فهرست
عبارت تازه در فوتبال ایران: بی‌معنایی
عبارت تازه در فوتبال ایران: بی‌معنایی

عبارت تازه در فوتبال ایران: بی‌معنایی

آی اسپورت - ‏تراکتور، ماشین‌سازی، نساجی و شهرخودرو که تهدید کرده‌اند از لیگ برتر انصراف می‌دهند، خصوصی هستند. این مسأله‌ای فراتر از تعطیلی مسابقات به دلیل شیوع کرونا را طرح می‌کند. آنها نمی‌دانند چرا باشگاهداری می‌کنند و هر سال چند ده میلیارد متضرر می‌شوند. فوتبال ایران دچار بی‌معنایی شده است. چهار باشگاه خصوصی می‌گویند چرا بازی کنیم وقتی برگزاری بازی‌ها درآمدزا نیست و هزینه‌بر است. از این واضح‌تر چطور بگویند که باشگاه خصوصی در فوتبال دولتی ایران هیچ مفهومی ندارد؟

مسأله این روزهای فوتبال ایران فقط این نیست که آزمایش کرونای چند بازیکن فوتبال مثبت است، مسأله دیگری این وسط نادیده گرفته می‌شود که واقعی‌ترین تصویر از فوتبال ایران است. یک مثالش را در سپیدرود می‌بینید، تیمی با ۵۲ سال قدمت و این‌ روزها بی‌بهره از بودجه‌های دولتی و سرمایه‌گذار رانتی، که برای آزمایش کرونا پول ندارد. چه باشگاه‌های متمول مثل تراکتور و چه دربه‌درها و بی‌پول‌هایی مثل سپیدرود با زبان بی‌زبانی از بی‌معنایی حرف می‌زنند، از فوتبالی که در آن درآمدها هیچ ارتباطی به هزینه‌ها ندارد. درآمدها ناچیز است و هزینه‌ها سر به فلک می‌کشد.

به یک خبر مراجعه کنیم، یک خبر ساده که در آن نظام اقتصادی فوتبال ایران پیداست. از این واضح‌تر چیزی پیدا نمی‌کنید. تیتر خبر در سایت ورزش ۳ این بود: خبر خوش درودگر برای باشگاه‌ها و داوران. در متن خبر درودگر می‌گوید که بهاروند خطاب به او گفته: «این چک‌ها که رقمش بزرگ است را برای باشگاه‌ها و داوران بگذارید.»

این تصویری از ساز و کار اقتصادی فوتبال ایران است. یعنی هیچ نظمی پیدا نمی‌کنید. بهاروند به درودگر می‌گوید این چک‌ها را به باشگاه‌ها و مدیران بدهید. این به عنوان خبر خوش درودگر اعلام می‌شود. اما پرداخت درآمد باشگاه‌ها یا حقوق داوران خبر خوش آقای درودگر نیست، بلکه یک وظیفه اداری ساده است که کارمند فدراسیون یا سازمان لیگ انجامش می‌دهد. مهم‌تر اینکه رئیس فدراسیون یا سازمان لیگ فقط وظیفه سازمانی‌اش را انجام داده که این مبالغ را پرداخت می‌کند. نکته جالب‌تر این است که درودگر در همان خبر اعلام کرده که این چک‌ها هنوز پاس نمی‌شوند. این کار باید نظم روشنی داشته باشد، نه اینکه با عبارت «این چک‌ها که رقمش بزرگ است را برای باشگاه‌ها و داوران بگذارید» امور فدراسیون اداره شود. این نکات برای هر کس که حتی در یک فروشگاه لبنیات کار کرده باشد، احتمالاً سؤال‌برانگیز است. بله این جزئیات اهمیت دارند، همین خبر کوتاه و ساده که نوعی مدیریت را رواج می‌دهد و آن را به عنوان خبر خوش به ما می‌فروشد. این خبر خوش نیست، این خبر برای اقتصاد فوتبال مسموم است.

لیگ فوتبال ایران چه در روزهای شیوع کرونا برگزار شود و چه تعطیل شود، ورشکستگی فوتبال را در میان خبرهایش می‌توانید پیدا کنید. وقتی ۴ باشگاه خصوصی لیگ برتر به این سؤال از خود رسیده‌اند که وقتی درآمدی وجود ندارد، چرا بازی کنیم، یعنی فوتبال ایران در آینده نزدیک این پرسش را باید جدی‌تر از همیشه مقابل خود ببیند و راهی پیدا کند برای اینکه دوباره به باشگاهداری معنا ببخشد. در روزهایی که اخبار خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس هر روز فضای رسانه‌های ورزشی را اشغال کرده، ۴ تیم خصوصی لیگ برتر دلیل حضورشان در این عرصه را جست‌وجو می‌کنند و تیم‌های کوچک خصوصی پول آزمایش کرونا ندارند. این واقعیت‌ها را خارج از دنیای سلبریتی‌های اینستاگرامی فوتبال ببینیم.

 

ایران ورزشی 

۷    
آی اسپورت
2020-05-27 12:15:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر