فهرست
گزارش ویژه: برزیل با غیبت نیمار چه خواهد کرد؟
گزارش ویژه: برزیل با غیبت نیمار چه خواهد کرد؟

گزارش ویژه: برزیل با غیبت نیمار چه خواهد کرد؟

مایکل کاکس- گاردین

در طول تاریخ یافتن زمانی که برزیل بدون توانایی های انفرادی بازیکنان نابغه اش موفق شده باشد، بسیار سخت و دشوار خواهد بود. زیر نظر لوئیس فیلیپه ساکولاری آن ها در سال 2002 در حالی قهرمان جهان شدند که امثال رونالدو، ریوالدو و رونالدینیو را در ترکیب خود داشتند.

در سال 2014 اما آن ها تنها ارتشی یک نفره در خط حمله محسوب می شوند. نیمار مهم ترین، تکنیکی ترین و خلاق ترین بازیکن تیم برزیل در فاز تهاجمی به حساب می آید. بازی های گذشته ی برزیل نیز به خوبی این مسئله را ثابت می کند. اما خبر بد برای هواداران برزیل غیبت دردناک نیمار است. او نمی تواند در دیدار مقابل آلمان و همچنین دیدار بعدی برزیل در جام جهانی حضور داشته باشد. به این ترتیب کار لوئیس فیلیپه اسکولاری بسیار دشوار خواهد شد. او باید تیمش و سبک بازی اش را تغییر دهد تا شانس موفقیت در دیدار نیمه نهایی داشته باشد.

اسکولاری 2 استراتژی پیش رو دارد. استراتژی نخست این است که از اسکار به عنوان \" بازیکن شماره 10\" در سیستم 1-3-2-4 استفاده کند. او در جام کنفدراسیون ها نیز از اسکار در همین پست استفاده کرده بود و این بار نیز باید امیدوار باشد تا هافبک چلسی آن خلاقیت و نبوغ لازم را در این پست نشان دهد. در کنار اسکار، اسکولاری باید هافبک نفوذی دیگری را نیز استفاده کند که البته گزینه های او در این مورد محدود خواهد بود. ویلیان و برنارد تنها بازیکنانی هستند که می توانند این نقش را در تیم عهده دار شوند و به نظر می رسد که اقبال اسکولاری به سمت ویلیان بیشتر باشد.

استراتژی دوم استفاده از سیستم 3-3-4 است. اسکولاری می تواند از غیبت نیمار به عنوان فرصتی برای محکم کردن کمربند خط میانی اش استفاده کند. او می تواند پائولینیو و فرناندینیو را در ترکیب حفظ کند و در کنار آن ها هافبک قدرتمند باشگاه چلسی یعنی رامیرس را هم اضافه کند. آن گاه اسکار را یک خط جلوتر در کنار فرد و هالک قرار خواهد داد. در این چیدمان خط هافبک برزیل از لحاظ قدرتی و فیزیکی وضعیت بسیار خوبی پیدا می کند و می تواند در برابر قدرت حفظ توپ بازیکنانی همچون کروس و شواین اشتایگر موفق ظاهر شود.

برای اسکولاری البته گزینه ی دیگری هم برای بازی در نقش \" شماره 10 \" وجود دارد. هرنانس هافبک اسبق لاتزیو ایتالیا و فعلی اینتر، نشان داده است که می تواند در ترکیب برزیل مفید باشد. او از قدرت حمل توپ قابل قبولی برخوردار است و از همه مهم تر، شوت های غافلگیر کننده ای هم می زند. در نبود نیمار، قدرت تهاجمی برزیل محدود تر می شود و شاید بتوان روی شوت های از راه دور هرنانس به عنوان یکی از راه های رسیدن به گل، حساب باز کرد.

در هر صورت تمام داشته های اسکولاری برای جبران غیبت نیمار در همین حد است و او مجبور خواهد بود که یکی از استراتژی های گفته شده را به کار گیرد.گرچه بسیاری اعتقاد دارند که غیبت نیمار می تواند منجر به حذف برزیل شود، اما گروه دیگری هم هستند که می گویند غیبت نیمار در این دیدار می تواند یک فرصت برای برزیل تلقی شود. باید منتظر ماند و دید برزیل بی ستاره که اکنون در نبود نیمار، بی ستاره تر از همیشه به نظر می رسد چه راهی برای صعود به فینال پیدا خواهد کرد.

ترجمه: شهاب شهابی

     
آی اسپورت
2014-07-08 16:24:46
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر