فهرست
فرصتی که باید مغتنم شمرده شود
فرصتی که باید مغتنم شمرده شود

فرصتی که باید مغتنم شمرده شود

آی اسپورت - آنقدر این روزها در کورس بازار نقل انتقالات دمیده شده که ظاهرا فراموش شده بازی های آسیایی پیش روی نمایندگان فوتبال ما قرار دارد . سالهای سال از آخرین قهرمانی باشگاهی ایران در قاره کهن می گذرد و اگرچه در یک دهه اخیر سه تیم ذوب آهن، سپاهان و پرسپولیس طعم فینالیست شدن را چشیده اند اما هیچ کدام دستشان به جام نرسیده و هر سه تیم در قدم آخر باز مانده اند.

اینکه چرا و چگونه در آخرین مرحله دستیابی به جام کم آورده ایم هم محل بحث می تواند باشد از ابعاد مختلف، چه فنی ، چه غیر فنی. بازهای متمرکز، عدم فشار سفرهای پی در پی و تک بازی فینال می تواند برا فوتبال ما فرصت باشد و استفاده از این فرصت هنر باشگاههای ما.

 

فرصت استثنایی

قطعا حافظه فوتبال دوستان یاری می کند که در دهه های اخیر بارها و بارها ما مشکلاتی در رابطه با مسافرت های برون مرزی برای برگزاری مسابقات داشته ایم و ایضا هنوز هم ادامه دار هم هست، البته که یک فلش بک به دهه هفتاد و هشتاد هم تقریبا کارشکنی های بسیاری از قبیل صادر نشدن روادید و انگشت نگاری و معطلی و تاخیر در فرودگاه و از این گونه موارد بسیار داشته ایم و با آنها دست و پنجه نرم کرده ایم ،  اتفاقا در چند سال اخیر نوع این معضلات و مشکلات تغییر کرده ولی متاسفانه اصلا افول نکرده، البته که پشت پرده این تصمیم گیری های عجیب دلارهای عربی و نگاههای سیاسی هم دخیل بوده.

برای مثال اعلام بازی در زمین بی طرف از طرف کنفدراسیون آسیا به دلیل نداشتن امنیت تیم های بعضی از کشورهای خاص و سگلی ای اف سی برای تیم های ایرانی در تقابل با آنها یکی از آن تصمیمات جریان ساز و عجیب غریب بوده که فشار بیش از حد چه از بعد مالی و چه بعد فنی به باشگاههای ما وارد نموده، کارشکنی های فرودگاهی ، سفرهای پی درپی و از اینگونه موارد در خیلی موارد باشگاههای ما را کلافه کرده بود.

اما امسال دقیقا به دلیل بحث کرونا و شرایط خاص برعکس همه این موارد در حال انجام هست بازی های متمرکز  و فشرده شبیه یک تورنمنت، تک بازی در قطر که شرایط را برای همه تیم ها یکسان کرده و کار را برای باشگاههای ما از جهتی ساده تر. حالا خود این شرایط از هر سو می تواند به نفع فوتبال ما باشد و باشگاههای ما نیز این بار حداقل سود نکرده باشند اما ضرری هم متحمل نشده اند.

 

تک بازی فینال

ابتدای این مجال صحبت از کم آوردن در قدم آخر فینالیست های سال های اخیر باشگاههای ایرانی جام قهرمانان آسیا شد جاییکه بر اساس قانون بازی فینال باید بصورت رفت و برگشت بین نماینده غرب و شرق آسیا برگزار می شد. اگر واقعیتش را بخواهیم بیشتر از داخل مستطیل سبز ما در بازی های فینال آسیا بیشتر از عدم داشتن شرایط مناسب خارج از زمین رنج برده ایم و بازی ها را واگذار کرده ایم.

عدم امکانات مناسب از لحاظ پروازی به شرق آسیا، تفاوت زمان و وفق پذیری بازیکنان با زمان آن قسمت کره خاکی، شرایط آب و هوایی آنجا و دلایلی اینچنینی عموما در فینال به ضرر فوتبال ما تمام شده هست و اتفاقا تاثیر مستقیم بر عدم نتیجه گیری نمایندگان فینالیست ما داشته. تفاوتی هم نداشته بازی رفت میزبان بوده ایم یا برگشت در هر صورت بازی را در مجموع واگذار کرده ایم.

 قطعا به دلیل برنامه ریزی های به مراتب مناسب تر و اصولی برای بازی های آسیایی در فوتبال کشورهای صاحب نام آسیا و همچنین داشتن ابزارهای لجستیگی و پشتیبانی عالی بخصوص از طرف نمایندگان شرق آسیا ، آنها در هر سه فینال دست بالا را داشته اند و جام را تصاحب کرده اند.

اما حالا نکته ای که هست و شاید برای ما توفیق اجباری هم بوده اعلام برگزاری تک مسابقه فینال آن هم در غرب آسیاست، پس با این حساب باید قید آن سفرهای سخت و طاقت فرسا زده شود و مشکلات شاید به نسبت کمتر در مقابل نماینده فینالیست آسیا باشد.

  حالا اگر باشگاههای ما بازهم خودزنی نکنند و با پرداختن به متن بازی ها  بتوانند پا به مسابقه فینال بگذارند شرایط به مراتب بهتر از سالهای قبل خواهد بود چرا که تک بازی فینال در غرب آسیا که به هر حال برای ما و فوتبال ما گزینه بهتری هست، و تعیین کننده قهرمان این دوره از مسابقات خواهد بود.

 

شرایط جدول و داشتن تمرکز

با کناره گیری الوحده از گروه استقلال عملا شرایط برای صعود را راحت تر کرده و در آن سو هم التعاون عربستان که اوضاع فاجعه باری دارد وباید با سرخپوشان بازی کند. پس ای کاش قرمز و آبی پایتخت این شرایط مناسب رو بیشتر درک کرده و فرصت سوزی نکنند، اگر و تنها اگر کمی تمرکز روی بازیها داشته باشند حداقل در این فرصت کوتاه قید حاشیه ها را بزنند، حاشیه هایی که بعد از دربی بطور عجیب برای هر دوتیم بوجود آمد ، سرمربی برنده دربی استعفا کرد و سرمربی بازنده نیز تهدید به استعفا.

 

  ۱  
آی اسپورت
2020-09-14 18:59:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Farhad
دوشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۹، ۲۲:۰۵
Esteghlal har do bAzi rA dar Zamin biganeh anjam dAd, agar rewAle sAbegh hefz mishod, EsteghlAl 3 bAzi dar tehrAn dAsht wa mitawAnest behtar natijeh begirad
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر