فهرست
این کوسه آبی روی زمین شنا می‌کند!
این کوسه آبی روی زمین شنا می‌کند!

این کوسه آبی روی زمین شنا می‌کند!

آی اسپورت- برای ما که ایتالیا را با فوتبالش شناختیم، بازیکنانی مثل پیپو اینزاگی نماد مسجل «زبان بدن» شدند. پسری که به قول الکس فرگوسن «انگار در محوطه آفساید به دنیا آمده بود» با تماس عضلات صورتش، دست‌ها و حتی موهایش به داورها اعتراض می‌کرد. وقتی استراماچونی به ایران آمد و در همان کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی اول، صندلی را هل داد و اعتراض کرد، همه گفتند یک ایتالیایی خالص است. کسی که هیجانش را زیر پوستش قایم نمی‌کند. 

اینجور هیجان نشان دادن هم مثل تیغ دو دم است. اگر تیم نتیجه نگیرد، می‌گویند سرمربی وقتی آرامش نداشته باشد و نتواند خودش را کنترل کند، طبیعی است که مرتضی تبریزی به کلمن لگد بزند؛ اگر تیم نتیجه بگیرد، می‌گویند او توانسته به جان تیم یخ زده، روح بدمد.

گیلم بالاگه نویسنده کتاب «پیروزی به عبارت دیگر؛ پپ گواردیولا» ترجمه حسین گازر می‌نویسد پپ وقتی به بارسلونا آمد مهم‌ترین کاری که کرد این بود: باشگاه را به خودش شبیه کند. آرام، فروتن، حریص و بدون نوسان. این انقلاب البته ساده نبود. کنار گذاشتن ستاره بی‌نظیر اما بی‌نظمی مثل رونالدینیو یا فروش اتوئو که هنوز یک ماشین گلزنی به شمار می‌رفت تصمیمات کوچکی نبودند. 

زلاتان ابراهیموویچ در کتاب «من زلاتان هستم» با لحنی تحقیرآمیز بازیکنانی مثل مسی، اینیستا و ژاوی را «بچه مدرسه‌ای‌های حرف‌گوش‌کن» خطاب می‌کند که مطلقاً گوش به فرمان گواردیولا بودند. ایبرا که خشمش را از گواردیولا پنهان نمی‌کند می‌گوید حتی بازیکنی مثل تیری آنری که یک ستاره بزرگ و فاتح جام جهانی و یورو بود هم به یک حرف‌گوش‌کن تبدیل شده بود. 

این البته فقط گواردیولا نیست که این شیوه را به کار می‌برد. ژوزه مورینیو هم در پورتو، چلسی و اینترمیلان این کار را انجام داد. او تیم‌هایی را با بازیکنان متوسط می‌ساخت که با تانک هم نمی‌شد الماس دفاعی‌شان را شکست. گاهی به نظر می‌رسید در زمین ۱۱ مورینیو بازی می‌کنند! در فوتبال ایران کمتر مربی را می‌توان مثال زد که توانسته باشد خون خودش را در رگ‌های تیم تزریق کند. هرگاه این اتفاق افتاده آن تیم نتیجه گرفته است. این تحمیل گاه با هوشمندی و همدلی صورت گرفته (مثل پاس قهرمان لیگ برتر تحت نظارت مجید جلالی)، با تحکم و زیرکی خاص علی پروین، با هیجان‌بخشی به سبک افشین قطبی، جدیت و سختکوشی به مانند امیر قلعه‌نویی یا تأثیرگذاری فردی به شیوه حسین فرکی اما از آنجایی که مدت حضور مربیان در ایران روی نیمکت‌ها بسیار کوتاه است برخی همان شیوه شلاقی یا تزریق منابع مالی را توصیه می‌کنند که البته اثرگذاری‌اش کوتاه است. استراماچونی کنار زمین بی‌قرار و ناراضی است. او بیشتر می‌خواهد.

کیفیت بیشتر، جنگندگی بیشتر، اشتهای بیشتر و گل‌های بیشتر. این چیزی است که انگار به رگ‌های بازیکنان استقلال هم نفوذ کرده و آنها هر بازی را جدی‌تر از بازی قبل به زمین می‌آیند و حالا دیگر میزبان یا میهمان بودن برای‌شان مهم نیست. برد می‌خواهند، آن‌هم نه برد اقتصادی با تک گل. استقلال این روزها مثل کوسه‌ای است که بوی خون را حس کرده و به پیش می‌‌تازد. برای متوقف کردنش قبل از هر چیز باید استراماچونی را شکار کرد!

۱۱ ۱  
آی اسپورت
2019-11-29 02:18:00
نظر دهید

۱ نظر
منتقد
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۸، ۰۸:۲۳
پر از احساس و به دور از منطق...هدف متن بکار بردن چند تا جمله از کتاب ها بود که انگار نویسنده تازه کتاب ها رو خونده و دوست داشت هر جوری شده بکار ببره. کوسه خون آشام فعلا شش تا بازی رو برده. لیگ سی بازی هست
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر