فهرست
یادداشت روز: مانوئل نویر، ملی‌پوش 1+5 فوتبال آلمان
یادداشت روز: مانوئل نویر، ملی‌پوش 1+5 فوتبال آلمان

یادداشت روز: مانوئل نویر، ملی‌پوش 1+5 فوتبال آلمان

آی اسپورت - پیکار پرهیجان و تماشایی میان تیم‌های ملی فوتبال آلمان و الجزایر در مرحله یک‌هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بار دیگر لفظی را بر سر زبان‌ها انداخت که از سال‌ها پیش به دست فراموشی سپرده شده و جایی در فوتبال مدرن امروزی ندارد.

سخن از اصطلاح \"لیبرو\" یا \"مدافع آزاد\" است که در پشت خط دفاعی قرار می‌گیرد. او افزون بر مسئولیت‌ها و قابلیت‌های دفاعی این وظیفه و توانایی را نیز دارد که به بازی سرعت و تحرک ببخشد و سنگ بنای حملات تیمش را پایه‌گذاری کند.

فظ لیبرو بیش از همه با نام فرانس بکن‌باوئر، قیصر فوتبال آلمان پیوند خورده که همواره با پیراهن شماره ۵ در میدان ظاهر می‌شد.

فرانس بکن‌باوئر، قیصر فوتبال آلمان

به باور برخی‌کارشناسان، هیچ بازیکن دیگری نتوانسته به خوبی او نقش مدافع آزاد را بازی کند. بکن‌باوئر الهام‌بخش بسیاری از لیبروهایی بود که بعد‌ها وارد میدان شدند.

یکی از آنان فرانکو بارسی، مدافع لاجوردی‌های ایتالیا و باشگاه آ ث میلان است که حتی به \"فرانس\" شهرت یافت. بارسی و تقریبا تمامی لیبروهای مشهور پیراهن شماره ۵ را بر تن کرده‌اند.

رستاخیز لیبرو در نبرد با الجزایر

در دیدار میان ملی‌پوشان آلمان و الجزایر در یک‌هشتم نهایی جام ۲۰۱۴ برزیل که با پیروزی ۲ بر یک ملی‌پوشان آلمان خاتمه یافت، در ترکیب تیم آلمان از لیبرو خبری نبود، اما سیر این نبرد و همچنین شیوه بازی مانوئل نویر، دروازه‌بان شماره یک آلمان سبب شد که از او به عنوان \"لیبروی منجی آلمان\" نیز یاد شود.

نویر نه تنها با واکنش‌های فوق‌العاده و به موقع توانست بارها خطرات و موقعیت‌های سبزپوشان الجزایر را دفع کند، بلکه با توجه به تسلطش در بازی پا به توپ نیز توانایی‌های خود در زمینه بازی‌سازی را به نمایش گذاشت.

یوآخیم لوو، سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان پس از بازی در مورد عملکرد سنگربانش مقابل الجزایر گفت: «مانوئل فوق‌العاده بود. او مانند یک لیبرو عمل کرد و در صحنه‌های خطرآفرین حریف با واکنش‌های خود منجی ما شد.»

تصویر گرافیکی زیر که پس از بازی منتشر شد، به خوبی نمایانگر حوزه عملکرد مانوئل نویر در دیدار با الجزایر است. از این رو جای تعجب نیست که برخی کارشناسان از او به‌عنوان بهترین \"مدافع\" تیم آلمان در نبرد نفس‌گیر مقابل الجزایر یاد می‌کنند.

 

نمایش درخشان مانوئل نویر حتی تحسین مدافعان پرسابقه را هم برانگیخت. به گفته‌ی کریستف متسلدر، مدافع پیشین تیم ملی آلمان و رئال مادرید، نویر را می‌توان به عنوان مدافع میانی هم به میدان فرستاد.

ریو فردیناند، مدافع توانمند پیشین تیم ملی فوتبال انگلیس که پس از ۱۲ سال خدمت، در پایان فصل گذشته باشگاه صاحبنام منچستر یونایتد را ترک کرد، پس از دیدار آلمان و الجزایر گفت: «نویر می‌تواند در فصل آتی جای مرا در منچستر بگیرد!»

\"موهبتی برای تیم\"

باستیان شواین‌اشتایگر، ستاره تیم ملی آلمان در خط میانی، مانوئل نویر را \"هدیه و موهبتی\" برای تیم می‌خواند.

آندریاس کوپکه، مربی درواز‌ه‌بانان تیم آلمان نیز نویر را \"کامل‌ترین و بهترین دروازه‌بان جهان\" می‌داند. به گفته‌ی او نویر از شیوه بازی خود لذت می‌برد و اطمینان و اعتمادی که او از خود در میدان نشان می‌دهد، سبب می‌شود که کادر مربی‌گری و همچنین نیمکت‌نشینان تیم آلمان هیچگاه نگران و عصبی نشوند.

اگرچه در دیدار با الجزایر بیش از همه عملکرد دفاعی مانوئل نویر توجه همگان را به خود جلب کرد، اما قابلیت‌های واقعی او در بازی‌سازی، سرعت‌بخشی و همچنین باز کردن بازی تیمش است.

او به محض مهار توپ در جستجوی آن است که بازی تیمش را تحرک بخشد و با پرتاب‌های بلند یا شوت‌های دقیق و بلند، بازی را به سرعت از خط دفاع به خط حمله منتقل کند و خود نیز گاه گل‌ساز شود.

برای نمونه می‌توان از نخستین گل آلمان به انگلیس در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی یاد کرد که نویر پس از دفع یکی از حملات حریف، توپ را با شوتی حساب‌شده و دقیق روانه دروازه انگلیس کرد و میروسلاو کلوزه که توپ را دریافت کرده بود، با ضربه‌ای دیدنی دروازه انگلیس را گشود.

ملی‌پوشان آلمان روز جمعه  در دیدار یک‌چهارم نهایی به مصاف تیم ملی فرانسه می‌روند.

حال باید دید که آیا ستاره \"۱+۵\" آلمان (لیبرو + دروازه‌بان) این بار هم به عنوان \"مدافع آزاد\" در صحنه ظاهر خواهد شد، یا اینکه خط دفاعی آلمان انسجام لازم را از خود نشان خواهد داد.


منبع: دویچه ووله

     
آی اسپورت
2014-07-03 16:30:18
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر