فهرست
پرسپولیس گلاویز با خودی‌ها!
پرسپولیس گلاویز با خودی‌ها!

پرسپولیس گلاویز با خودی‌ها!

آی اسپورت - «‏اگر مسئولیت بیابان صحرا را به بخش دولتی واگذار کنید بعد از گذشت پنج سال با کمبود شن مواجه می‌شوید!» این جمله مشهور از میلتون فریدمن اقتصاددان برنده نوبل را ما ایرانی‌ها به‌خوبی درک می‌کنیم. اگر هنوز کسی به آن باور ندارد، خوب است به حال پرسپولیس در این روزها نگاه کند.

تیمی که در پنج سال گذشته چهار بار پیاپی قهرمان لیگ برتر شده، دو بار سوپرجام برده، یک بار جام حذفی را کسب کرده و دو بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده است، دقیقاً مثل یک تیم ورشکسته با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند. مگر می‌شود تا این اندازه در زمین موفق و بیرون از زمین شکست خورده بود؟ بله! می‌شود.

پرسپولیس شبیه غول سرمستی است که بعد از پیروزی بر همه حریفان حالا دارد با خودش گلاویز می‌شود و چه‌بسا موفق به نابودی خودش شود. این بار نه توطئه رقیبان در کار است و نه AFC و عربستان و ... بازیکنان و کادر فنی و کادر مدیریتی علیه هم افشاگری می‌کنند. بعضی بازیکنان عدد و رقم بیشتری می‌خواهند، بعضی تهدید به ترک باشگاه و رفتن می‌کنند، کسانی دست به اعتصاب می‌زنند و  هواداران نگران در این میانه گاهی حق را به بازیکنان می‌دهند که در این آشفته‌بازار اقتصادی آنها هم پول بیشتری دریافت کنند، گاهی شکایت می‌کنند که پس آن همه دم از عشق و تعصب زدن‌تان چه بود؟ گاهی با جیب خودشان مقایسه می‌کنند و می‌گویند در این شرایط کرونا و فروپاشی اقتصادی حال هر کس بد باشد، جیب بازیکنان وضعش خوب است، گاهی علیه مدیران باشگاه شعار می‌دهند، گاهی می‌گویند اصلاً فوتبال تعطیل شود و ... .

در این مجادله می‌شود به هر کدام از طرفین حق داد. پیش‌تر هم نوشته بودیم که در عصر حکمرانی پول، برای دل هوادار و عشق پیراهن و ... شوخی بی‌مزه‌ای است.

ژاوی و رائول و گوآردیولا و باتیستوتا و دونادونی و ... هم در سال‌های پایانی فوتبال به کشورهای حوزه خلیج‌ فارس آمدند و نان و خاویاری خوردند و رفتند. این گونه دلار جمع کردن‌ها طبیعی است. از سوی دیگر این کشورها برای بازیکنان ما به سکوی پرش تبدیل شده‌اند. نیم بیشتر لژیونرهای فوتبال ما حتی اگر در تیم ملی درخشیدند از لیگ‌های عربی راهی اروپا شدند اما موضوعی که اینجا جلب توجه می‌کند غلبه دلار بر افتخار است.

چند بازیکن پرسپولیس در روزهایی دارند باشگاه را به خاطر درآمد بیشتر ترک می‌کنند که تا چند هفته دیگر این بخت را دارند که لیگ قهرمانان آسیا را فتح کنند. بزرگترین افتخار باشگاهی در فوتبال ایران که آخرین نسل فاتح آن الان بالای ۵۰ سال سن دارند!

چطور ممکن است یک بازیکن فوتبال چنین موقعیتی را به آسانی هدر بدهد؟ یعنی واقعاً فوتبال را فقط یک حرفه برای درآمد نگاه می‌کنند و برایشان مهم نیست که بعد از بازنشستگی در ویترین افتخاراتشان جام ارزشمندی باشد یا نه؟

این فقدان عطش و ولع جای تعجب دارد وگرنه هیچکس از پول بدش نمی‌آید و اتفاقاً در این روزها حتی پرهیزگارترین آدم‌ها هم می‌دانند بدون آن زنده ماندن مقدور نیست چه رسد به زندگی کردن!

پیش از این بازیکنان به‌مراتب بزرگتری مانند علی دایی، کریم باقری، علی کریمی، مهدی مهدوی‌کیا، ناصر محمدخانی، فرشاد پیوس، مهدی طارمی و ... هم پرسپولیس را ترک کرده‌ و به تیم‌های دیگر رفته‌اند و پرسپولیس کماکان بزرگ مانده است. غیر از این است که همین تیم بدون علی علیپور، مهدی ترابی و علیرضا بیرانوند سه ستاره کلیدی به فینال آسیا رفت؟ حالا دیگران هم می‌توانند بروند اما سوال کماکان به جاست که چرا بازیکنان ایرانی این همه زود اشباع می‌شوند و واقعاً برای یک مشت دلار به راحتی از افتخار می‌شود گذشت؟ لابد می‌شود!»

۱۲ ۳  
آی اسپورت
2020-10-15 22:11:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ارتش سرخ
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹، ۰۸:۴۸
ما متوهم نیستیم و به کسی تهمت نمیزنیم،ماندن قدمشون روی چشم و اگر رفتند هم موفق باشند.این درخت افتادنی نیست
۷
ارتش سرخ
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹، ۰۸:۵۴
یعنی لذت میبرم از این همه اخلاق و فهم و شعور که یهویی در نسل نویسندگان ما جاری شده،دیگه نه خبری از تهمت و توهم و توطئه وزیر ومدیرو فلان و بهمان و زدن ریشه تیم موفق و دشمنی با اسم باشگاه و .... نیست.همه بسیار زیبا مشکلات را میبینند..آفرین عزیزان من.تا حالا کجا بودین شما؟؟؟ حیف هستید.جالبه پای همه این متنها هیچ اسمی هم نیست،چون اگر نویسنده ها اسم خودشون را بذارن همه یاد نوشته های چندسال اخیر و توهم و چرت و پرتاشون میفتن و با خودشون میگن خدای من!!! مگه میشه؟ ۱۸۰ درجه تغییر در مورد یک موضوع مشترک
۳
سعید
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹، ۲۳:۳۶
خیلی جالبه که وقتی استقلال به مشکلات مشابه برمیخوره، وزیر پرسپولیسه و به وضع استقلال رسیدگی نمیکنه ولی وقتی پرسپولیس به همون مشکلات میخوره، خود درگیری داره عجباااااا، در هرحال هوادارای پرسپولیس تو بدترین وضعیت نق نزدن و بازیکنان همبازی کردن، بازی کنان حق دارن هرجایی که موقعیت با ثبات تری داره، بازی کنن، موفق باشن، پرسپولیس هم راه خودش رو میره، امروزه عقلانیت مد شده و ....
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر