فهرست
پرسش بزرگ در آستانه نیمه‌نهایی:فوتبال مالکانه یا دفاع – ضد حمله؟
پرسش بزرگ در آستانه نیمه‌نهایی:فوتبال مالکانه یا دفاع – ضد حمله؟

پرسش بزرگ در آستانه نیمه‌نهایی:فوتبال مالکانه یا دفاع – ضد حمله؟

محمد قراگزلو

آی اسپورت - جام جهانی محل تماشا و زیر ذره بین بردن آخرین سیستم‌ها و تاکتیک‌های دنیای فوتبال است و هر مسابقه می‌تواند درس‌های بزرگی برای مربیان در تمام دنیا داشته باشد.  در این میان یکی دو سالی است که بحث منسوخ شدن فوتبال مالکانه مبتنی بر رد و بدل شدن تعداد پاس‌های زیاد مطرح شده و این گروه حذف اسپانیا در این جام را به دنبال قهرمان نشدن بایرن و بارسا در اروپا دلیل محکمی بر ادعایشان می‌دانند. از طرفی قهرمان شدن رئال مادرید و صعود هلند تا نیمه‌نهایی جام جهانی نشان داده فوتبال مبتنی بر ضد حمله‌های سریع راه ویژه‌ای برای فتح دروازه حریفان و پیشروی در تورنمنت‌های بزرگ است.در جام جهانی بیستم تیم ملی آلمان با فوتبال مالکانه وارد تورنمنت شد و بیشترین تعداد پاس‌ها را در این جام به ثبت رساند اما نمایشی که این تیم ارائه داد تیکی تاکای صرف اسپانیایی سال 2010 نبود. در واقع می‌شد فوتبال ارائه شده از سوی تیم یواخیم لوو را ترکیبی از بازی مالکانه بایرن مونیخ گواردیولا و تیم سریع یورگن کلوپ در ضدحمله‌ها دانست که البته با تغییر روش در مرحله یک چهارم نهایی و کنار گذاشتن سیستم 9 کاذب مشخص شد آلمان بیشترین انعطاف را در تاکتیک‌های تیمی و سیستم پیاده شده در زمین مسابقه دارد.

در نقطه مقابل هلند سردمدار بازی مبتنی بر ضد حمله‌های سریع و کشنده بود که با همین روش اسپانیا را قلع و قمع کرده و تا نیمه‌نهایی بالا آمد. هلند با حرکات انفجاری ستاره‌هایی مثل آرین روبن چیزی متفاوت از آن «توتال فوتبال » دهه 70 خودش را ارائه کرد و البته با همین سیستم مختص لوییس فان خال موفق شد.
 البته آرژانتین و برزیل را نمی‌شود در این دسته بندی ویژه  قرار داد چرا که این دو تیم ملغمه‌ای از بازی مالکانه و ضد حمله‌ای را ارائه می‌دهند و بیشتر متکی به ستاره‌هایی مثل نیمار و مسی هستند و شاید اگر تیمی مقابل حرکات خلاقانه آنها و جو وحشتناک ورزشگاه‌های زرد و آبی سفیدپوش غلبه کند شکست دادن این دو غول آمریکای جنوبی چندان دشوار نباشد.برزیل با اتکا به قدرت بدنی   و توان جسمانی خود بازی حریف را تحت تاثیر قرار می دهد  و آرژانتین با تمرکز و انسجام در خط دفاع  به ساق های مسی و ایگواین چشم می دوزد.

با این حال در آستانه نیمه‌نهایی یک بار دیگر بازی مالکانه و سریع در ضد حمله در مرحله نیمه‌نهایی به چالش کشیده خواهد شد و مشخص شدن فینالیست‌ها و در پایان قهرمان جام تعیین می‌کند که کدام روش در آینده می‌تواند طرفداران زیادی در دنیای فوتبال پیدا کند و چند مربی دیگر از این سیستم‌ها کپی خواهند کرد.

  ۱  
آی اسپورت
2014-07-08 14:27:19
نظر دهید

۱ نظر
پویا لوس بلانکوس
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۵۴
هر دو سبک خوب هستن.ولی هر دو باید به درستی اجرا بشن.از یک طرف سبک دفاع_ضد حمله نباید خیلی تو لاک دفاع باشه و ازطرف دیگه فوتبال مالکانه خیلی به مالکیت توپ توجه نداشته باشه و بیشتر به پاس های کوتاه و پر سرعت و بازی منظم و نفوذی دقت داشته باشه
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر