فهرست
یادداشت روز : آرژانتین - بلژیک؛ فرصت دوباره ای برای انتقام
یادداشت روز : آرژانتین - بلژیک؛ فرصت دوباره ای برای انتقام

یادداشت روز : آرژانتین - بلژیک؛ فرصت دوباره ای برای انتقام

آی اسپورت - فردا دیدار حساس آرژانتین و بلژیک در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی برگزار خواهد شد . جدال آلبی سلسته و شیاطین سرخ اروپا نهایتا رای به صعود یکی از این دو تیم به نیمه نهایی خواهد داد.

به همین بهانه کریستین ساویو نویسنده آرژانتینی نقبی به تاریخ بازی های این دو تیم زده است .

این یادداشت را اینجا بخوانید :

سال 1982؛ جام جهانی اسپانیا و مرحله گروهی. آرژانتین با مارادونا مقابل بلژیک شکست خورد اما 4 سال بعد فرصت مناسبی برای انتقام برای نابغه و یارانش مهیا شد.

\" پسران من برای رسیدن به فینال حتی اگر مجبور باشند باید بازیکن حریف را بکشند. تماشا کردن بازی نهایی از تلویزیون واقعا زجرآور است.\"

 اینها جملات جنجالی دکتر بیلاردو سرمربی وقت آلبی سلسته بود که به فاصله یک روز مانده به بازی نیمه نهایی جام جهانی 1986 مکزیک، بین آرژانتین و بلژیک عنوان داشته بود.

سرانجام روز 25 ژوئن 1986 فرا رسید. استادیوم آزتک، محل برگزاری بازی یاران ماردونا و یاران انزو شیفو بود. آرژانتین برای انتقام و برای اعاده حیثیت به این دیدار پای گذاشته بود.

سه روز پیش از این بازی، دیه گو آن دو گل معروفش را به انگلیس زده بود و بلژیک نیز اسپانیا را در ضربات پنالتی حذف کرده بود.

بلژیک البته جام را با شکست مقابل مکزیک آغاز کرد و در نهایت با تساوی مقابل پاراگوئه و پیروزی بر عراق به عنوان یکی از 4 تیم سوم گروه ها به مرحله یک هشتم صعود کرد.

اما در آنجا با ارائه یک نمایش خیره کننده تیم شوروی سابق را با ایگور بلانوف مشهورش 4-3 شکست داد و به اسپانیا رسید. لاروخا نیز در ضربات پنالتی مغلوب شیاطین سرخ اروپا شد.

بلژیک حالا باید به مصاف آرژانیتن و دیه گو مارادونا می رفت. نه انزو شیفو، نه ری کلمنس و نه دروازه بان افسانه ای این تیم ژان ماری فاف هیچکدام نتوانستند سد راه آلبی سلسته و خدایش دیه گو مارادونا بشوند.

نیمه اول، نیمه خوبی بود که البته 0-0 تمام شد. در این نیمه مارادونا شوتی مهلک به سمت دروازه بلژیک شلیک کرد .

ژان ماری فاف با دست چپ خود توپ را دفع کرد ؛ توپ مقابل والدانو به زمین فرود آمد و والدانو توپ را وارد دروازه کرد؛ اما داور بازی خطای هند او را اعلام کرد. گل قبول نشد.بدین ترتیب آلبی سلسته با یک گل مردود به رختکن رفت.

نیمه دوم نیمه درخشش مارادونا بود. گل اول روی پاس انریکه خلق شد. دیه گو از سد اریک گرتس ، فرفوت و دیمول به سرعت گذشت و با ضربه پای چپش، جای عکس العملی برای ماری فاف باقی نگذاشت.

بلژیک تا به خودش بیاید گل دوم را هم خورده بود. این بار نیز مارادونا بود که درون محوطه جریمه بلژیک دو  مدافع را دریبل زد و توپ را به زاویه مخالف دروازه بان کوبید.

این برد، آرژانتین را به فینال رساند. فینالی که برای این تیم رنگ قهرمانی داشت. اما 4 سال پیشتر و در 13 ژوئن 1982 در نوکمپ این بلژیکی ها بودند که مدافع عنوان قهرمانی جهان و سزار لوئیس منوتی مربی این تیم را با پیروزی 1-0 سورپرایز کرده بودند.

این اولین بازی مارادونا در جام های جهانی بود. دیداری که نتیجه ای ناامید کننده برای او به دنبال داشت. (دیه گو در سال 1978 قربانی اختلاف با رامون دیاز شد. بازیکن ریور پلاته و هم بازی دیه گو در تیم جوانان آرژانتین در سال 1977، بازیکن مورد علاقه منوتی در آن سال ها بود.)

در اولین بازی مارادونا در جام جهانی مقابل بلژیک این اروین فان در برگ بود که تنها گل بازی را در دقیقه 62 به ثمر رساند تا خاطره تلخ برای ال دیه گو از اولین بازیش در جام جهانی ثبت شود.

فان در برگ آقای گل اروپا در سال 1981 بود. کسی که در تیم اف سی لیرس بلژیک در 34 بازی 39 گل به ثمر رسانده بود.

فردا در برازیلیا و در 5 جولای سال 2014 دو تیم بار دیگر در جام جهانی روبروی هم قرار خواهند گرفت.

شاید این بار بلژیکی ها در اندیشه گرفتن انتقام باشند. اما مسی و یارانش در حضور علاقمندان بی شمار آرژانتینی، بدون شک شانس بیشتری در مقابل شیاطین سرخ خواهند داشت.

کسی چه می داند؟ شاید این بار مسی به مانند ال دیه گو دو گل بزند و آلبی سلسته را به نیمه نهایی برساند . تا فردا صبر کنید.


کریستین ساویو : goal argentina

رضا سیف
     
آی اسپورت
2014-07-04 19:00:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر