذهنش تداعی می‌کند.

شوماخر دو دندان، 3 دنده و یک مهره ی باتیستون را شکاند و باتیستون او را \"شخصی که حاضر است به هر قیمیتی پیروز باشد\" توصیف می‌کند.

باتیستون به عنوان جانشین به میدان آمده بود و از روی صندلی های نیمکت نیز، پرش های عجیب شوماخر را دیده بود.

پس از 32 سال، دیگر جایی برای انتقام گرفتن وجود ندارد. باتیستون ادامه داد: \" من او را بخشیدم. هیچگاه نخواهیم دانست که قصدی در کار بوده یا نه. ولی چیزی که من متوجه شدم، برای همیشه مردم او را با این موضوع یادآوری می‌کنند.

\"http://www.akserver.ir/uploads/akserver.ir_14043821612.jpg\"


گلر سابق کلن خودش از این اتفاق ناراحت است. او گفت: \" شاید احساس گناه کردم\". شوماخر بعدها گفت که آن لحظه متوجه شدت مصدومیت نشده است.

نکته ی جالب اینجاست که داور فرانسوی، حتی در آن صحنه خطا اعلام نکرد.هولیر، که خود از اعضای کمیته ی فنی فیفاست، معتقد است که داور باید کارت زرد به دروازه بان نشان می‌داد.

حالا دیگر با چنین اتفاقاتی سرسری برخورد نمی‌شود. تنها کافیست برخورد با لوییس سوارس را ببینید که چقدر سختگیرانه، او را برای گاز گرفتن کیه‌لینی محروم می‌کنند.

شوماخر بعد ها در کتابش نوشت: \" احساس بسیار بدی داشتم، بعد از آن اتفاق در درون دروازه با ترس ایستاده بودم. شاید اولین بار در زندگی ام بود که آنقدر ترسیده بودم. \"

آن بازی با پیروزی آلمان همراه شد. نمایش خوب شوماخر در پنالتی ها از او برای آلمانی ها قهرمان ساخت ولی آلمان غربی برای هیچکس محبوب نبود. آنها در دور گروهی مقابل الجزایر شکست خوردند و با پیروزی خفیف مقابل اتریش موفق به صعود شدند.

فرانسه اما ناراحت بود. آنها برای اولین بار قدرت نمایی کردند و با این اتفاق تلخ، حذف شدند.آنها که از هیتلر، بزرگترین ضربه را خورده بودند، پس از بازی با تیتر \" قصاب سویل\" از شوماخر پذیرایی کردند.

دو سال بعد، فرانسه قهرمان یورو 84 شد ولی در جام جهانی 86، آنها در نیمه نهایی بار دیگر از آلمان شکست خوردند. یک بازی دیگر به زودی پیش روست. خود را آماده کنید !

  ۱  
آی اسپورت
2014-07-04 18:08:21
نظر دهید

۱ نظر
شلمرود
پنجشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۳۶
آلمان اون سال اطریش رو یک بر صفر شکست داد. اما شما نوشتید از اطریض و الجزایر باخته اونسال.

این داستان رو پدرم برام همیشه تعریف میکرد، البته گفت که بازی توی ایران زنده پخش نشده بوده. شاید هم پدرم بازیه زنده رو ندیده.

کسی میدونه اولین جام جهانی که توی ایران کامل و زنده پخش شد کی بوده؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر