فهرست
بارسا در برنابئو؛ خیلی دور، خیلی نزدیک
بارسا در برنابئو؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

بارسا در برنابئو؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

آی اسپورت - آبی اناری ها شب گذشته و در بازی دور برگشت مرحله نیمه نهایی کوپا دل‌ری در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو به مصاف رئال مادرید رفتند و در نهایت در دیداری که رئال موقعیت های زیادی را به هدر داد، با درخشش سوارز به پیروزی ۳-۰ رسیده و راهی فینال شدند.

بارسلونا که با تساوی ۱-۱ در زمین خودی، روی کاغذ از شانس کمتری نسبت به رئال برخوردار بود، با اعتماد به نفس ناشی از نتایج سال های اخیر این تیم در خانه مادریدی ها قدم به چمن برنابئو گذاشت و در نهایت به آن چیزی که می‌خواست رسید. بازی کردن در سانتیاگو برنابئو مدت هاست که دیگر هواداران بارسلونا را نگران نمی‌کند.

هواداران بارسا در سال های اخیر با طعنه از برنابئو ه عنوان خانه دوم خود بعد از نیوکمپ نام برده اند و با توجه به درخشش مسی در ال‌کلاسیکوهای برگزار شده در مادرید، لقب «برنالئو» را جا انداخته اند.

پیروزی چهارشنبه شب شاگردان ارنستو والورده، بیست و پنجمین پیروزی تاریخ باشگاه بارسلونا در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو و سی‌امین پیروزی آبی اناری ها در شهر مادرید مقابل رئال بود. بارسلونا در سال های اخیر پیروزی های پرشماری را در برنابئو تجربه کرده اما داستان همیشه اینگونه نبوده است.

در حقیقت از سال ۱۹۰۲ تا ۲۰۰۸ و در ۱۰۶ سال، بارسلونا در ۱۰۲  مسابقه در مادرید مهمان رئالی ها بود اما در این مسابقات فقط و فقط ۲۰ برد را تجربه کرد تا درصد بردهای این تیم در مادرید، تنها عدد ۱۹.۶درصد را نشان دهد. همین آمار نشان می‌دهد که چرا بارسایی ها اندک پیروزی های خود در آن دوران را با شور و اشتیاق بیشتری به خاطر می‌آورند؛ از جمله پیروزی ۵-۰ در سال ۱۹۷۴ با درخشش خوان مانوئل آسنسی و یوهان کرویف و البته پیروزی ۳-۰ سال ۱۹۸۴ با گلزنی بازیکن اسکاتلندی بلوگرانا، استیون آرچیبالد.

اما ۱۰ سال گذشته، داستان کاملا متفاوتی با سرتاسر قرن ۲۰ و البته دهه اول قرن ۲۱ داشته است. با آغاز دوران گواردیولا و البته سردمداری لئو مسی، بارسا با عزمی جدی برای تغییر تاریخ تلاش کرد و در سال های بعد، نتایج به یاد ماندنی بیشتری در ذهن هواداران خود ثبت کرد؛ پیروزی ۶-۲ سال ۲۰۰۹ با دبل مسی و آنری و گل های کارلس پویول و جرارد پیکه، پیروزی ۲-۰ بارسا در بازی جنجالی دور رفت نیمه نهایی لیگ قهرمانان با دیل لئو مسی، برد ۴-۰ سال ۲۰۱۵ با درخشش سوارز و نیمار و در دیداری که رافا بنیتس را خیلی زود به نقطه پایانی کار با رئال رساند و البته برتری ۳-۰ در آخرین روزهای سال میلادی ۲۰۱۷.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون بارسا ۱۷ بار در ورزشگاه برنابئو به مهمانی رئال مادرید رفته و در ۱۰ مسابقه برنده از زمین خارج شده تا آمار پیروزی های این تیم در ورزشگاه خانگی حریف با جهشی عجیب به ۵۸.۸درصد برسد.

شنبه شب و در همین ورزشگاه، دو تیم بار دیگر و این بار در چارچوب رقابت های لالیگا به مصاف هم می‌روند. این در حالی است که از آخرین پیروزی لالیگایی رئال در خانه برابر بارسا بیش از ۴سال می‌گذرد. (۳-۱، اکتبر ۲۰۱۴) با توجه به این شرایط، هواداران رئال حق دارند که از ال کلاسیکوهای خانگی بیشتر هراس داشته باشند.

نود

۴    
آی اسپورت
2019-02-28 22:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر