فهرست
داستان یک عکس؛ لبخند منتخب ۲۰۱۹
داستان یک عکس؛ لبخند منتخب ۲۰۱۹

داستان یک عکس؛ لبخند منتخب ۲۰۱۹

آی اسپورت – ‌سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. دهه دوم هزار سوم تمام شد. این هفته حسابی مشغول جمع‌کردن ویژه‌نامه‌ای برای پایان دهه بودم که می‌تونید پنجشنبه همراه با روزنامه ایران‌ورزشی به صورت رایگان بخونیدش. وقتی داشتم عکس‌های برتر این ۱۰ سال رو نگاه می‌کردم، به این نتیجه رسیدم که هیچ عکسی برایم به اندازه عکس بالا تماشایی نیست. سریع‌ترین انسان کره زمین در حال مسابقه دادن در نیمه‌نهایی دوی صدمتر المپیک ریو است و کامرون اسپنسر، عکاس گتی‌ایمیجز این صحنه خارق‌العاده را ثبت کرده. بولت در حالی که از پیروزی‌اش مطمئن است، وقتی هنوز از خط پایان رد نشده، نگاهی رضایت‌مندانه به پشت‌سری‌هایش می‌اندازد و لبخند می‌زند.

اسپنسر بعدها در مصاحبه‌ای به مجله تایم گفت ثبت این صحنه شانسی بوده. او که در المپیک ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن هم از بولت هنگام دویدن صدمتر عکس گرفته بود، در آن لحظه داشت در قسمت دیگری از ورزشگاه از مسابقات پرش عکس می‌گرفت. وقتی قرار شد بولت بدود، اسپنسر از همانجا و در حالی که ۷۰ متر با محل مسابقه فاصله داشت٬ تصمیم گرفت عکاسی کند. عکاسان دیگر نزدیک به مسابقه بودند و او کمی دورتر.

دوربین کنون Canon 1D X Mark II را با لنز 70-200mm آماده کرد و فوکوس را روی 135mm بست. حالت عکاسی را روی سرعت کم گذاشت و با سه ریموتی که به همراه داشت و البته دکمه روی دوربین شروع کرد به عکاسی. شات شات شات شات.

ایستاده بود اما بدنش را همراه با شروع مسابقه چرخاند تا اصطلاحا پن کند. خودش می‌گوید وقتی عکاسی می‌کرده متوجه آن لحظه خاص و لبخند خیره کننده بولت نشده اما بعد که عکس ها را نگاه کرده فهمیده چه صحنه‌ایی را شکار کرده: «بولت در کانون فوکوس بود٬ با گام‌های بلند می‌دوید و از ۷ مرد سریع دیگر جهان جلوتر بود، لبخند می‌زد و آشکارا از آن لحظه‌ لذت می‌برد.»

بنظرم عکس معرکه است و تکرار نشدنی.

۱۰    
آی اسپورت
2020-01-02 13:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر