فهرست
مهدوی کیا: شاید بازی کردن دانته به نفع برزیل بشود/اوزیل بازیکن چهار سال قبل نیست
مهدوی کیا: شاید بازی کردن دانته به نفع برزیل بشود/اوزیل بازیکن چهار سال قبل نیست

مهدوی کیا: شاید بازی کردن دانته به نفع برزیل بشود/اوزیل بازیکن چهار سال قبل نیست

محمد قراگزلو

آی اسپورت- مهدی مهدوی‌کیا با حضور 12 ساله در فوتبال آلمان دلبستگی خاصی نسبت به تیم ملی این کشور پیدا کرده و همیشه با صراحت می‌گوید که تیم ملی آلمان تیم مورد علاقه او در تورنمنت‌های بین‌المللی است و دوست دارد این تیم در جام جهانی قهرمان شود. حالا آلمان در دو قدمی قهرمانی جام جهانی است و می‌تواند به این مهم دست پیدا کند. کیا هم شانس زیادی برای قهرمانی تیم ملی آلمان در برزیل قایل است اما سد نیمه نهایی آنقدر بلند هست که متعصب‌ترین هواداران آلمان هم از دشواری‌های مصاف با سلسائوی میزبان بگویند. مهدوی‌کیا درباره لوو، تیم ملی آلمان و بازی با برزیل حرف‌های جالبی برای گفتن دارد.

در بازی با فرانسه جالب‌ترین نکته‌ای که در تیم آلمان به چشم آمد تغییر سیستم این تیم و جابه‌جایی‌های نفرات بود در حالی که کمتر کسی فکر می‌کرد یواخیم لوو از سیستم 9 کاذب برگردد. فکر می‌کنید لوو تحت تاثیر مطبوعات آلمان نظرش را عوض کرد یا خودش احساس کرده اینطور بهتر نتیجه می‌گیرد؟

من فکر می‌کنم همیشه این سرمربی است که برای تیمش تصمیم می‌گیرد و دیدید که تصمیم لوو تصمیم خوبی هم بود و باعث شد حضور میروسلاو کلوزه به عنوان مهاجم نوک، مدافعان فرانسه را به خودش مشغول کند. ضمن اینکه در تیم آلمان بازیکنانی حضور دارند که قابلیت‌های بالایی دارند و این پتانسیل درون تیم باعث شد لوو نفراتش را جابه‌جا کند. مثلا دیدید که بواتنگ را در چپ، راست و مرکز خط دفاع بازی می‌دهد یا هافبک‌های این تیم آنقدر قابلیت دارند که دست مربی را باز بگذارند و او هر طور بخواهد تیمش را می‌چیند که تا الان هم خیلی موفق بوده است.

پس می‌شود گفت لوو جزو آن دسته از مربیان است که روی یک سیستم مشخص و ثابت اصرار نمی‌کنند و اهل تغییرات هستند.

به نظر من لوو از آن دست مربیانی است که همیشه دنبال تغییر و تحول هستند و همیشه هم در کارش موفق بوده است. به هر حال آلمان با تفکرات او مدعی قهرمانی است و بازی خوبی هم مقابل فرانسه انجام داد اما باید دید با توجه به غیبت 2 مهره اصلی تیم ملی برزیل مقابل این تیم چه خواهد کرد.دلیل این آرامش و اعتماد به نفس بالای بازیکنان تیم ملی آلمان در بازی با فرانسه چه بود؟

بالاخره آلمان بازیکنان بزرگی دارد که همه در تیم‌های معتبر بازی می‌کنند و بیشترشان سابقه حضور در جام جهانی و تورنمنت‌های بزرگ را هم دارند ضمن اینکه آلمان همیشه در تورنمنت‌های بزرگ با برنامه جلو می‌رود.

اما سرعت پایین بازی در این تیم کمی نگران‌کننده است. این مساله به خاطر شرایط آب و هوایی برزیل به وجود آمده یا بازی کنترلی مقابل فرانسه باعث این اتفاق شد؟

بالاخره شرایط آب و هوایی تاثیرگذار هست اما استخوان بندی تیم ملی آلمان را بازیکنان بایرن تشکیل می‌دهند که یک سال تحت رهبری پپ گواردیولا کار کردند و کلا با پاس‌های کوتاه خیلی ریلکس بازی می‌کنند. به نظر من تیم ملی آلمان تحت تاثیر بایرن بازی می‌کند و تا اینجای کار یکی از مدعیان اصلی قهرمانی نشان داده که باید دید مقابل برزیل میزبان چه می‌کند.

لوو در مقابل فرانسه تغییری در میانه خط دفاعی‌اش انجام داد و بواتنگ را از راست به میانه برد و مرته ساکر را کنار گذاشت. با این تغییر موافق بودید؟

فکر می‌کنم یک مقدار به این خاطر بود که سرعت بنزما و هافبک چپ فرانسه زیاد بود و بواتنگ را به دفاع وسط برد تا آنجا از قابلیت‌های این بازیکن استفاده کند ضمن اینکه مرته ساکر هم خیلی کند است و به نظر من حرکت خوبی بود که بواتنگ آنجا بازی کرد. هوملز هم که خیلی خوب بود و گل هم زد. لوو با این تغییرات تیمش را سرعتی‌تر کرد و در حرکات پشت دفاع فرانسه خیلی خوب بود.

به نظر می‌رسد مسوت اوزیل در این تورنمنت زیاد موفق نبوده. با این مساله موافقید؟

اوزیل در بازی‌های این جام و تا حالا نه زیاد خوب بوده نه خیلی بد یعنی زیاد بالا و پایین نداشته اما در روند تیمی آلمان موثر بوده. درست است که درخشش سال 2010 را نداشته ولی در کل کمک کرده تا تیم به این مرحله برسد.

فکر می‌کنید یواخیم لوو مقابل برزیل هم با سیستم بازی فرانسه بازی می‌کند یا به سیستم 9 کاذب بر می‌گردد؟

معلوم نیست چه اتفاقاتی خواهد افتاد اما برزیل هم یکی از مدافعان باتجربه‌اش را از دست داده که البته جای او قرار است دانته بازی کند و او تجربه بازی مقابل تمام بازیکنان آلمان را دارد که شاید این تغییر برای برزیل حسن باشد. بعد از او نیمار یکی از تاثیرگذارترین بازیکنان برزیل هم در این مسابقه غایب خواهد بود و همین باعث می‌شود آلمان به برزیل برتری پیدا کند اما آنها میزبان هستند و می‌توانند از شرایط میزبانی استفاده کنند. باید دید برزیلی‌ها چه کسی را جایگزین نیمار می‌کنند و نکته مهم اینجاست که برزیلی‌ها باز هم مثل بازی با کلمبیا از دو هافبک دفاعی استفاده می‌کنند یا نه. شاید آنها با رامیرس تیمشان را دفاعی‌تر بچینند شاید هم از نفرات هجومی‌تر استفاده کنند. اما برای آلمان به نظر من زیاد فرق نمی‌کند چون بازیکنانش در پست‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند و در پست‌های مختلف می‌توان از آنها استفاده کرد.


فکر می‌کنید غیبت نیمار بیشتر از نظر روانی روی برزیل تاثیر منفی می‌گذارد یا فنی؟

به نظر من از نظر روانی به ضرر برزیل تمام خواهد شد چون نیمار بازیکن بزرگی است و قابلیت‌های زیادی دارد. باید دید چه جایگزینی برای او دارند و آیا یک مهره هجومی در ترکیب می‌گذارند یا یک بازیکن دفاعی‌تر را به میدان می‌فرستند.

 


در این جام چه نکته و اتفاق جدیدی از یواخیم لوو دیده‌اید که برایتان تازگی داشته و به نظرتان جالب آمده است؟

اتفاق جدید همین است که تحت تاثیر بایرن و سیستم این تیم فیلیپ لام را که مدت‌ها در جناح چپ و راست دفاع تیم ملی آلمان بازی می‌کرد به خط میانی آورد و در پست هافبک دفاعی بازی داد. این برای اولین بار اتفاق افتاد و همین مساله نشان می‌دهد لوو چقدر نسبت به همکارانش حساس است و از نظرات آنها استفاده می‌کند. این نکته مهمی بود و به غیر از اینکه او برای هر بازی تاکتیک خاصی دارد بازیکنان تیمش را خیلی خوب کنترل کرده است. او در برخی بازی‌ها شواین اشتایگر که بازیکن اصلی تیمش بوده را بیرون گذاشته یا در مورد خدیرا و مرته ساکر هم این کار را انجام داد. کلا خیلی خوب تیمش را کنترل کرده است.

مردم و رسانه‌های آلمانی چقدر به قهرمانی این تیم امیدوارند؟

بعد از برد مقابل فرانسه و دو بازیکنی که از برزیل محروم و مصدوم شدند خیلی امیدوارند. البته این امیدواری قهرمانی از قبل از شروع جام هم وجود داشت.

شما خودتان چند درصد شانس قهرمانی برای آلمان قایلید؟

به نظر من آلمان از شانس‌های اصلی است و اگر اتفاقات بازی مقابل برزیل تعیین‌کننده نباشد می‌شود به قهرمانی شان خوشبین بود.

کم بازی دادن به کلوزه هم باعث شده او برای رکورد شکستن مشکل داشته باشد.

در آلمان منافع تیم به شخص می‌چربد و مطمئنا قهرمانی در جام جهانی بیشتر از رکورد شکنی کلوزه می‌تواند آلمانی‌ها را خوشحال کند.

     
آی اسپورت
2014-07-08 13:08:12
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر