فهرست
نمازی: کی روش مربی بزرگی است و باید بماند / او می توانست بیستر برای کادرش مبارزه کند/ از تصمیم مبنی بر جدایی از تیم ملی پشیمان نیستم
نمازی: کی روش مربی بزرگی است و باید بماند / او می توانست بیستر برای کادرش مبارزه کند/ از تصمیم مبنی بر جدایی از تیم ملی پشیمان نیستم

نمازی: کی روش مربی بزرگی است و باید بماند / او می توانست بیستر برای کادرش مبارزه کند/ از تصمیم مبنی بر جدایی از تیم ملی پشیمان نیستم

آی اسپورت – امید نمازی مربی سابق تیم ملی سوژه آخرین برنامه جام رویایی 2014 شبکه فارسی  بی بی سی بود.

این برنامه قبل از مصاحبه با مربی فعلی تیم بانوان امریکا، نگاهی به کارنامه فوتبالی دستیار سابق کارلوس کی روش انداخت و بعد از آن سراغ نمازی رفت.

او درباره حضورش در ایران گفت: در حال کار با تیم زنان شیکاگو در امریکا بودم که متاسفانه در پایان فصل لیگ بانوان امریکا لغو شد. آن زمان خاکپور دنبال کار در ایران بود که بحث استیل آذین به وجود آمد

مربی سابق تیم ملی در پاسخ به این سئوال که آیا قبل از سفر به ایران با پدرش مشورتی داشته، اعلام کرد: قطعا این کار را انجام دادم اما باز هم باید بگویم که حضورم در فوتبال ایران ربطی به پدرم نداشته و نمی خواهم مرا به او وصل کنند. آقای خاکپور کار مرا در امریکا دیده بودند و تصمیم گرفت مرا به عنوان دستیارش در استیل آذین انتخاب کرد. باید از او پرسید که چرا تصمیم گرفت با من همکاری کند.

تجربه کار در استیل آذین و همکاری با تعدادی از بازیکنان بزرگ ایران، سئوال بعدی مجری بی بی سی از نمازی بود. پاسخ نمازی را بخوانید: استیل آذین ستاره های بقیه تیم ها را جذب کرده بود و به علتهای خاصی موفق نشد. در فوتبال باید بازیکنان یک تیم به هم بخورند اما در استیل آذین شاهد چنین وضعیتی نبودیم. اگر خاکپور در استیل آذین می ماند شاید نتایج بهتری می گرفت

نمازی این موضوع که در استیل آذین نقشی کمتر از مربی را داشته،  را هم قبول دارد هم قبول ندارد: من زمان سرمربیگری خاکپور، مثل شریک او بودم و دو نفری با هم کار می کردیم. اما زمانی که آقای یاوری آمد با اینکه به خوبی پدرم را می شناختند، به خاطر اینکه پدرم بسکتبالیست و والیبالیست بوده به من گفتند که احتمالا تو هم بسکتبال کار می کنی. من به ایشان گفتم اگر حوزه ام بسکتبال بود الان اینجا چه می کنم؟ ایشان هیچ شناختی از من نداشت و آن اطمینانی که یک سرمربی باید به دستیارش داشته باشد را به من نداشت.

نمازی در مورد اینکه در دوران حضورش در استیل آذین به عنوان سرمربی، علی پروین از طریق تلفن ارنج تیم را به او می گفته، اینچنین جواب داد: در ایران این مساله فقط در مورد من نبوده. پروین آن زمان مدیر فنی استیل آذین بود و وقتی باشگاه با خاکپور قطع همکاری کرد دنبال یک مربی ایرانی دیگر بودند. من آن زمان به صورت موقت کنار تیم بودم و با پروین مشورت می کردم. در آن دو بازی که من سرمربی بودم، ارنج تیم را من انتخاب کردم هر چند که در طول بازی آقای پروین مدام نظرش را به نیمکت انتقال می داد. از بازیکنان آن زمان تیم بپرسید که از تمرینات من راضی بوده اند یا نه.

از اینجا به بعد مصاحبه مربوط به تیم ملی است. اینکه کی روش چطور امید نمازی را به عنوان دستیارش انتخاب کرد. امید می گوید: من راجع به اینکه کی روش به مربی ایرانی اعتماد داشته یا نه نمی توانم صحبت کنم. من به گاسپار زنگ زدم تا یک مربی دیگر را به تیم ملی معرفی کنم. گاسپار از من پرسید که خودت چه کار می کنی و گفتم قراردادم یکماه دیگر با استیل آذین به پایان می رسد و بعد از آن به امریکا برمی گردم. گاسپار پرسید که آیا دوست داری با ما همکاری کنی. چون من شاگرد کی روش در مترو استارز بوده ام و گاسپار از من دعوت کرد که او و کی روش را ببینم. بعد از دو جلسه صحبت، تصمیم گرفتیم با هم همکاری کنیم و آنها مرا به فدراسیون فوتبال معرفی کردند.

نمازی در مورد نقش او در تیم ملی به عنوان یک مربی ایرانی می گوید: کی روش دنبال مربی ای بود که زبان فارسی بداند و با فرهنگ ایرانی ها آشنا باشد. کی روش با مجید صالح، علی منصوریان و یکی دو مربی دیگر صحبت کرده بود اما تصمیم به همکاری با من گرفت. شاید من به تفکرات او نزدیکتر بودم و سابقه کار در خارج از کشور را داشتم.

مجری از نمازی می پرسد که آیا ممکن است دلیل انتخاب او، نداشتن تفکر ایرانی باشد؟ پاسخ امید را بخوانید: در ایران مرا زیاد نمی شناسند.من خیلی ایرانی ام و به این موضوع افتخار می کنم. در امریکا 27 سال درس خواندم و سابقه فوتبال و مربیگری حرفه ای دارم و همه می دانند من یک ایرانی هستم. به نظرم تفکرات فنی من و کی روش به هم می خورد. در آن دو ملاقاتی که داشتیم بیشتر از 4 ساعت با هم صحبت کرده ایم.

کی روش بعد از جدایی امید نمازی گفته بود که پیشنهاد فدراسیون فوتبال امریکا به نمازی باعث جدایی او از تیم ملی شده است.  نمازی در واکنش به این صحبتها می گوید:\" من بیشتر از سه سال با کی روش کار کردم و رابطه نزدیکی با او داشتیم . در تمام جلسات او با مسئولان فدراسیون حضور داشتم و به نظرم او از جدایی من ناراحت بود. مدتی قبل از جدایی من سیموئز از تیم ملی جدا شد اما کی روش هیچ عکس العملی نشان نداد. میک مک درموت هم از تیم ملی رفت و باز هم کی روش واکنش نشان نداد. استنباط من این است که چون در این سه سال هیچ وقت برای کی روش کم نگذاشته ام، کی روش ناراحت شده.

مجری وسط حرف نمازی می آید و می پرسد که چطور در فاصله سه ماه مانده تا جام جهانی تصمیم به جدایی گرفتید. امید اینگونه جواب می دهد: مردم ایران باید بدانند که به عنوان یک ایرانی آرزو داشتم که در جام جهانی باشم اما آرزوها بعضی اوقات برآورده نمی شود. مسائل مختلفی دست به دست هم داد تا من این تصمیم را بگیرم. من فقط به خاطر خانواده ام به امریکا برنگشتم. وقتی در امریکا هزینه های زندگی داری و ماهها حقوق نمی گیری، زیر فشار می روی اما این هم تنها دلیل نیست. دلایل مالی و شخصی در این تصمیم موثر بود و همسر سابق من بیمار شده بود و باید به امریکا برمی گشتم. کفاشیان هم این موضوع را می داند. از تصمیمم اصلا پشیمان نیستم

نمازی در ادامه به این نکته اشاره می کند که هیچ وقت از کی روش پول نگرفته. او این جمله را در پاسخ به اظهار نظر سرمربی تیم ملی عنوان می کند که گفته بود 9 ماه حقوق نگرفته بود و مجبور خودش خرج دستیارانش را بدهد. نمازی ادامه می دهد: اگر کی روش 9 ماه حقوق نگیرد شرایط بسیار متفاوتی با من خواهد داشت. قرارداد او بسیار بالاتر از من بود. اگر او پول نگرفت و ماند دلیل نمی شود که چرا من به خاطر نگرفتن حقوق، از تیم ملی جدا شدم. روز آخری که تصمیم گرفتم جدا شوم، سه ساعت با کی روش صحبت کردم و کی روش همان موقع از وفاداری من تعریف کرد. هیچ کس به اندازه من به او وفادار نبود اما من تصمیمم را گرفته بودم. مشکلات زیادی داشتم که باید می رفتم. البته یک جاهایی احساس می کنم که کی روش می توانست برای کادرش بیشتر مبارزه کند\"

نمازی می گوید جاده وفاداری باید دوطرفه باشد و مجری می گوید که کی روش به خاطر نمازی و آقاجانیان جلوی فدراسیون ایستاده تا قرارداد آنها تمدید شود. پاسخ نمازی را بخوانید: کی روش می توانست بیشتر از ما حمایت کند. نمونه اش پاداش صعود به جام جهانی بود. پاداش ریاست جمهوری شامل مجوز ورود یک ماشین به ایران بود که نزدیک به دویست میلیون ارزش داشت. بازیکنی که روی سکوها نشسته بود این مجوز را گرفت اما به دستیاران کی روش این پاداش تعلق نگرفت چرا کفاشیان و نبی این مجوز را گرفتند اما من نگرفتم. هم فدراسیون هم کی روش را در این قضیه مقصر می دانم. این پاداش از طرف دولت به ما تعلق گرفت فدراسیون باید برای آن می جنگید. ما به جام جهانی صعود کرده بودیم و کی روش آن زمان محبوبترین چهره ایران بود. او می توانست آن زمان بگوید اگر به دستیارانم پاداش ندهید من هم پاداش نمی گیرم و قطعا درخواست او مورد موافقت قرار می گرفت.\"

سئوال بعدی که نمازی به آن پاسخ داده رابطه کی روش با مسئولان فدراسیون است: من نباید در این مورد نظر دهم. کی روش در کارش بسیار جدی است و بهترینها را برای تیمش می خواهد. در ایران متاسفانه این عادت را نداشتند اما همیشه مسائل به شکل حرفه ای حل می شد. من هیچ وقت شاهد کارشکنی نبودم. فدراسیون مشکلات خودش را داشت و چون پول نداشت به من حقوق نمی داد. بودجه فدراسیون تامین نشده بود.

نمازی در مورد رابطه اش با بازیکنان ایرانی و نقشش در آوردن نفراتی مثل قوچان نژاد، بیت آشور و دژاگه به تیم ملی می گوید:  دوست ندارم بگویم این بازیکنان به خاطر من آمدند. تماس های اولیه با اشکان، بیت آشور و قوچان نژاد را من گرفتم اما آنها به خاطر من به تیم ملی نیامدند. آنها به خاطر کی روش و تیم ملی به ایران آمدند.

نمازی در این مصاحبه سعی می کند به جای انتقاد از کی روش از مربی سابقش تعریف کند: ماندن کی روش مسلما به نفع فوتبال ایران است. او مربی بزرگی است که کارش را بلد است و می تواند به فوتبال ایران کمک کند. او بهترین گزینه برای فوتبال ایران محسوب می شود و اگر می خواهند او روی فوتبال ایران تاثیر گذار باشد باید از او بخواهند که در قبال تیم های پایه مسئول باشد. در قرارداد قبلی او هم چنین بندی وجود داشت اما مسئولان فدراسیون این موضوع را به طور جدی از او نخواستند. کی روش تمام تمرکزش را روی تیم بزرگسالان گذاشت.

نمازی در پایان مصاحبه اش گفت که دوست دارد دوباره به ایران برگردد و دوباره با خانواده اش و دوستانش دیدار کند. او به مسئولان فدراسیون توصیه می کند که برنامه اصولی برای تیم های پایه داشته باشند چون  او استعدادهایی که در فوتبال ایران وجود دارد، را تنها در برزیل داده. نمازی امیدوار است که روزی تیم ملی در جمع 8 تیم برتر فوتبال دنیا قرار بگیرد.

 

     
آی اسپورت
2014-07-07 10:20:34
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر