فهرست
آسمان‌خراش‌های لیگ برتر را بهتر بشناسید
آسمان‌خراش‌های لیگ برتر را بهتر بشناسید

آسمان‌خراش‌های لیگ برتر را بهتر بشناسید

آی اسپورت - آیا می‌دانید کدام شهر بیشترین آسمان‌خراش را در دنیا دارد؟ شهر هنگ‌کنگ در کشور هنگ‌کنگ با ۳۱۰ برج آسمان‌خراش بیشترین ساختمان بالای ۱۵۰ متر ارتفاع را دارد. البته کشور چین و آمریکا رکورددار آسمان‌خراش‌ها هستند، ولی شهر هنگ‌کنگ از هر شهری بیشتر آسمان‌خراش دارد.

آسمان‌خراش لقبی است که در ورزش به والیبالیست‌ها و بسکتبالیست‌ها می‌دهند و ایرانی شده‌اش برای ما «سروقامتان» است. ورزشکارانی که بلندی قامت آن‌ها بعضی وقت‌ها از ۲۱۰ سانتی‌متر هم بالاتر می‌زند و نمونه‌اش در ایران حامد حدادی، بسکتبالیست و یا محمدحسن صنوبر، والیبالیست هستند. اما این‌بار می‌خواهیم آسمان‌خراش‌های فوتبال ایران را به شما معرفی کنیم. در فوتبال وقتی اسم بازیکن بلندقامت می‌آید، همه یاد پیتر کراچ، بازیکن سابق لیورپول و یا یان کولر، مهاجم بلندبالای دورتموند می‌افتند که بیش از دو متر قامت آن‌ها بود. در فوتبال ما هم چندتایی آسمان‌خراش داشتیم مثل علی خادم، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس و یا حسین فرکی، سرمربی فعلی پیکان که البته قد او به ۲ متر نمی‌رسد. از همه معروف‌تر هم علی دایی که با استفاده از قامت بلندش آقای گل فوتبال جهان شد.

افرادی با قد بالای دو متر توانایی کنترل روی پا‌های خود را به خوبی ندارند و معمولاً آن‌ها برای بسکتبال و والیبال استعدادیابی می‌شوند، اما چند نفری هم در فوتبال ما هستند که با وجود قامت بالای ۱۹۰ سانتی‌متر فوتبالیست شدند و در لیگ برتر فوتبال ایران توپ می‌زنند. قد بلند در سرزنی به شدت تأثیرگذار است و یک تاکتیک مهم در فوتبال به حساب می‌آید و حتی آقای گل فصل قبل لیگ برتر از همین تاکتیک و قد بلند استفاده کرد و ۹ گل را با ضربه سر زد. در ادامه لیستی از بازیکنان بالای ۱۹۰ سانتی‌متری فوتبال ایران را بررسی می‌کنیم البته در این لیست نامی از دروازه‌بان‌ها نمی‌بینید، چون تقریباً تمامی گلر‌ها قامتی بالای ۱۹۰ سانتی‌متر دارند.

وفا هخامنش

بلندقامت‌ترین بازیکن فوتبال ایران، مدافع فصل گذشته صنعت نفت آبادان وفا هخامنش است؛ بازیکنی با قامت ۱۹۸ سانتی‌متر که در پست دفاع میانی بازی می‌کند و تقریباً سر زدن بالاتر از او غیرقابل تصور است.

پیمان رنجبری

آقای گل لیگ یک بلندقامت‌ترین مهاجم ایرانی فصل جاری لیگ برتر خواهد بود که همین چند روز پیش در ترکیب تیم ملی هم مقابل امید‌ها به میان رفت. پیمان با قدی حدود ۱۹۵ سانتی‌متر ملکه عذاب جدید مدافعان لیگ برتر است.

آرمان رمضانی

مهاجم جوان سایپای تهران را هم باید به لیست آسمان‌خراش‌های لیگ برتر اضافه کرد. رمضانی با قامتی حدود ۱۹۳ سانتی‌متر علاوه بر قدرت گلزنی با ضربه سر، نشان داده با پاهایش هم خوب گل می‌زند.

علی قربانی

علی قربانی وقتی به کی‌روش استنلی در خط حمله سپاهان اضافه می‌شود، شاگردان قلعه‌نویی به هر تیمی با تاکتیک ارسال از کناره‌ها گل می‌زنند و این مهاجم ۱۹۳ سانتی‌متری روی هوا واقعاً خطرناک است.

سیاوش یزدانی

مدافع جدید استقلال یکی از آسمان‌خراش‌های تیم قلعه‌نویی بود که به استقلال پیوست. یزدانی علاوه بر دفع توپ حریفان در قلب دفاع، نشان داده در زمان حملات هم می‌تواند خطرناک باشد و سرزنی‌هایش روی تیر دو تخصص این بازیکن است.

رضا اسدی

شاید قامت رضا اسدی با ۱۹۱ سانتی‌متر کوتاه‌تر از دیگر آسمان‌خراش‌های لیگ برتر باشد، اما این هافبک که گفته می‌شود به استقلال می‌پیوندد، توانایی بالایی در پرش دارد و روی توپ‌های هوایی دست‌کمی از دیگر بلندقامتان لیگ برتر ندارد.

کی‌روش استنلی

آقای گل لیگ برتر یک سر و گردن بالاتر از هر مدافعی سر می‌زند و اگر قامت بلند او و قدرت سرزنی‌اش نبود، تعداد گل‌هایش هیچ‌وقت در یک فصل لیگ برتر دورقمی نمی‌شد.

شیخ دیاباته

مهاجم جدید استقلال نه تنها قامت بلندی دارد، هیبت و هیکل او هم درشت است تا با دیدنش زهره مدافعان از ترس بترکد! هرکول سیاه ۱۹۴ سانتی‌متری استقلال آسمان‌خراش جدید لیگ برتر است.

جورج ولژیانی

ولژیانی، مدافع سابق نساجی به سپاهان رفت تا جای سیاوش یزدانی قدبلند را در دفاع سپاهان پر کند. ولژیانی یکی، دو سانتی هم از یزدانی بلندتر است و با قامت ۱۹۳ سانتی‌متری می‌تواند خیال قلعه‌نویی را بابت پر کردن جای یزدانی راحت کند. ولژیانی تنها بازیکنی بود که گفته می‌شد توانایی مهار کی‌روش استنلی را دارد و حالا دیگر با او هم‌تیمی شده و باید دید کسی از پس کی‌روش برمی‌آید یا نه؟

موسی کولی‌بالی

مدافع اهل مالی فصل گذشته نفت مسجدسلیمان عامل اصلی ماندن این تیم در لیگ برتر بود و حالا مدافع میانی ۱۹۰ سانتی‌متری نفت به فولاد خوزستان پیوسته است.

 

خبر ورزشی 

۳    
آی اسپورت
2019-07-19 09:40:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر