فهرست

عنایتی: گلزن ها آمارشان را مقابل آسیایی ها بالا می برند/6 گل در 7 بازی جام جهانی آمار خیلی خوبی است

آی اسپورت - رضا عنایتی یکی از بهترین گلزنان رده باشگاهی فوتبال ایران حتما نگاه عمیقی نسبت به مهاجمان حاضر در جام جهانی دارد. عنایتی که در 37 سالگی همچنان در لیگ برتر حضور خواهد داشت و باز هم دنبال آقای گلی می‌گردد معتقد است توماس مولر قابلیت‌های رسیدن به عنوان آقای گلی جام را دارد. گپ این شماره اختصاص دارد به عنایتی و صحبت درباره مهاجمان و شانس‌های آقای گلی جام.
 
آقا رضا فکر می‌کنید کدامیک از مهاجمان باقیمانده در جام می‌تواند به عنوان آقای گلی تورنمنت دست یابد؟
 
به نظر من مولر می‌تواند به این عنوان برسد. او 4 تا گل زده و دو بازی دیگر هم در این تورنمنت انجام خواهد داد. حالا بازی دومش ممکن است فینال باشد یا رده‌بندی.

اما مسی هم دو بازی دیگر در تورنمنت انجام می‌دهد و او هم 4 گله است؟
 
بله مسی هم این شرایط را دارد اما آرژانتین یک مقدار متزلزل است و با کنار رفتن دی ماریا از جام شرایط برای گلزنی مسی سخت‌تر هم می‌شود. در نقطه مقابل آلمان تیم یکدست‌تری است. هر چند آنها در فاز دفاع یک مقدار کند هستند اما در فاز حمله بسیار قدرتمندند و فکر می‌کنم مولر می‌تواند آقای گل شود.

اما بازی‌ها حساس و دشوار است. فکر می‌کنید با توجه به فاصله مولر تا جیمز رودریگز او می‌تواند حداقل دو گل در این بازی‌ها بزند؟

 
بله طبیعی است که بازی‌ها خیلی سنگین است و فشار بالاست اما بعد از کنار رفتن مهاجم کلمبیا و متاسفانه مصدوم شدن نیمار فکر می‌کنم مولر می‌تواند حداقل آقای گل مشترک جام باشد.

اگر مولر به این عنوان دست پیدا کند برای دومین بار آقای گل جام جهانی می‌شود و می‌تواند تاریخساز شود
.

 
بله همین طور است. مولر کلا بازیکن زیاد تاپی نیست اما خیلی فرصت‌طلب است و جایگیری‌های فوق‌العاده‌ای دارد. کلا بی‌نقص بازی می‌کند و با توپ‌های مرده کارهایی می‌کند که فکرش را هم نمی‌کنی.

فکر می‌کنید چرا با وجود زیاد شدن تعداد تیم‌های جام جهانی و بازی‌ها در ادوار اخیر آقای گل‌ها بیشتر از 6 گل نمی‌توانند به ثمر برسانند؟

 
خب گل زدن در این جام خیلی سخت است.می بینید که فوتبال در دنیا سال به سال دفاعی‌تر می‌شود و گل زدن سخت‌تر خواهد شد. البته نکته ویژه این جام پرگل بودن بازی‌ها بود در حالی که در جام‌های قبلی همه تیم‌ها مثل آرژانتین تفکرات تدافعی داشتند و دنبال این بودند تا با حداقل گل برنده از زمین بیرون بیایند. الان می‌بینید که آرژانتین با بردهای یک - صفر متوالی صعود می‌کند و به صورت کلی فوتبال به روش‌های دفاعی رو آورده که با این روش‌های دفاعی و استفاده از ضدحمله‌ها طبیعی است که گل زدن سخت می‌شود. حالا شما حساب کنید در این جام بازیکنان اگر تا نیمه نهایی برسند 7 تا بازی انجام می‌دهند که در این تعداد بازی زدن 6 گل خیلی خوب است به خصوص با این سطح بازی‌ها. به نظر من این آمار بسیار خوب است.

مگر اینکه یک تیم مثل کره شمالی 2010 یا عربستان 2002 در گروه تان باشد که به بیشتر گل زدن کمک کند
.

 
بله. متاسفانه بیشتر گلزن‌ها در ادوار مختلف جام‌های جهانی آمار گلزنی‌های‌شان را مقابل تیم‌های آسیایی بالا می‌برند و معلوم نیست کی قرار است در تیم‌های آسیایی تغییر و تحول زیادی صورت بگیرد تا تیم‌های بقیه قاره‌ها روی آنها حساب کنند. متاسفانه این قضیه در مورد تیم‌های آسیایی وجود دارد و همه تیم‌ها از قبل روی امتیاز گرفتن از آسیایی‌ها حساب کرده‌اند که این اصلا برای فوتبال آسیا خوب نیست.

شما مهاجمی در این تورنمنت دیدید که از فوتبالش لذت برده باشید یا چیزی از او یاد بگیرید؟

 
من فوروارد شماره 10 کلمبیا را خیلی سرحال و سرپنجه دیدم. واقعا این بازیکن جسور و باانگیزه کار می‌کرد و من فوتبالش را دوست داشتم. درست است که تمام دنیا روی نیمار به عنوان بهترین بازیکن جام از قبل حساب کرده بودند و تبلیغات حول محور او و مسی بوده اما من رودریگز را پسندیدم. البته در جام‌های قبلی همیشه بازیکنانی مثل رونالدو، رویالدوی و رونالدینیو حضور داشتند که فوتبال شان کاملا به چشم می‌آمد و چیزی بیشتر از بقیه داشتند، یعنی ستاره بودن‌شان مشخص بود اما الان این انتخاب‌ها وارد فضای تبلیغاتی شده. درست است که نیمار بازیکن خیلی خوبی است اما او در خدمت تیم بازی نمی‌کند و در بیشتر جاهایی که می‌تواند پاس ساده بدهد برای خودش بازی می‌کند. با این حال تبلیغات روی او خیلی زیاد است.

شما به جیمز رودریگز اشاره کردید اما در تیم کلمبیا یک بازیکن فوق‌العاده دیگر هم بود که شبیه شما سر می‌زد. کواردادو مقابل اروگوئه پاس گلی به رودریگز داد که ضربه سرش خیلی شبیه ضربات سر شما بود و گردنش را روی هوا طوری کشید که توپ برسد به جیمز
.

 
متاسفانه من این صحنه را ندیدم اما ممنونم که به یاد من بودید و این مقایسه جالب را انجام دادید. واقعا خوشحال شدم که این را گفتید.

  
بگذریم. پیش‌بینی‌تان از نیمه نهایی چیست. خیلی‌ها می‌گویند این بهترین نیمه نهایی ممکن است که می‌توانست اتفاق بیفتد. چون هر 4 تیم هم هواداران زیادی دارند هم...

 
هم تیم‌های خوبی هستند و واقعا حق این 4 تیم بود که به این مرحله برسند. در تمام پیش بینی‌های قبلی آلمان و برزیل شانس‌های مسلم قهرمانی بودند. حالا هلند کمتر از بقیه شانس داشت اما سه تیم دیگر در پیش بینی‌ها بودند. قبل از جام همه از اسپانیا حرف می‌زدند که این تیم خیلی زود از تورنمنت کنار رفت اما در کل بازی‌های جذابی را دیدیم و کنار رفتن اسپانیا هم از جذابیت‌های این جام بود.

پیش‌بینی‌تان از فینالیست‌های قهرمان جام چیست؟

 
به نظر من به احتمال قوی آلمان قهرمان خواهد شد چون به لحاظ کیفیت تیمی فوق‌العاده است. برزیل هم همه بازی‌هایش را برده و در حد مدعی است اما کیفیت فوتبالی این تیم آنقدر بالا نیست که بگوییم حتما قهرمان می‌شود. اسم برزیل همیشه ما را یاد ماورای تکنیک می‌اندازد. تیمی که بازیکنان فوق‌العاده سرعتی و تکنیکی دارد که با توپ همه کار می‌کنند اما این برزیل با تیم‌های قبلی‌اش خیلی فرق دارد.
     
آی اسپورت
2014-07-08 12:12:35
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر