فهرست
جنبش مدنی «#نه_به_تحریم_ورزش_زنان_ایران»
جنبش مدنی «#نه_به_تحریم_ورزش_زنان_ایران»

جنبش مدنی «#نه_به_تحریم_ورزش_زنان_ایران»

آی اسپورت- جمعی از فعالان مدنی در حمایت از شطرنج‌بازان زن ایرانی و حق برخورداری از میزبانی مسابقات جهانی هشتگی با عنوان #نه_به_تحریم_ورزش_زنان_ایران راه اندا‌خته‌اند. جمعی از فعالین مدنی زنان با ابراز مخالفت نسبت به محدودیت‌های ایجاد شده برای زنان ایرانی به دلیل داشتن حجاب در مسابقات مختلف، خواستار این شده‌اند که فدراسیون جهانی تلاش‌های ورزشکاران ایرانی را ارج بگذارد و اجازه دهد تصمیم‌گیری در خصوص اعطای میزبانی به ایران در شرایطی به دور از حاشیه‌سازی‌های سیاسی دنبال شود. آنها اعتقاد دارند تحریم میزبانی شطرنج دفاع از حقوق زنان نیست بله تحریم سخت کوشی ورزشکاران زن ایرانی است.

در روزهای گذشته چند شطرنج‌باز خارجی اعلام کرده بودند که با میزبانی ایران برای مسابقات قهرمانی زنان جهان مشکل دارند و حاضر به شرکت در این رقابت‌ها به میزبانی ایران نیستند. نازی پایکیدزه شطرنج‌باز گرجی‌الاصل تیم آمریکا در مصاحبه با تلگراف به تصمیم انتخاب ایران به عنوان کشور میزبان اعتراض کرده و آن را بی‌رحم و ناراحت‌کننده دانسته و گفته است که حاضر نیست در مسابقات قهرمانی زنان جهان در ایران شرکت کند.

بعضی از سایت‌های خارجی از اعتراض چند تن از شطرنج‌بازان علیه میزبانی ایران خبر داده‌اند. بعضی از بانوان شطرنج باز اعلام کرده‌اند به دلیل اینکه برای حضور در رقابت‌های قهرمانی زنان جهان باید با حجاب حضور پیدا کنند حاضر به شرکت در مسابقات نیستند. نایجل شورت مرد سابق شماره یک جهان از انگلیس هم گفته که اگر یک نفر مسیحی بسیار معتقد باشد برای چه باید حجاب که سمبل مسلمانان است را رعایت کند.  سوزان پولگار بهترین بانوی تاریخ و رئیس آمریکایی کمیسیون شطرنج بانوان فدراسیون جهانی از اعطای میزبانی به ایران دفاع کرده است.

او گفت: من نزدیک به ۶۰ کشور را سفر کرده‌ و مکان‌های مختلف با فرهنگ‌های مختلف را دیده‌ام. من شخصا هیچ مساله‌ای با پوشیدن روسری (حجاب) ندارم و به نظرم باید به سنت و فرهنگ کشورها احترام گذاشت. پولگار البته در مصاحبه‌ای نیز اعتراض شطرنج‌بازان را جوسازی اعلام کرده است.

 ایران پیش از این میزبان رقابت‌های گرند پری زنان بوده و چند تن از بهترین شطرنج‌بازان جهان در این مسابقات حضور داشتند. با پیگیری فدراسیون شطرنج میزبانی رقابت‌های قهرمانی بانوان جهان در سال ۲۰۱۷ به ایران رسیده است. این بزرگترین میزبانی ایران در ورزش بانوان خواهد بود.

۱۵    
آی اسپورت
2016-10-01 22:08:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر