فهرست
شجاعیان؛ برنده اصلی رنسانس شفر
شجاعیان؛ برنده اصلی رنسانس شفر

شجاعیان؛ برنده اصلی رنسانس شفر

آی اسپورت – یکی از برنده‌های اصلی رنسانسی که وینفرید شفر در استقلال به وجود آورده، داریوش شجاعیان است. هافبکی که در نیم فصل اول لیگ هفدهم آنقدر معمولی بازی کرد که خیلی‌ها پرسیدند فلسفه پرداخت بیش از 5/2 میلیارد تومان برای جذب وی چه بوده است و حالا آنطور با فکر درست و استیل مساعد و روش موثر بازی می‌کند که مردم می‌پرسند چرا آبی‌ها افرادی بیشتر از این تبار را استخدام نکرده‌اند. شجاعیان البته در گسترش فولاد بسیار خوب کار می‌کرد و دو سالی صحنه گردان در این تیم تبریزی بود و دلیل رویکرد علیرضا منصوریان به وی در ایام «پیش فصل» لیگ هفدهم نیز همین مساله بود اما او هم مثل سایر صیدهای دو فصل اخیر منصوریان (منهای کاوه رضایی) چندان در این تیم جا نیفتاد و نه تنها نتوانست خط بازی آبی‌ها را به رقبا تحمیل و تعیین‌کننده ریتم بازی باشد بلکه با ارائه نمایش‌هایی معمولی و کم تاثیر کل سیاست‌های خرید و فروش استقلال را به زیر سوال می‌برد.

در مسیرهای هموار

5 ماه بعد از آن روزها شجاعیان آدم دیگری شده است و طوری بازی می‌کند که بینندگان ابتدا از خود می‌پرسند آیا او همان گمشده بازی آبی‌ها و مهره کلیدی سیستم آنها نبوده است که وقتی به درستی از او استفاده نمی‌شد کل تیم استقلال می‌لنگید و حالا که بهره‌گیری صحیح از وی آغاز شده، آبی‌ها اینگونه در مسیرهای هموار قرار گرفته‌اند. البته تمامی نفرات استقلال بر اساس برنامه‌های شفر بهتر از گذشته حرکت می‌کنند و این یک موج عمومی است ولی بعضی از بازیکنان استقلال از این تحول فنی بهره بیشتری گرفته‌اند و یکی از آنها به گمان شجاعیان است.

دیگر صعودکرده‌ها

می‌توان به وریا غفوری که به رغم مدافع و هافبک بودن اخیرا گل‌های حساسی زده و روزبه چشمی که در سیستم کاری منصوریان نقطه ضعف دفاعی آبی‌ها بود و اینک گلزنی هم می‌کند و البته دو «حسینی» استقلال (سیدمجید و سیدحسین) نیز به عنوان بهره‌مندان بزرگ دوران سرمربیگری نه چندان طولانی مدت شفر اشاره کرد و متذکر شد که همه آنها رنگ و نمایی را یافته‌اند که در دوره منصوریان از آن بی‌بهره بودند و حتی محسن کریمی نیز به رغم ماه‌ها مصدومیت و دوری از فهرست استقلال بازگشتی پرشکوه و توأم با یک هت‌تریک به اردوی آبی‌ها داشته و فرشید اسماعیلی و علی قربانی هم به سطح و روال موفق فصل گذشته خویش برگشته‌اند اما بهره و سود بیشتر به شجاعیان رسیده زیرا پول پرداخت شده برای او بسیار بیشتر از چیزی بود که مثلا برای غفوری در دو سال و نیم پیش پرداخت شد و یا صرف جذب سرور جباروف گشت که یک رفت و آمد به سپاهان را نیز طی این مدت تجربه کرد.

آن پای چپ هنرمند

حالا به یمن بازی‌های بهتر شجاعیان که حتی در عصر تک مسابقه‌ای میک مک درموت هم بهتر از دوران منصوریان انجام وظیفه کرد و در دوره شفر شکوفا شده است، کمتر کسی می‌پرسد چرا رقمی بالا صرف استخدام او شده و حساسیت‌ها نسبت به او کمتر شده.

زیرا یک بار دیگر قوه بازی و حس مدیریت او و البته آن پای چپ هنرمند و قوه شوتزنی وی به کار افتاده و او شبیه به همان شجاعیان دوران گسترش فولاد شده است. شبیه مردی که سران گسترش برای فروش وی انواع شروط مالی و سختی‌های ممکن را برای خریدار (استقلال) تعیین کردند و آنقدر خلاق نشان می‌داد که کارلوس کی‌روش هم او را دعوت کرد و چندین و چند بازی ملی را هم به وی ارزانی داشت. «او» به واقع و پس از 6 ماه تاخیر دوباره شبیه به «شجاعیان» شده است.

 

ایران ورزشی

۱۱ ۱  
آی اسپورت
2018-01-01 12:02:00
نظر دهید

۱ نظر
___
دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۲۲
مطلب از ایران ورزشی خخخخ
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر