فهرست
از مجاهد تا باشو؛ سوختن در آتش بی‌توجهی
از مجاهد تا باشو؛ سوختن در آتش بی‌توجهی

از مجاهد تا باشو؛ سوختن در آتش بی‌توجهی

آی اسپورت - خبر را که می‌شنویم، حیرت‌زده و شوکه از خود می‌پرسیم وای خدای بزرگ این چه حادثه‌ای بود؟! جوان که نه، نوجوان با استعداد بوشهری در ‌آی‌سی‌یو، طحال پاره که تخلیه شده و کبدی که آسیب دیده، این‌ خبر دردناک را چطور بپذیریم؟ برایش دعا می‌کنیم که هرچه زودتر سلامتی‌اش را باز یابد تا مثل هفته‌های قبل شاهد مانورها و حرکات تکنیکی‌اش وسط زمین فوتبال باشیم. امیدواریم که آسیب‌دیدگی گردن و ستون فقرات جدی نباشد و این حادثه مانع بازگشت باشوی کوچک به زمین فوتبال نباشد.

اتفاقی که برای مهدی قائدی افتاده، همانطور که می‌گوییم یک اتفاق و حادثه است که در زندگی هر انسانی ممکن است رخ دهد اما چون او یک فوتبالیست سرشناس و پدیده لیگ است، حادثه برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود و رسانه‌ها به این تصادف توجه بیشتری کرده‌اند. با حادثه و روزگار نمی‌شود جنگید؛ اگر به تقدیر اعتقاد داریم، گریزی از آن نیست اما احتیاط هم شرط عقل است. بحث ما درباره این حادثه نیست چراکه این اتفاق -حتی اگر با بی‌احتیاطی آمیخته باشد- برای هر انسانی ممکن است پیش بیاید اما بحث ما با تیم‌های باشگاهی ایران و بی‌اهمیتی نسبت به سرنوشت ستاره‌ها و سرمایه‌های باشگاه است.

وقتی حسین حسینی در تلویزیون اعتراف می‌کند که شب‌ها در آن خوابگاه بی ‌در و پیکر می‌خوابیده، یعنی باشگاه استقلال به سرنوشت ستاره‌هایش توجه ندارد و بازیکنان تنها 2 ساعت در روز که به تمرین می‌آیند بازیکن باشگاه هستند و در 22 ساعت دیگر شبانه‌روز، معلوم نیست کجا می‌روند، چه کار می‌کنند، محل زندگی و استراحت‌شان کجاست و آیا زندگی حرفه‌ای دارند یا نه؟‌! این حکایت همه بازیکنان فوتبال در ایران است و بی‌توجهی باشگاه‌ها منحصر به استقلال یا پرسپولیس نیست؛ چون این تیم‌ها در کانون توجه رسانه‌ها هستند، اخبار و حاشیه‌های‌شان بیشتر دیده می‌شود اما در سایر باشگاه‌ها نیز همین ‌آش است و همین کاسه!

بازیکنان سرمایه‌های یک باشگاه هستند؛ آنها هستند که در زمین نتیجه را رقم می‌زنند و برای تیم خود درآمد می‌سازند. آنها با درخشش در زمین فوتبال صاحب قیمت و ارزش می‌شوند و باشگاه‌ها اگر شم اقتصادی داشته باشند، از این روش کسب درآمد می‌کنند. نمونه بارز این اتفاق را در انتقال مهدی طارمی به الغرافه می‌بینیم که باشگاه پرسپولیس از این انتقال صاحب بیش از 3 میلیارد سود می‌شود. آیا فقط مهدی طارمی ظرفیت درآمدزایی برای پرسپولیس داشته؟ سایر باشگاه‌ها نمی‌توانند از این راه صاحب درآمدهای میلیاردی شوند؟ این بخش مهمی از اقتصاد فوتبال است، بازیکن بسازی و بفروشی و درآمد کسب کنی اما در فوتبال ایران که اغلب باشگاه‌ها دست‌شان به سمت منابع دولتی دراز است، این شیوه از درآمدزایی درست تعریف نشده و مدیران باشگاهی ما کسب درآمد را متر و معیار موفقیت نمی‌دانند بلکه تنها به جام‌ها و قهرمانی‌ها چشم دوخته‌اند و نه تنها درآمد مهم نیست، بلکه هزینه هم می‌کنند تا جام بگیرند و در ویترین افتخارات شخصی خود بگذارند، در حالی که در فوتبال حرفه‌ای‌ قهرمانی و کسب جام از این جهت اهمیت پیدا می‌کند که برای باشگاه‌ها پولساز است. هم قهرمان می‌شوند، هم از درآمدهای بالاتر قرار گرفتن در جدول بهره‌ می‌گیرند و هم بازیکنانی که در قهرمانی نقش اساسی داشته‌اند با قیمت بالاتری در بازار نقل و انتقالات به تیم دیگری می‌روند اما اینجا در فوتبال ایران همه چیز وارونه است.

از بحث اصلی دور نشویم؛ باشگاه‌های ما اقتصاد فوتبال را درست نمی‌شناسند و همین باعث می‌شود تا در قبال سرمایه‌ها و استعدادهای خود بی‌تفاوت باشند. اگر باشگاه استقلال بداند که همین مهدی قائدی -‌که امروز تنها برای‌مان سلامتی‌اش مهم است‌- می‌تواند هم در گرفتن جام به تیمش کمک کند و هم از انتقالش به باشگاه سود برساند، آنوقت از کنار لحظه لحظه زندگی بازیکنان خود بی‌تفاوت نمی‌گذرد و آنها را در خوابگاهی بی‌ در و پیکر رها نمی‌کند. شاید اگر مدیران باشگاهی ما در قبال هزینه‌ها و درآمدهای باشگاه خود پاسخگو بودند، آنوقت با نگاه اقتصادی به فوتبال بهترین امکانات را برای بازیکنان خود مهیا می‌کردند تا آنها با زندگی بهتر، در زمین هم بهتر بازی می‌کردند و بازده بیشتری برای تیم خود داشتند. تا روزی که تیم‌های باشگاهی ما با این سبک و سیاق اداره می‌شوند و درآمدزایی ملاک مهمی برای ارزیابی عملکرد آنها نیست، باز هم شاهد اتفاقات تلخ درباره ستاره‌های فوتبال خواهیم بود؛ اتفاقات تلخی که نه از سر بی‌ احتیاطی و حادثه که محصول بی‌توجهی باشگاه‌ها به سرنوشت ستاره‌هاست. مجاهد خضیراوی نمونه‌ای از یک استعداد سوخته در فوتبال ایران است که مدیران باشگاهی قدرش را ندانستند تا خیلی آسان از یک فوق ستاره به یک مجرم تبدیل شود و به ‌جای بازی در زمین فوتبال، عمرش در دادگاه و دادسرا تباه شود.

۵ ۱  
آی اسپورت
2018-01-30 12:21:00
نظر دهید

۱ نظر
**
پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶، ۰۸:۲۴
یه جور نوشتی که انگار قدیس بوده.این بچه بی شخصیت در حال مستی و بودن.... تو ماشین تصادف کرده.حالا اگه به یه انسان زده بود که چند خانواده را داغدار کرده بود.فوتبالی که امثال این استعداداش باشن باید فاتحه اش رو بخونی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر