فهرست
وقتش نبود فرمانده
وقتش نبود فرمانده

وقتش نبود فرمانده

آی اسپورت - «زمان درست... مکان درست». اولین اصل تمام استراتژی‌های جنگی همین است. اینکه بدانید در چه لحظه و موقعیتی به دشمن‌تان فشار بیاورید. بزرگ‌ترین فتوحات دنیا با همین اصل اتفاق افتاد؛ بزرگ‌ترین شکست‌ها هم. حالا کمتر از 24ساعت بعد از مبارزه با فرناندو سانتوس و کریس رونالدو، کی‌روش جبهه جنگ تازه‌ای را علیه برانکو راه انداخته که نه در زمان درستی اتفاق افتاد، نه جای درستی را برای حمله کردن انتخاب کرده. درباره کارلوس کی‌روش و روحیاتش بارها صحبت شده؛ اینکه آدم‌های دنیا برایش به دودسته موافق‌ها و مخالف‌ها تقسیم می‌شوند. اینکه ممتنع در قاموس او جایی ندارد. جملات زهرآگینش علیه کریس رونالدو، اسپانیا، مراکش، داورهای جام‌جهانی و... تا وقتی شیفته‌مان می‌کند که دشمن مشترک ما هم به حساب بیایند. اما وقتی سمت اسلحه‌اش را از همگروه‌های ایران در جام‌جهانی، به پرسپولیس، برانکو، سنگ‌اندازها یا هر کس دیگری می‌گیرد، قواعد بازی برای خیلی از ما عوض می‌شود. مثل جنگ داخلی‌ای که نمی‌دانیم باید کدام سمتش بایستیم. یک‌طرف پرسپولیس برانکو و لیگ‌قهرمانان آسیا و هواداران 40میلیونی؛ سمت دیگر کی‌روش و جام‌ملت‌های آسیا و هشتاد‌میلیون ضربان قلب. تکلیف ایرانی‌ها همیشه با دشمنان خارجی معلوم بوده و جوابش در تاریخ هم وجود دارد؛ جنگ ایران و عراق، ایران و عثمانی، ایران و افغان‌ها. قاجاریه و افشاریه و صفویه هم ندارد؛ با دشمن خارجی باید جنگید. تا پای جان. اما داستان جنگ‌های داخلی متفاوت است. جنگ‌هایی که هر وقت شاهدش بودیم، ضعیف‌تر و کوچک‌ترمان کرد. جواب این یکی هم در تاریخ وجود دارد؛ قیام جنگل، قیام کلنل پسیان، ترکمن‌ها و... کلی مناقشه داخلی دیگر.

الان هم نسبت‌مان را با دعوای کی‌روش – برانکو نمی‌دانیم؛ دعوایی که حمایت از یکی، دیگری را تضعیف می‌کند. کوچک‌تر می‌شویم. فرجام تمام جنگ‌های داخلی همین است؛ آسیب‌پذیر شدن. کاش کارلوس کی‌روش این را می‌دانست. همه مردم ایران بعد از سه‌جنگ مرگ و زندگی با مراکش، اسپانیا و پرتغال، لایق روزهای صلح هستند؛ شایسته حال خوب بعد از مبارزه. اینکه از الان رویای قهرمانی در جام‌ملت‌های آسیا را ببافند. کاش می‌شد به کی‌روش گفت درباره برادر برانکو و بازیکنان اوکراینی حق دارد؛ اما بزرگ‌ترین فرماندهان دنیا همیشه اصل « زمان درست و مکان درست» را رعایت می‌کنند. کاش می‌شد رفت پیش کی‌روش و دم گوش‌اش گفت: «بعد از آن همه حمایت و همدلی و شعار «هشتادمیلیون قلب.. یک ضربان» وقت راه افتادن جنگ داخلی نبود فرمانده.»

۵۹۹ ۲۹  
آی اسپورت
2018-06-28 15:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۹ نظر
مهدی رفیعی شفیق
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۲۸
هواداران 40 میلیونی؟؟؟ جالبه مثلن 4 سال دیگه که جمعیت ایران میشه 90 میلیون هواداران تیم قرمز هم میشن 45 میلیون بعدش 50میلیون. کی آمار گرفته آخه؟ لابد بقیه اون 40میلیون هم آبین دیگه؟ همین شما رسانه ها هستید چه روزنامه ها چه صداوسیما و چه سایتها که دامن می زنید به این جو رنگی قرمز و آبی. که انگار هرکسی باید یا قرمز باشد یا آبی.... و چه تنهاست مربی تیم ملی که باید جور مدیران ضعیف و سست عنصر داخلی مان را هم خودش بکشد که به دل دشمن بزند در بدترین زمان به قول نویسنده محترم. ساده انگاری ست که گمان کنیم کیروش نمی داند که زمان مناسب نبوده و نیست و اینکار او در این زمان همین کمی محبوبیت دوباره بازیافته (که لجن مال شده بود توسط علی خان کریمی و برانکو و هواداران تیم قرمز قبل از جام جهانی) را دوباره از دستش خواهد گرفت. اما او حقوق نمی گیرد برای محبوبیت یا دوست داشته شدن. او وظیفه دارد که سرمربی تیم ملی باشد و نتیجه بگیرد حتا اگر هیچ کس او را حمایت نکند. حتا اگر مدیران فدراسیون در برابر وظیفه شان و حقوقی که می گیرند بی تفاوت و سهل انگار باشند...
فرهاد
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۴۷
تنها چیزی که در ایران مالیات ندارد همین حرف مفت است خوبه تا حالا ده بار امار گرفته شده کل هواداران سرخ و ابی 2.5 میلیون روی هم نمی شوند
۴
مراد
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۴۸
واقعا متاسفم خیای هاتون چیزی از فوتبال نمی دونید سالهاست گفتم کیروش مربیی درجه دو و سه و ضعیف است مربیی که کارنامه ای ضعیف داشت و هیچ کس مشتریش نبود و با زور و شانس و ضعفی که تیمها داشتن و مافیای کثیفی که‌اونو به خاطر منافع نامشروعش به تیم ملی اورده به نتیجه رسیده فایده ای نکرد چون مافیاهای دیگه ای هم بود مافیای رسانه ای و منافعشون غیر اونو ایجاب نمی کرد و مردم هم که ساده و نا اگاه و بازیچه شو و فریب خور . تا این اواخر هیچ غیر از مسائل فنی در مورد کیروش صحبت نکردم به این مربی زیاد رو و باج داده بودن گربه هایی که به موش باج داده بودن و شیرهایی که نظاره گر بودن و کاری از دستشان بر نمیومد چون‌در قفس و بند بودن که دیدم این مربی بزدل و ترسو در حقیقت موش بزدل و ترسو چون حریفی را در مقابلش ندیده نه تنها پا را از گلیمش فراتر گذاشته بلکه اصول اخلاقی را نیز زیر پا گذاشته و به فریب و توهین و تهمت و سیاه بازی و سیاهکاری روی اورده مربی های دیگری جای ایشون بودن نتایج خیلی بهتری رو نسبت به ایشون به دست میاوردن گربه هایی که به خاطر منافع کثیف و نامشروع و غیر وجدانی و غیر قانونیشون مجبور بودن، مجبور شده بودن به این گربه باج بدن و فوتبال مملکت ما رو به این روز دراوردن و چقدر پول بیت المال رو حیف و میل کردن . شستن و جارو کردن کیروش و‌دارو دسته اش کاری ندارد کار یه دیقه است شما هم این مطالب رو منتشر نمی کنید شاید شما نترسید و‌مرد باشید و‌منتشر کنید تو دنیا نظرات مخالف رو حتی اگه درست هم نباشه منتشر می کنند ولی تو ایران یا محتاطند یا ترسو یا مرد و شجاع نیستن یا منافع نامشروعشون ایجاب نمی کنه مراد
فرهاد
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۴۹
اگر بازیکنان تیمت را بازی داده بود مربی خوبی میشد؟ می توانید یک مربی خوب از گذشته های تیم ملی را اسم ببرید؟ حتما استانکو چون بیشترین پرسپولیسی را به تیم ملی دعوت می کرد یا علی پروین
۶
ژان والژان
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۵:۵۶
دعوای زرگری برانگوی بیسواد و دلال با کیروش پرمدعا بهترین خدمت به دولت تبخیر امید بود تا مشکلات ریز و درشت کشور اندکی فراموش بشه
مرده شور هر دوشون رو ببرن
۵
Vahid
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۰۵
قشنگ معلومه قلمو دادن دست یک پرسپولیسی که فقط با مظلوم نمایی از برانکو حمایت کنه:) ولی اتفاقا زمان و مکانش عالی بود جناب نویسنده:) چند سال برانکو تا تونست تو مصاحبه هاش تیم ملی رو کوبید چند سال تا تونست یارگیری کرد چند سال تا تونست دانش فنی کی روش رو برد زیر سوال،بگذریم از اینکه این اقا(برانکو) بزرگترین افتخارش عکس با مودریچ بود:) اگه میتونست بازیکنا رو عمرا میفرستاد واسه اردو های تیم ملی:) بازیکنا رو بعد اردو تیم ملی مسخره کرد:) اینا همش واسه کارشکنی تو روند اماده سازی تیم ملی بود و اتفاقا الان که نتیجه پافشاری کی روش رو دیدیم بهترین وقت بود که یقه اونایی رو که سعی تو تخریبشو داشتن بگیریم بهترین وقت بود چون الان همه میدونن نتیجه پا فشاری کی روش روی بعضی از بازیکنا چی بود. بیرانوندی که تو پرسپولیس روی هر شوت یک گل میخورد جوری اماده شده بود که پنالتی گرفت و توپ رو از گوشه دروازه در میاورد:) وحید امیری که تو دربی ۸۵ اوایل نیمه دوم دست به زانو شده بود از خستگی چجوری شد که ۹۰ دقیقه جنگید تو تیم ملی:) اتفاقا بهترین وقت بود که برانکو رو به خاطر این چند سال کوبیدن تیم ملی زیر سوال ببریم:)
مارال
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۱۳
واقعا درست میگه ! الان من موندم از اینطرف کلی برای کیروش و حرفاش و تصمیم هاش احترام قائلم و دوسش دارم و از طرف دیگه حس می کنم چون پرسپولیسی ام باید هوای سرمربی تیم خودم و داشته باشم!
واقعا موندم بین دو نفر که نه میتونم بیام اینور نه اونور !
۸ ۲
مارال ۲
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۴۸
طرف پرفسور رو بگیر چون لقب پروفسور را دارد که گواردیولا، انریکه، زیدان، هاینکس و ونگر هم ندارند. مدارک مربیگری او به قدری بالا و ارزشمند است که رییس دپارتمان فوتبال آکسفورده. در جام جهانی ۲۰۰۶ مکزیک رو سه یک زد؛ پرتغال را دو هیچ برد و آنگولا منگولا را له کرد. در بهترین لیگ‌های عربی نبوده و اخراج نشده بلکه با مودریچ بازیکن پرافتخار رئال عکس یادگاری داره.
مارال
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۹
به هم اسمم : من واس تیم ملی نگفتم!
۱
روستایی
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۲۰
اتفاقا اگر مسئله ای بود الان وقتش بود نه قبل از مسابقات؛
الان بازیها تمام شده و دقیقا وقت حسابرسی و حساب کشی است.
حالا حق با هر کدام باشد.
یک روز پرفسور پیش از مسابقات جام جهانی جنگ را شروع کرد و امروز کی روش پیش از مسابقات لیگ
البته خدا میدونه حق با کیه!

در ضمت جناب کریمی هم همین عقیده را داشتند که پیش از مسابقات جام جهانی از حجالت تیم ملی درآمده بودند ایشان هم اعتقاد داشتند پس کی وقتشه؟
علی
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۱
قشنگ وسط دعوا نرخ رو تعیین کردید! در فلان مورد و فلان مورد حق با شما بود... وقتی خبرنگاری و نویسندگی ورزشی، بی معیار و بی قاعده باشه همیشه همین داستانهاست و همین جنگ های داخلی. آخرش هم" گوشت قربونی عباسه" ( پ ن: دیالوگی از فیلم آژانس شیشه ای)
۱
رضا
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۲
خب بسلامتی موضع افراد مختلف داره مشخص میشه. تمام این حرف ها در قالب دلسوزی بود ولی توی دلش خیلی نکات مهمی بود.

دسته بندی 40 میلیونی و 80 میلیونی, باشگاه و تیم ملی, برانکو (یا هر مربی باشگاهی دیگه) و کیروش. نمیدونم باید به کدوم دردمون زار بزنم. اینکه یه خبرنگار که از حالا داره بر طبل تفرقه میزنه, اینکه نه تنها هیچ جای دنیا بلکه تو همین کشور خودمون هم هیچوقت همچین دسته بندی صورت نگرفته.

اشتباه نکنین درسته اختلاف نظر بین مربی تیم ملی و باشگاه ها بوده ولی همچین تلاشی برای دو دسته کردن طرفدارا هیچ جا و باور کنید هیچ جا سابقه نداشته. ظاهرا دوستان هنوز تعریف درستی از فوتبال و ورزش و تیم ملی ندارن. تیم ملی اسمش روش هست تیم یک ملت. تیم یک کشور. نه بازیکنی هیچ کجای دنیا برای حضور تو تیم ملی حقوق میگیره نه بازیکنی هست که نخواد حتی برای یک بار لباس تیم ملی کشورش رو بپوشه نه طرفداری هست که قلبش حتی 1 صدم ثانیه برای موفقیت تیم کشورش نتپه. هیچ ارتباطی هم نوع ورزش نداره, اصلا ربطی نداره بیننده ورزشی باشه یا نه, لحظه ای که اسم ملی پشت یه مجموعه ورزشی میشینه تک به تک آدمایی که از اون کشور میان دوست دارن موفقیت تیمشون رو ببینن.

ولی چه اتفاقی افتاده که تو این چند سال همچین جوی بوجود اومده؟ چرا این باور به ذهن القا میشه که تیم ملی فوتبال ایران تیم یک شخص شده؟ چه کسانی همچین ذهنیتی رو بوجود آوردن یا تو بوجود اومدنش نقش داشتن؟ اینکه یه خبرنگار ورزشی این رو حق مربی تیم ملی میدونه که در مورد بازیکنان جذب شده یه باشگاه نظر بده ولی فقط جا و زمان مناسبی نبوده چه مفهومی داره؟ اینکه یه خبرنگار دیگه 2 سال تمام تلاشش رو میکنه که تو چشم بیاد با کلید واژه بد نامی بهتر از گم نامی هست و بصورت مشخص نتایج تیم ملی رو مصادره به مطلوب میکنه و طرفداران رو به خودی ودناخودی تقسیم میکنه فقط برای اینکه اسمش سر زبون ها باشه چه دلیلی داره؟ اصلا کسی که جمله طرفداران واقعی تیم رو مینویسه و به زبون میاره چه فهمی از کلمه مرکب تیم ملی داره؟ اصلا همچین فردی با همچین ذهنیتی چه صلاحیتی برای اظهار نظر داره؟

شما جای سرمربیان تیم ملی و باشگاه ها رو عوض کنید تو ذهنتون, به نظرتون کیروش اگه مربی باشگاهی بود حتی تا این حد که مربیان باشگاهی کنار اومدن هم حاضر بود نرمش نشون بده؟ فرض کنید اصلا مجید جلالی مربی تیم ملی بود و از کیروش که مربی باشگاهی بود میخواست بازیکنانش رو آخر هفته برای ریکاوری در اختیارش قرار بده, آیا کیروش حاضر بود همچین کاری رو بکنه؟ چه برسه به اینکه بخواد مثلا بازی یک هشتم جام باشگاه های آسیا رو بدون بازیکن ملی پوش انجام بده. پس یک اصل کاملا مشخصه که اختلاف بین دیدگاه مربی ملی و دیدگاه مربی باشگاهی هست که اتفاق عجیبی نیست ولی مشکل جایی بوجود میاد که این اختلاف رو شخصیش کردن.
شد ارتش کیروش و ارتش برانکو. شد تیم کیروش و تیم برانکو. درد آور ترین نکته این داستان جایی بود که شد طرفدار کیروش/تیم ملی/ وطن پرست/ خودی در مقابل طرفدار برانکو/ پرسپولیس/وطن فروش/ ناخودی.
چه کسی همچین دیدگاهی رو بوجود آورد؟ چه کسانی تو این آتیش هیزم ریختن؟

چرا صدای هر انتقادی با واکنش شدید مواجه شد؟ نیازی نیست از بهره هوشی بالایی برخوردار باشی تا متوجه بشی برای فردی مثل فردوسی پور درشت نمایی نقش مربی در برنامه 2018 بصورت گلدرشت در اولویت بود و توی ذوق میزد. حتی اظهار نگرانی هاش هم مشخصا در راستای بزرگنمایی نقش کیروش بود و هیچوقت کوچیکترین انتقادی از ارنج و تاکتیک و تعویض ها انجام نشد. وقتی به وضوح گفته میشه ایران قبل از تساوی با پرتغال ناگهان به رتبه 4 گروه سقوط کرد نگرانی فردوسی پور از انتقادهایی بود که از کیروش خواهد شد نه جایگاه تیم ملی. وقتی گفته میشه یا دوست دارم فقط ایران از جمع تیم های آسیایی به مرحله بعد بره یا هیچ تیمی نره مشخصه که کجا رو هدف قرار داده. وقتی صحنه آهسته درگیری بیرانوند و عزت الهی تو پخش صحنه آهسته بازی سانسور میشه مشخصه دوست نداره نقطه ای که همیشه به عنوان قوت تیم به واسطه حضور کیروش اعلام میکنه (همدلی بین بازیکنان) زیر سوال بره و هیچ گاه صحبتی هم در موردش نمیشه. اشتباه نکنید منم یا کسانی که انتقاد میکنن هم دوست نداره نقطه ضعف تیم ملی کشورشون رو ببینن ولی این هم تشخیص میدیم کتمان این اتفاقات در راستای سرپوش گذاشتن رو ضعفه.

پس مشخصه افرادی هستن که روی نوع نگاهشون فیلتر گذاشتن و هیزم توی آتیش اختلاف ریختن. جلب ترین نکته این داستان هم اینه استارت این اختلاف رو همین افراد با نمایش مضحک پیامکی برای اثبات محبوبیت کیروش زدن ولی با نتیجه بدست اومده همچین فجایعی رو به بار آوردن. همین سایت آی اسپورت به مدت 3 ماه پرونده اختلاف کیروش برانکو رو توی سایتش کار کرد و حالا به یاد کدخدا منشی افتاده که آقا جنگ نکنید که آتشش قراره خونه خودمون رو ویران کنه.

شما رسانه دارید شما قدرت نشان دادن بخشی از واقعیت به نفع نظر خودتون رو دارید ولی یادتون نره که با همین ابزار تونستید تو این 2 سال کاری بکنید مردم 2 دسته بشن. این دو دستگی که بوجود اومده نتیجه کار افرادی مثل فردوسی پور و خبرنگارایی هست که در لوای شغلشون هیزم تو آتیش این جنگ داخلی (به قول آقای امیرپور) ریختن.

کیروش و برانکو داشتن کاری رو میکردن که طبیعت شغلشون ایجاب میکنه, یعنی مطالبه برای نتیجه گرفتن تیم خودشون ولی مسبب تبدیل شدن این اختلاف فنی به اختلاف شخصی افرادی بودن که به خاطر تعلق خاطر به رنگی, منافع مالی یا در پرتوی توجه قرار گرفتن مردم رو دو شقه کردن و از این اختلاف هنوز هم در حال لذت بردن هستن.

درسته که گفتن اختلاف بنداز حکومت کن ولی یه جاهایی باید حد و حدودی رو قائل میشدید که نشدید. حالا این مردم خسته از دودستگی تو سیاست و فرهنگ و اجتماع و .... حالا باید طعم تلخ 2 دستگی تو ورزش و فوتبال هم بچشن. فوتبالی که تنها مفر حداقل برای 90 دقیقه هست. دستتون درد نکنه آقایون لطف کردین خانما.
pooyan
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۹
خيلي از لطمه ها تو فوتبال وقتي خورده شد كه اعدادي مثل ٢٠ ٣٠ يا ٤٠ ميليون اومد وسط
باور كنيم كه از جمعيت ٨٠ ميليوني كه نصفشون زن هستند و بچه
نميتونه ٤٠ ميليون هوادار براي يه تيم در بياد
همين توهم به خود پرسپوليس هم تو مقاطع مختلف ضربه زده
اقاي اميرپور از يه هوادار ١٦ ساله نميشه انتظار داشت اعداد نجومي نگه ولي ناسلامتي شما ....
اين حرفها رو نزدم كه بگم قرمزها هوادار كمتري نسبت به فلان تيم دارند
توهم ايجاد نكنيم
همين
۹
//
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۷:۱۷
کی گفته کیروش در مورد برادر برانکو و اوکراینی ها حق داره؟ مثلا الان میتونه به سرمربی تراکتور که پسرش دستیارشه گیر بده؟ حداقلش اینه که برادر برانکو مدرک مربیگری داره سباستین با چه مدرک و کارنامه ای تو تیم ملیه؟ کسی فهمید بامداد میرزایی تو تیم ملی چیکاره بود؟ کسی سردراورد دنیل داوری و بیت اشور کجا رفتن؟
جيم
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۰۶
جناب وقت شناس جبهه ي جنگ و نبرد، پس كي وقتش بود؟

بعد از عقد قرارداد كه ميشه تو كه ميدونستي چرا قرارداد بستي.


۷
اسمان
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۱۹:۵۱
اقای تاج شماکه تمدید قرارداد باکیروش را یک موفقیت برای خودتان میدانید.و ادعا میکنید که درجام جهانی موفق بودیم.مگه چکار کردیم.بازی افتضاح با مراکش باخت به اسپانیا ویه مساوی باپرتقال.ژاپن داره صعود میکنه.ماکه تیم اول اسیاهستیم یک گل درجریان بازی نزدیم.حالا کیروش فکرمیکنه خوب نتیجه گرفتیم.همه رو از دم تیغ میگذرنه.بعدازجام ملتها مربی خوب بیکارپیدا نمیشه بهتره همین الان کیروش بره.یقین داشته باشین باکمترازاین پول بهترین مربی میشه اورد.
۲
حمید به مارال
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۰:۲۹
توی لیگ 16ام بازی برگشت پرسپولیس با تراکتور بود که تراکتور 3 امتیاز از پرسپولیس عقب بود. این بازی خیلی مهم بود برامون چون اگه می بردیم 6 امتیاز از تراکتور جلو می افتادیم و عملا قهرمان بودیم، بالاخره بعد از 8 سال. اما اگه می باختیم تراکتور با ما هم امتیاز میشد و به احتمال زیاد با در نظر گرفتن همه شرایط این تراکتور بود که قهرمان میشد. همزمان این بازی مصادف شده بود با موج بیانه نویس کیروش علیه برانکو و از اون بدتر علیه طرفداران پرسپولیس. اما بیانه نویسی برای کیروش کافی نبود کیروش در اقدامی عجیب، بی سابقه و واقعا زشت و تهوع اور برای این که پرسپولیس در اون بازی ببازه در حالیکه اردوی تیم ملی قرار بود یک ماه بعدتر برگزار بشه درست شب بازی اعلام کرد که ملی پوشان پرسپولیس دیگه به تیم ملی دعوت نخواهند شد. تصورشو بکن امیری، بیرانوند، انصاری، سیدجلال، رامین رضاییان، کمال کامیابی نیا، حسین ماهینی و مهدی طارمی (8 نفر) که همگی شانس و سابقه دعوت به تیم ملی رو داشتند فردا باید چه انگیزه و چه حال روزی باید در بازی فینال گونه لیگ بازی می کردند. با این حال پرسپولیس بازی رو با قدرت برد و کیروش با خفت باخت. اما درست از همین لحظه بود که همه استقلالی ها عاشق کیروش شدند. و بیشتر پرسپولیسی ها از کیروش متنفر شدند. تیم کیروش بعد از اون هر چی که بود، خوب یا بد، تیم ملی نبود. چون ابزاری شده بود برای دلخوشی خام طبعانه رقیبان پرسپولیس که شاید در توهماتشون قهرمانی رو از پرسپولیس بگیرن. البته فقط در توهماتشون.

ما هیچ وقت این کار وقیحانه کیروش رو فراموش نکردیم و نخواهیم کرد. هیچ وقت! مگه ما چه گناهی کرده بودیم که این مردک بی شرم و شارلاتان دوست نداشت خوشحالی ما رو ببینه؟ کیروش هر مشکلی که با برانکو داشت حق نداشت اینقدر واضح و علنی سعی کنه استقلال رو قهرمان لیگ کنه. واقعا هنوز هم نمی دونم گناه من هوادار این وسط چی بود؟ نباید حامی تیمم می بودم؟ نباید حامی مربیم می بودم؟ باید روز بازی با تراکتور پشت مربیمو خالی می کردم و طرف کیروش می ایستادم؟

نه مارال جان! تصمیمات کیروش هرگز اونجوری که تو فکر می کنی درست نبود. ای کاش مثل من حساب و کتاب می کردی و ماجراها رو همونجوری که اتفاق افتاده و تاریخشون رو بیاد می آوردی.

نه مارال جان! ما بعد از 8 سال تحمل لودگی آبیها می خواستیم قهرمان بشیم ولی کیروش نمی خواست. اگرچه اعتراف بهش سخته ولی بعضی هوارداران کم سن و سال آبی وقتی می گن "کیروش لنگی سوز" دارن واقعیت می گن. کیروش همه کاری کرد اون فصل که ما قهرمان نشیم. زخم خنجر کیروش همیشه در پشت ما باقی می مونه. همیشه! اما قسمت تراژیک داستان دست کم برای افرادی مثل من و فرزاد مهریار این بود که علی رغم خنجری که کیروش در پشت ما فرو کرد باز هم مخالف کیروش نبودیم. منتقد بله ولی مخالف نه. به شخص ارزش منتقد بودن افرادی مثل فرزادمهریار رو از کل جمعیت چندمیلیونی استقلالی ها بیشتر می دونم. اما مگه یه شارلاتان مثل کیروش این حرفا حالیشه؟ به همه چیز فقط از زاویه زورگویی و اعمال قدرت نگاه می کنه. ما هروز شارلاتان بودنش رو می دیدم اما باز هم پامونو از دایره منتقد بودن به مخالف بودن درازتر نکردیم.
البته خوش به حال تو که اون روزها مثل ما درگیر ماجرا نبودی. ولی اگر امروز درگیر شدی امیدوارم دست کم به اندازه ما صبر و تحمل داشته باشی.
۲ ۳
مکتب لنگیسم
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰
اره راست میگه اون فصل تراکتور دوم بود با ۳ امتیاز اختلاف و سوم هم استقلال بود
استقلال تو نیم فصل بعد جپاروفو اندرانیک تیموریانو گرفتو روزبه هم مصدومیتش برطرف شده بود و چون از لیست خارج شده بود نیم فصل میتونست باز بیاد تو لیست
تراکتور سروش رفیعی رو داد به پرسپولیس به جاش عالیشاه و نورالهیو بیگ زاده رو گرفت
یهو خبر اومد که استقلال به خاطر ۱۸۰میلیون از نقلو انتقالات محروم شده و جالبه مدیرای استقلال میگفتن فرصت پرداخت به دستشون نرسیده وگرنه پولو پرداخت میکردن با کشو قوس فراوان بالاخره فدراسیون همه تقصیرا رو انداخت گردن یک کارمند و پرونده رو بست
دقیقا تو همین شرایطی که این لنگی میگه تراکتور با ۳ امتیاز اختلاف دوم بود و اگر میبرد شانس واسه قهرمانی خیلی زیاد میشد.تو این شرایط ۵ روز مونده به این بازی فینال گونه یهو با تراکتور اعلام شد از نقلو انتقالات محرومه و قضیه جایی بدتر میشد که مهدی کیانی هم مصدوم بود از نورالهیم نمیتونستن استفاده کنن ‌ و رسما بدون هافبک دفاعی جلو لنگ حکومتی بازی کرد و بازیو باخت
حالا سوال اینجاست اگه تراکتور اول نقلو انتقالات میدونست از نقلو انتقالات محرومه بازم سروش رفیعیو میذاشت که بره به پرسپولیس که هم تیم رغیبشو تقویت کنه هم بازیکن خوبش از دستش بره؟ قطعا نه دقیقا همون کاریو میکرد که با بختیار کردو اونم نیم فصل میتونست از تراکتور جدا بشه ولی وقتی تراکتوریا دیدن میخواد بره با اضافه خدمت کاری کردن که بمونه
خب داشتی چی میگفتی لنگی؟؟؟ از تیم مظلومت دفاع میکردی؟؟؟؟؟ خخخخ
۶
مارال
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۸
ممنون از توضیحت. شاید خوب نباشد بخوام بگم ولی من تقریبا از سال 94 فوتبال و کاملن جدی دنبال کردم ولی خب اطلاعاتم فقط به اندازه این چند سال نیس ، چون سوالات زیادی میپرسم. ولی من چون خانواده استقلالی دارم خیلی تحت تاثیر قرار میگیرم خخ ولی از وقتیکه کیروش مصاحبه رو کرده تو برنامه زنده تا حالا اصلا حمایتی ازش نکردم چون پرسپولیسی ام و اون به سرمربی تیمم توهین کرده !
میخوام از این به بعد بیشتر حساب کتاب کنم چون بدون حساب نمیشه زندگی کرد !
۲
فرهاد
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۰:۵۵
حالا که مثال بلدی بزنی بگذار منم برات مثالی بزنم سال اول حضور کیروش در ایران بود و هنوز کی روش اقتدار امروزی را نداشت طبق عادت سالهای گذشته فدراسیون برای نتیجه گرفتن پرسپولیس از ابزار تیم ملی استفاده کرد. بازی با فولاد خوزستان در جام حذفی یک روز مانده به بازی اسامی بازیکنان تیم ملی اعلام و 9 پرسپولیسی دعوت شدند تا پرسپولیس با روحیه فولاد را حذف کند و دقیقا 3 روز بعد برد پرسپولیس 6 نفر از انها خط خوردند اگر به حرف من شک داری یا قبول نداری برو سرچ کن تا دقیقا معنی ابزار بودن تیم ملی را بفهمی . اگر قضاوت می کنی از حافظه ات کمک بگیر و همه سود و زیانهایتان را بگویید عادت شما پرسپولیسی ها همینه فقط هر جا ضرر کردید را بزرگ نمایی می کنید ولی هر جا داور فدراسیون تیم ملی مربی ملی و .... به نفعتان بود زود فراموش می کنید
۵
افشین
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۲۴
مگه چیکار کرده که جوگیر شدید یه نگاه به نتایج ونحوه بازی ژاپن کره وحتی استرالیا بندازید حذف شدن که ذوق نداره قبلا هم شدیم همین الان با فاصله عقبیم ازاین تیمها
...
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۱:۵۸
....
روستایی
پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷، ۲۳:۲۸
به حمید در جواب مارال

مطالب ترا عمدتا می خونم حالا که داری تعریف میکنی درست تعریف کن:
پیش از بازی تراکتور آقای برانکو دوروز پیاپی مصاحبه کرد و گفت بازیکنان ملی پوش پرسپولیس با اضافه وزن از اردو بر می گردن...!

روز قبل از بازی خبر نگار از کی روش پرسید که آیا ملی پوشان پرسپولیس دعوت می شوند کی روش گفت (به کنایه ) که سنگین وزنها دعوت نمی شوند!!!
پرسپولیس تراکتور بیدفاع را برد ؛
علی کریمی و مهدوی کیا بدون اطلاع از داستان اضافه وزن ، کنایه کی روش به برانکو را وارونه برداشت کرده و تیتر کردند که سنگین وزنها صدر را در اختیار گرفتند!
پیشکسوتهای نا آگاه پرسپولیس برد از تراکتور نصفه و نیمه را فتح الفتوح قلمداد کرده برای کری خوندن جلوی کی روش بسیار بزرگنمایی کردند و

پیش از مسابقه داربی درست یک هفته قبلش استقلال در لیگ قهرمانان بازی داشت !
خبر نگار از برانکو پرسید آیا برای تشویق استقلال به آزادی می رود!!!
برانکو در جواب گفت بروید ببینید کی روش برای دیدن بازی به آزادی می رود!!!
درست چندروز قبل از داربی حواس برانکو به کی روش بود و ...

باخت سه دو به استقلالی که خودشان هم باورشان نشده بود.
قبل تر اما

برانکو دقیقا فردای برد چهار دو برابر استقلال مرد دیگری شد او
بعد از آن با پشتوانه حمایت سرخها خودش را در گرداب جنگ روانی سرد و گرم با کی روش انداخت .
برانکو اگر به این جنگ ادامه دهد نابود می شود چون ذاتا آدم جنگجو و مشاجره و دعوا نیست ، او نمی تواند همزمان بر تیم و اعصاب خود متمرکز شود!

برخلاف او کی روش با این مبارزات قویتر می شود و نتایج بهتری می گیرد.همزمان بر تیم و بازیکنان و حریف و خودش و رسانه ها مسلط است.مدلش با جنگ روانی سازگار است و فرد باهوش خودش را از ترکش این قدرت ذاتی کی روش بدور نگه می دارد.
کی روش بر خلاف برانکو روی حمایت مردمی حساب نمی کند و گرنه
بعد از جام جهانی کاری می کرد که یک ملت خواهان تمدید قراردادش باشد.
اما معلوم شد که بستن قرارداد به هر شرایطی راضی اش نمی کند.
هرچه برانکو سعی میکند با واسطه هوداران قدرت خود را زیاد کند کی روش با تکیه بر اصول و صلابت خودش (درست یا نادرست )
پیش می رود.
۵
حمید: به روستایی، فرهاد، مارال و بقیه
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۲۹
چند تا نکته مطرح کردین:
اول این که گفته شده اگر تراکتور می دونست محرومه سروش رو به پرسپولیس نمیداد. نه خیر این 100000 درصد اشتباهه. سروش سربازیش تموم شده بود و بازیکن آزاد بود. تراکتور هم هیچ کاری نمی تونست بکنه. همه تلاشش رو هم کرد که سروش رو با اضافه خدمت نگه دارن اما نتونست. تراکتور محروم میشد یا نمیشد سروش میومد پرسپولیس. در ضمن رفتن رفتن نورالهی و عالیشاه از پرسپولیس معامله نبود. نوعی بازیکن دزدی بود که به تحریک تراکتور انجام شد. البته تراکتوری ها در این زمینه سابقه سیاهی دارن. همین امسال رضا شربتی رو سیاه جامگان دزدیدند و سه بازیکن هم از ذوب آهن. صدای همه بلند شد به خاطر این کارشون.

دوم این که "روستایی" میگه برانکو قبل از بازی گفته بازی کنا چاقن و برای همین کیروش دعوتش نکرده. آیا این که برانکو یه حرفی رو بزنه مربی تیم ملی اجازه میده که بخواد یک سری بازیکن رو گرو بگیره و رو اعصاب هوادارا بره و سعی کنه سرنوشت لیگ رو تغییر بده؟ نه عزیز این اجازه رو نمیده. برو چیزی رو که نوشتن دوباره بخون و با دقت بخون. گفتم کیروش هر مشکلی که با برانکو داشت حق نداشت اینقدر واضح و علنی سعی کنه استقلال رو قهرمان لیگ کنه. می تونست برگرده و به برانکو بگه غلط کردی! بازیکنا چاق نیستن. می تونست حتی فحش ناموسی بهش بده ولی این حقو نداشت که تیم ملی رو قاطی این دعواها بکنه و سعی کنه با ابزار عدم دعوت رو سرنوشت قهرمانی تاثیر بذاره. این رو هم بگم قطعا برانکو کار خوبی نکرد که گفت بازیکن ها چاق میشن منتهی این دلیل نمیشه برای کارهای بعدی کیروش. یادمون باشه که کیروش تا تقریبا یک ماه بعدش اصرار می کرد که بازیکنا رو دعوت نمی کنه و این قضیه در مورد در تمام بازی های بعدی هم صادق بود منتهی با اهمیت کمتر.

اما برای آقا فرهاد هم بگم که اون ماجرا رو به هیچ وجه نمیشه با اتفاق بعدی مقایسه کرد. مرحله دوم اردوی تیم ملی در تاریخ 10 بهمن 1390 شروع شد. در اون زمان چون بازی های جام حذفی در حال برگزاری بود و هر تیم در یک تاریخ خاص بازی داشت بازیکن های تیم های مختلف در چند مقطع به تیم ملی دعوت شدن. بازیکنای پرسپولیس در 11 بهمن ماه یک روز قبل از بازی با فولاد دعوت شدن. اما نکته اینجا بود که در اون اردو در حدود 100 نفر تست شدن (https://www.khabaronline.ir/detail/155541) و در نهایت تنها 30 نفر باقی موندن (https://www.khabaronline.ir/detail/156533). واضحه که وقتی قراره 100 نفر رو دعوت کنی و 30 نفر و انتخاب کنی همه می دونن که این تست کردنه و نه دعوت. طبیعتا خیلی ها هم بعدش خط می خورن و از پرسپولیس هم 5 نفر خط خوردن. نکته دیگه هم اینه که تاریخ همه اردوها از قبل مشخص بوده و تاریخ مسابقات هم از قبل مشخص بوده. هیچ چیز خارج از برنامه ای وجود نداشته. بعلاوه فوالادی ها قبل بازی که اعتراض نداشتن. بعد بازی که باختن شروع کردن به بهانه گیری. در حالی که همه می دونستن دعوت برای تست 100 نفره با دعوت برای تیم ملی زمین تا آسمون فرق داره. اما مهمترین نکته ای رو که در نظر نمیگیری اینه که اون دعوت شدن تو چه فضایی بوده و این دعوت نکردن تو چه فضایی. اون دعوت شدن ها توی شرایط عادی و طبق برنامه مشخص پیش رفته ولی این دعوت نکردن ها دقیقا بر خلاف برنامه از پیش تعیین شده وسط جار جنجال اون موقع و برای جلوگیری از قهرمانی پرسپولیس.

۱
حمید به فرهاد
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۰۶:۴۸
اینو هم یادم رفت بگم حتی اگه این مساله ای رو که گفتی درست باشه ( که به دلایلی که قبلا گفتم نیست)، بازم نشون میده کیروش از جایگاه مربی گری تیم ملی سوء استفاده کرده.
روستایی
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۰:۴۷
به حمید
متاسفم .
دوست داشتم مطلب منو دقیق بخونی
گفتم کی روش به کنایه و به قصد طعنه زدن گفت سنگین وزنها دعوت نمی شوند ولی بر خلاف برانکو که کار فنی کی روش را زیر سوال برده بود کی روش با ترجیح طارمی بر گوچی و انصاریفر( در دور مقدماتی ) کار فنی برانکو را تایید کرد.
همین یه مورد ثابت میکنه کی روش در دعوت از بازیکنانی که بدرد تیم می خوردند ابدا مسائل شخصی را دخیل نکرد.

لطفا وقتی با زحمت چیزی نوشته میشه وقت بگذار و یه بار دقیق بخون !
همین جزییات را اکثر هواداران در نظر نمی گیرند.

برانکو با تکیه بر هواداران سرخ ضربه کوچکی به دومینوی اختلاف عقیده و سلیقه وارد می کرد و سپس سکوت می کرد ولی دومینو خودبخود با هوادارانش پیش می رفت.

سوریه جنگ زده پس از فرمایش برانکو ورد زبان همه شد ولی آیا این آقا از پرتغال جنگ نزده چیزی گفت.

بیرانوند و امیری و مجید و ابراهیمی و چشمی بازیکنان لیگ هستند کمترین توقع از برانکو و شفر اینه که با این بازیکنان در ادامه لیگ قهرمانان نتیجه بگیرند. وقتی الان درخشش اونها تو جام جهانی بپای شفر و برانکو نوشته شده دو ماه دیگه هم باید جواب بدهند چون هرچی باشه ادوحیل راموس و رونالدو که نداره
حمید
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۴:۵۰
نه عزیز من! شما همچین حرفی نزدی. 10 بار متنتو خوندم همچین حرفی نزدی. به من بگو از کدوم جمله ت باید همچین برداشتی می کردم؟ در واقع این یه حرف جدید و ادعای جدیده که در پاسخ به حرفای من دراوردی. نهایتش بهت بتونم تخفیف بدم این که نتونستی مطلبتو خوب برسونی.به علاوه من باید در یک متن پاسخ سه نفر رو می دادم و طبعا باید خلاصه می نوشتم و فقط به چیزهای اصلی جواب میدادم.

علاوه براین من می تونستم کلی مطلب برای نقض حرفات بنویسم. منتهی چون کارم با عدد و رقمه عادت دارم به مسائل قابل ارزیابی بیشتر اهمیت بدم. اگر هم قضاوتی می کنم برای پایه چیزهایه که قابل اثبات یا رد هستند. برای همینه که دیشب وقت زیادی صرف کردم تا ماجرایی رو که فرهاد گفته بود بفهمم تاریخ ها رو دربیارم و پاسخشو هم بدم. اگه دقت کنی می بینی که پاسخ من به فرهاد خیلی دقیقتره و جزئیات بهتری داره. ولی یک سری ادعاهای تو ذهنیته. مثلا وقتی میگی برانکو عوض شد این ذهنیته. خب ذهنیت من میگه عوض نشد. حالا چه راهی وجود داره که اثبات کنیم ذهنیت من درسته یا تو؟ این مسائل قابل اثبات یا رد نیستن و من وقتمو روشون نمی ذارم.
این که می گی برانکو هوداران رو بر علیه کیروش تحریک می کنه: لطفا برای من یک مورد- فقط یک مورد بیار- تاکید سه باره می کنم یک مورد بیار که برانکو چیزی به کیروش گفته باشه ولی قبل از اون کیروش به برانکو گیر نداده باشه. حتی یک مورد رو هم پیدا نمی کنی. نکنه انتظار داری کیروش هر حرفی دلش می خواد بزنه ولی برانکو جواب نده.
به علاوه. برانکو با هیچ کس دعوا نداره. این کیروشه که با همه دعوا داره. 1-با رونالدو دعوا داره. 2-با کورشما دعوا داره. 3-با سانتوس دعوا داره. 4-با داور دعوا داره همیشه (حتی توی بازی دوستانه با ازبکستان). 5-با فیفا دعوا داره. 6-با AFC دعوا داره. 7-با مسئولین آفریقای جنوبی دعوا داره (این خودش 10 مورد میشه حداقل ولی من یکی حسابش کردم). 8-با فدارسیون پرتغال دعوا داره (اینم از همون 10 موردی هاست). 9-با مربی کره دعوا داره. 10-با نبی دعوا داره.11-با کفاشیان هم دعوا داره. 12-با کریمی دعوا داره. 13-با شفر دعوا داره. 14-با قلعه نوئی دعوا داره. 15-با رحمتی دعوا داره .... پس در نتیجه این برانکوئه که هوادارا رو تحریک می کنه!!!!

در ضمن برو و فضای مجازی رو دوباره مرورو کن. هیچ وقت هواداران پرسپولیس تحت تاثیر حرفای برانکو به کیروش حمله نکردن. این ذهنیت شماهاست. برانکو اگر گفت سوریه جنگ زده (که حرف خوبی هم نبود) هیچ پرسپولیسی به خاطر این حرفش به کیروش حمله نکرد. پرسپولیسی ها زمانی به کیروش حمله کردن که بازیکن ها رو از اردو اخراج کرد. زمانی حمله کردن که کیروش گفت بازیکن ها رو دعوت نمی کنه. اگر هجمه ای شده به کیروش بود نه به خاطر حرف های رد و بدل شده بین این دو بلکه فقط به خاطر این بود که کیروش در اوج رقابت برای قهرمانی اقداماتی کرد که مانع از قهرمان شدن پرسپولیس بشه.

در ضمن هیچ وقت نمی تونی فضای رقابت های باشگاهی رو با تیم ملی مقایسه کنی اون هم در مسابقات جام جهانی. گوسفند رو هم ببری وسط چمن جام جهانی چنان تحت تاثیر قرار می گیره که جونشو برای گله اش میذاره. تو فکر می کنی برای یکی مثل بیرانوند یا امید ایستادن مقابل رونالدو و پرتغال با بازی کردن هفتگی مقابل مثلا فولاد یا سپاهان یکیه؟ یا حتی ایستادن در مقابل السد یا الدحیل؟

با همه این تفاسیر من همچنان مثل قبل معتقدم کیروش به لحاظ فنی مربی خوبیه (ولی از لحاظ اخلاقی مال دوران ماقبل انسانه) و باید تا جام ملت ها بمونه. هر جا لازم دیدم از کیروش دفاع هم کردم. بعضی جاها به خاطر دفاع از کیروش در مقابل بقیه پرسپولیسی هم نظر دادم (اگه خیلی اصرار داری می تونم لینکشو بذارم ولی بیاد فقط صرف کنم).
روستایی
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۶:۵۳

" روز قبل از بازی خبر نگار از کی روش پرسید که آیا ملی پوشان پرسپولیس دعوت می شوند کی روش گفت (به کنایه ) که سنگین وزنها دعوت نمی شوند!!!""

این قسمت حرفم را بد برداشت کردی ؛
خطوط بعدی و انتهایی را اضافه کردم ولی شما این قسمت حرفم را ندیده بودی و بد توضیح دادی
روستایی
جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷، ۱۸:۳۰
ضمنا در جام جهانی نود و هشت جلوی آلمان و در دوهزار و شش آیا همه بازیکنان ما مخصوصا ستاره ها مثل امید ابراهیمی و حتی مجید حسینی بودند ؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر