فهرست
گزارش روز: کاکا؛ آخرین انسان طلایی!
گزارش روز: کاکا؛ آخرین انسان طلایی!

گزارش روز: کاکا؛ آخرین انسان طلایی!

آی اسپورت- در آمریکای‌جنوبی کارش را به عنوان فوتبالیست حرفه‌ای شروع کرد و در آمریکای‌شمالی هم از دنیای فوتبال به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای خداحافظی کرد‌؛ این خلاصه داستان ریکاردو ایزکسون دوس سانتوس لیته، ملقب به کاکاست‌؛ فوق‌ستاره برزیلی که بیش از دوسوم درخشش در دنیای فوتبال را مدیون دوران حضورش در میلان ایتالیاست. کاکا که قریب به یک ماه پیش در گفت‌وگو با «گلوبو» خبر داده بود از دنیای فوتبال در پایان همین فصل خداحافظی می‌کند، بامداد دوشنبه رسماً این کار را عملی کرد و با نوشتن متنی در شبکه‌های اجتماعی به حضورش در دنیای فوتبال پایان داد. «دوران حرفه‌ای فوتبالم همین‌جا تمام شد». این خبر کوتاه را کاکا در حالی منتشر کرد که پیش‌تر پیشنهاد تمدید قرارداد اورلاندو سیتی، تیم آمریکای‌شمالی حاضر در لیگ MLS را رد کرده بود. ستاره سابق تیم ملی برزیل درست در روزهایی که 35 سالگی را تجربه می‌کرد، از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. او البته در لحظه خداحافظی هم فراموش نکرد از عیسی مسیح تشکر کند. او که همواره در طول دوران حرفه‌ای‌‌اش با تیشرت معروف «من متعلق به مسیح هستم» در میادین ظاهر شد، بعد از اعلام خبر خداحافظی‌‌اش هم دوباره پیامی مرتبط منتشر کرد و این بار از خدا به خاطر لطفی که در حق او کرده، تشکر کرد: «دوران حرفه‌ای‌ام زیبا‌تر از چیزی بود که تصور می‌کردم. از تو ممنونم! حالا آماده سفر بعدی‌ام هستم. حضرت مسیح کمکم کن! آمین».

فرار از فلج

کاکا از همان ابتدا با دیگر برزیلی‌های دنیای فوتبال تفاوت داشت‌؛ او برخلاف 99 درصد بازیکنان اسطوره برزیلی که از مناطق فاولاس (فقیرنشین) این کشور به تیم ملی رسیده بودند، در خانواده‌ای بسیار مرفه به دنیا آمد و زندگی کرد. همه چیز برایش مهیا بود و خیلی سریع هم استعدادش را در فوتبال نشان داد. در 8 سالگی به سائوپائولو پیوست و تا زمان اولین قرارداد حرفه‌ای‌‌اش هم در این تیم ماند. با این حال درست در 18 سالگی که مهیای اولین حضور حرفه‌ای‌‌اش در سطح عالی فوتبال می‌شد، در یک سانحه با سر به کف استخر خورد و گردن و جمجمه‌‌اش به شدت آسیب دید. در حالی که بسیاری از دوستان و حتی افراد خانواده‌‌اش منتظر شنیدن خبر فلج شدن او بودند، به طرز معجزه‌آسایی کاکا از فلج شدن و نشستن روی ویلچر جان سالم به در برد. خودش همیشه آن روزها را به یاد دارد و به همین خاطر است که خودش را متعلق به حضرت مسیح می‌داند: «خدا به من کمک کرد تا از خطری که تهدیدم می‌کرد و می‌رفت تا آخر عمر ویلچرنشینم کند، جان سالم به در ببرم. من از همان بچگی آدم معتقدی بودم و در خانواده‌ای مذهبی هم به دنیا آمدم».

ریکی یا کاکا؟

فارغ از خاطره تلخ حادثه استخر، کاکا و اطرافیانش خاطره دیگری از دوران کودکی دارند که برای‌شان تبدیل به خاطره شیرینی شد‌؛ در زمان نوجوانی کسی آدمی به اسم کاکا نمی‌شناخت‌؛ همه دوستان و افراد خانواده او را ریکاردو صدا می‌کردند ولی برادر کوچکترش رودریگو برای تلفظ اسم ریکاردو مشکل داشت و او را کاکا صدا می‌زد. حتی در همان روزهای اولی که فوتبال کاکا گل کرده بود هم باز بسیاری از گزارشگران محلی او را ریکی صدا می‌زدند ولی نهایتاً رودریگو کار خودش را کرد و کاکا برای همیشه روی برادر ماند.

درخشش در میلان

درخشش در سائوپائولو و گلزنی‌های متعدد این برزیلی سفیدپوست باعث شد میلان، یکی از مطرح‌ترین تیم‌های اروپایی سال 2003 برای خریدن این بازیکن اقدام کند. در آن زمان سائوپائولو تردید داشت که کاکا را به میلان بفروشد یا اینکه او را به پاری‌سن‌ژرمن قرض دهد. سرانجام کاکا با رقم 8. 5 میلیون دلار از سائوپائولو به میلان منتقل شد و عصر واقعی‌‌اش در دنیای فوتبال شروع شد. کاکا در جمع روسونری به همه افتخارات ممکن رسید‌؛ از سوپرکاپ ایتالیا گرفته تا قهرمانی در سری A، سوپرکاپ اروپا، لیگ قهرمانان اروپا و جام جهانی‌ باشگاه‌ها. سال 2007 هم برای او اوج درخشش بود‌؛ نه تنها با میلان لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد بلکه عنوان آقای گلی این رقابت‌ها را هم به خودش اختصاص داد.

آخرین انسان طلایی!

درخشیدن در سال 2007 با پیراهن میلان، فتح لیگ قهرمانان اروپا و آقای گلی در این تورنمنت باارزش آن هم با زدن 10 گل، برای کاکای برزیلی، بالاترین پاداش انفرادی دنیای فوتبال را به ارمغان آورد: توپ طلا. در واقع آخرین بازیکنی که قبل از دو فوق انسان به نام‌های مسی و رونالدو، توانسته توپ طلا را لمس کند، همین کاکاست. بعد از او، دیگر در این 10 ساله، همواره توپ طلا بین مسی و رونالدو دست به دست شده و هرکدام تا به اینجا 5 توپ طلا را در کارنامه ثبت کرده‌اند.

افول در مادرید

فوق‌ستاره شدن کاکا در مادرید همزمان با شکل‌‌گیری عصر کهکشانی‌ها در مادرید شد‌؛ کاکا با مبلغ 68 میلیون یورو در سال 2009 از میلان راهی رئال‌مادرید شد‌؛ در آن زمان با همین مبلغ او تبدیل شد به سومین بازیکن گران‌قیمت تاریخ‌؛ ولی شرایط برای کاکا هرگز در مادرید خوب پیش نرفت‌؛ او مدام مصدوم شد و از رسیدن به ترکیب اصلی بازماند. برای دیدن دوباره کاکا نیاز به دو سال زمان بود‌؛ او سال 2011 با غلبه بر مصدومیتش برگشت و دوباره حضور در میادین را تجربه کرد ولی هرگز نتوانست آن کاکایی شود که در میلان بود. ریکاردو دوباره مجبور به بازگشت به ایتالیا شد ولی این بار هم نتوانست در میلان خودی نشان دهد تا رفته‌رفته نه تنها به فکر تغییر تیم بیفتد بلکه در کل تغییر قاره هم داد.

خداحافظی در آمریکای‌شمالی

کاکا سال 2013 تصمیم گرفت از اروپا کوچ کند‌؛ او که به واسطه درخشش در میلان توانسته بود تابعیت ایتالیایی هم بگیرد، راهی اورلاندو سیتی در لیگ MLS شد ولی در نهایت نزدیک به 4 سال بعد برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد‌؛ آن هم در سن 35 سالگی.

افتخارات

سائوپائولو

 قهرمانی در تورنمنت ریو سائوپائولو (2001)

میلان

سوپرکاپ ایتالیا (2004)

قهرمان ایتالیا (2004)

سوپرکاپ اروپا (2007)

لیگ قهرمانان اروپا (2007)

جام جهانی‌ باشگاه‌ها (2007)

رئال‌مادرید

جام‌حذفی اسپانیا (2011)

لالیگا (2012)

تیم ملی برزیل

جام جهانی‌ (2002)

جان کنفدراسیون‌ها (2005 و 2009)

 

     
آی اسپورت
2017-12-19 19:16:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر