فهرست
فضای نامطلوب سیاه و سفید در اطراف تیم ملی/ یا با کی روش، یا بر او
فضای نامطلوب سیاه و سفید در اطراف تیم ملی/ یا با کی روش، یا بر او

فضای نامطلوب سیاه و سفید در اطراف تیم ملی/ یا با کی روش، یا بر او

آی اسپورت - فضا به شدت دو قطبی شده است؛ موافقان کی روش و مخالفان او.

امروز نزد افکار عمومی کوچکترین انتقادی به نمایش تیم ملی در برزیل شما را به مخالف کی روش یا به تعبیری عام تر مخالف مربی خارجی تبدیل میکند و کوچکترین دفاع از آن ، شما را در جبهه مخالفان مربیان وطنی قرار میدهد.

شما یا با کی روش هستید یا با کانون مربیان!

اگر رسانه ای باشید که به تشخیص خودتان عملکرد تیم ملی مطلوب بوده، در باند کی روش قرار میگیرید و اگر آن را نامطلوب بدانید، شما را در صف پیروان مربیان وطنی قرار میدهند!

به زعم عمومی شما یا با فردوسی پور و راهبر و ... همداستانید یا با قلعه نویی و مایلی کهن و ... 

قلعه نویی و مایلی کهن؛ دو نامی که کنار هم آمدنشان از حذف برزیل در مقدماتی جام جهانی هم غیرقابل باورتر به نظر میرسد! اما فضا به قدری دو قطبی شده که دیگر حتی کیلومترها فاصله ی شخصیتی این دو نفر از هم نادیده گرفته میشود!

یا سیاهِ سیاه, یا سفیدِ سفید.

برای مردم عادی و به ویژه آنهایی که فوتبال را احساسی و عاشقانه دنبال میکنند  این تفکیک صفر و یکی آدم ها کار را آسان تر میکند. آنها هم ترجیح میدهند به انتخاب یکی از دو گزینه فکر کنند تا به چند گزینه. له یا علیه؛

اما این فضای دوقطبی عملا با کارکرد تخریبی خود دارد تعمق را در مورد سرنوشت فوتبال ملی ما از بین می برد.

در چنین حالتی دو سویِ جریانِ فرضی هم خواسته و ناخواسته بر این التهاب می افزایند.

خیلی زود بازار متهم کردن به منفعت طلبی، عوام فریبی، تخطئه، ترور شخصیت و ... جای خود را باز کرده و هر کدام به نحوی سعی میکنند ناکامی ها، نقاط ضعف و ناکارآمدی های تاریخی دیگری را یادآوری کنند تا عده ای بیشتری را همراه خود بسازند و بر مقبولیت شان بیفزایند.

نا آنجا که عملا تجزیه و تحلیل داده های آماری پارامتریک و ناپارامتریک تیم ملی در جام جهانی و اثرات و تبعات آن از سوی هر دو طرف نادیده گرفته شده.

به نظر میرسد وقت آن رسیده خارج از این مجادله های لجوجانه، منتقدین و معتقدین هر دو گروه نگاهی منصفانه به کل ماجرا داشته باشند.

اینکه من نویسنده از عملکرد تیم ملی در جام جهانی رضایت دارم، به این معنا نیست که 

- حضور افراد بی زبط را در رختکن تیم نادیده بگیرم.

- تغییر موضع ناگهانی کی روش در  قبال آلشپورت را نادیده بگیرم.

- اینکه چطور او بدون شناخت قبلی از حضور علیرضا منصوریان در تیم ملی امید حمایت کرد ولی از طرفی هم حاضر نشد او را در کادر فنی اش بپذیرد، را نادیده بگیرم.

- فراموش کنم که اگر ما در یکی از 3 بازی دور مقدماتی برنده نمیشدیم و بالا نمی رفتیم، اصلا مجالی برای حضور آقای کی روش در جام جهانی نبود

- و مهمتر از همه اینکه چرا با این همه تجربه پیش بینی تحلیل رفتن قوای بدنی تیم ملی را در بازی سوم برابر بوسنی نکرده بود؟!

از طرفی اگر منتقد تیم ملی در جام جهانی باشم هم بد نیست در نظر بگیرم؛

- هیچ تیمی به اندازه ایران ، تیم آرژانتین را در این جام آزار نداده. 

- ما یک ضربه به تیر آرژانتین زدیم و یک پنالتی مان نادیده گرفته شد، اما بلژیک که در برابر امریکا 18 موقعیت گل داشت، مقابل آرژانتین هرگز این تیم را تهدید نکرد.

- زیر ساخت های فیزیکی و نرم افزاری فوتبال ما آن قدر فرسوده و ناکارآمد است که هرگز با استانداردهای یک تیم حاضر در جام جهانی همخوانی ندارد.

- ما چاره ای جز اتخاذ استراتژی تخریبی در برابر حریفان مان نداشتیم.

- و از همه مهمتر چرا فکر می کنیم که کارلوس کی روش در جام ملتها 2015 هم میخواهد با همین استراتژی تدافعی - تخریبی به میدان برود؟

  *   *   *

مسلما تفکیک ذهنی کسانی که در این مقطع زمانی نقاط اشتراک معدودی با هم دارند، در دو گروه شایسته نیست.

این نگرش دو قطبی خیلی از نکات امیدبخش و مثبت را که در هر یک از دو طرف وجود دارد، بی ارزش کرده است.

یادمان باشد تمام حقیقت نزد یک طرف نبوده و نیست؛ نه هر منتقدی را خیلی زود با انگ رومی یا زنگی از هم سوا کنیم، نه خودمان بدون تعمق برای یکی به سود دیگری گریبان پاره کنیم.

 

محمد حیرانی 

 

  ۱۰  
آی اسپورت
2014-07-06 15:29:21
نظر دهید

۱۰ نظر
-
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۴۴
آفرین
مهدی
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۱۳
ما توپ رو به تیرک دروازه آرژانتین زدیم؟؟؟!
حتما پس فردا میگید یه گل هم به آرژانتین زدیم که داور قبول نکرد!
توهم تا کی؟!
همیشه دلال
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۰۷
خیلی جالبه آقای کیروش میگه من در تیم ملی ایران ابزار و بازیکن برای پیاده سازی تاکتیکهام ندارم ولی سوال اینجاست در رئال مادرید با وجود کاسیاس و رونالدو اورجینال و فیگو و زیدان و سایر ستاره ها چطور نتونستی تاکتیکهات رو پیاده کنی تا رئال بین 2 مدعی تو لالیگا چهارم نشه
پیام نیماریان
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۰۸
عادل برای همه مربی ها میز محاکمه تشکیل داد برای برانکو امیرخان .....اما برای کیروش همه چیز عوض شد! اول از همه کیروش آورد تا حسابی از خودش تعریف کنه و بعد کیروش رفت و حاج رضائی و جلالی به عنوان مخالف و موافق مقابل هم قرار داد تا مناظره کنن! البته خودش با جلالی مناظره میکرد!
شهریار دایی
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۰
فوتبال ما زمانی پیشرفت میکنه که امثال عادل و باندش ازش به بیرون پرت بشن،سالهاست که این آقای مجری(فقط مجری!) خودش برای فوتبال ما میدوزه و میبافه
علی فقط کریمی
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۲
فردوسی پور داره از کی روش حمایت می کنه فقط به این دلیل که قبلا گوش سپردگی کی روش بهش ثابت شده، تو یه زمانی رفت و آمد های مشکوکی به خونه کی روش داشته و کی روش از طریق برادر فردوسی پور با داوری‌ آشنا شده و اون رو به تیم ملی دعوت کرد
مهسا آتیشی
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۵
براشون واقعا متاسفم! هرکس دیگری جز عادل این پشتوانه اعتماد مردمی رو داشت سعی می کرد به واسطه اون مردم رو آگاه تر کنه نه اینکه مثل یک فن معمولی فوتبال فقط درپی به کرسی نشاندن تمایلات شخصی خود باشه ضمنا ای کاش کسی به این آقای جاودانی می گفت اگه تا این حد قراره درتایید فرمایشات فردوسی پور حرف بزنی و سرتکون بدی این کار رو از خونه ت انجام بده! داری با این برنامه خودتو خراب می کنی چیزهای مهم تر از پول هم وجود داره حتی به قیمت مدتی برنامه اجرانکردن!
آفتابه آب پر کن اجنبی
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۸
آقای پژمان راهبر و آقای فردوسی پور شروع بازیهای لیک در استادیوم خدمتان میرسیم حالا خوش رقصی اجنبی بکنید
دائم نئشه
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۴۰
جان !!!!!!!!!!!! توپ را به تیر دروازه آرژانتین زدیم
-
يكشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۳۹
هاها دلواپسا کارشون به تهدید کشیده آقا من می گم کی روشو رد کنیم بره پولی که صرفه جویی می شه بدیم قلعه نوعی باهاش کار پایه ای کنه مازراتی بشه بوگاتی
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر