فهرست
می‌دانم اما کاش نمی‌دیدم
می‌دانم اما کاش نمی‌دیدم

می‌دانم اما کاش نمی‌دیدم

۱-دوربین روی جمعیت خانم‌های حاضر در استادیوم حرکت می‌کند. چند صد نفری می‌شوند. منظم نشسته‌اند و دست‌ها را جلو آورده‌اند و به شکل منظم دست می‌زنند. دست‌ها از آرنج خم شده‌اند تا کف‌زدنشان خیلی جلب توجه نکند. ناخودآگاه یاد تصاویر تماشاگران حاضر در استادیوم های پیونگ یانگ افتادم. در ادامه حرکت دوربین متوجه علت ماجرا شدم. در جلوی هر قسمت تماشاگران خانم و درست کنار نرده‌ها و پشت به میدان بازی،یک خانم با پوشش متفاوت ایستاده است و از روبه‌رو به آنها نگاه می‌کند، در راه‌پله میان سکوها هم دو خانم دیگر ایستاده‌اند و با وظیفه‌شناسی شگفت‌انگیزی چشمشان را بر روی تماشاگران خانم می‌گردانند. مانند مبصرهایی سخت‌گیر. شبیه به همان اتفاقی که به تازگی در کنسرت‌های پاپ رخ می‌دهد. آنجا هم آقایان و خانم‌هایی هستند که با سماجت و نور چراغ قوه مواظب تماشاگرها هستند.

 اینجا تصویر این‌گونه تمام می‌شود: یکی از این خانم‌های مراقب بر می‌گردد و دوربین را می‌بیند و به سمت دوربین حرکت می‌کند و تصویر قطع می‌شود.

۲-همیشه سعی کرده‌ام واقع‌گرا باشم. می‌دانم همین حضور محدود این خانم‌های تماشاگردستچین‌شده در این مسابقه می‌تواند چه هزینه‌ای بر فدراسیون والیبال تحمیل کند. می‌دانم عکس و فیلم‌های منتشرشده از خانم‌های شاد با صورت‌های رنگ‌شده که بی‌پروا دست می‌زنند و تیم ملی را تشویق می‌کنند چه‌قدر برای دستگاه ورزش هزینه به بار آورده است. می‌دانم چه بدبینی عمیقی میان برخی از طیف‌های اجتماعی (هرچند در اقلیت) نسبت به حضور خانم‌ها در چنین مکان‌هایی وجوددارد. می‌دانم که باید سوءتفاهم‌ها را پله پله برطرف کرد تا مقاومت‌ها در مقابل حضور زنان در بازی‌های ملی کاسته شود. می‌دانم که باید صبوری کرد. می‌دانم که باید مواظب شکاف‌های اجتماعی و ایدئولوژیک باشیم و می‌دانم که آن خانم‌های مراقب، تنها داشتند وظیفه محوله را انجام می‌دادند.

این‌ها را می‌دانم و با این‌حال نمی‌توانم بر این دغدغه ذهنی‌ام غلبه کنم:‌ کاش چنین صحنه‌ای را،‌کاش چنین میزانسنی،کاش تصویر خانم‌های محتاط تماشاگر و آن خانم‌های مبصر سخت‌گیر را هیچ‌وقت نمی‌دیدم.

۱۴ ۵  
آی اسپورت
2017-06-10 15:18:00
نظر دهید

۵ نظر
U
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
درگیریم و عقب مانده در حد عصر پارینه سنگی
P71
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۵:۴۷
خسته از این همه نگاه جنسیتی! رفیق خیلی سخت نگیر!
۷
Pooyan
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۰۰
انشاالله سال ١٨٠٠
تا اونموقع صبور باشيم
خداييش جديم
۳
حمید
شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۸:۳۵
اگه من یادت بندازم که همین اکثریتی که با حضور خانم ها تو ورزشگاه مشکلی ندارن هم تاحدی به خاطر چوب و چماق رضاخان به اینجا رسیدن پیش خودت چی فکر می کنی؟
۳
Sina
يكشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۳۵
سؤ تفاهمی وجود نداره برای اون اقلیت که شما میگین. ذهنیتشون مشکل داره اونو هم باید خودشون حل کنن. کسی‌ وظیفه نداره ذهن بیمار اون اقلیت رو درمان کنه یا به خاطرش تغییر رفتار بده.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر