فهرست
یادداشت روز: با  احساس به جنگ ماشین نروید
یادداشت روز: با احساس به جنگ ماشین نروید

یادداشت روز: با احساس به جنگ ماشین نروید

آرش نصیری

آی اسپورت- وقتی دوربین به استادیوم بلو هوریزنته رفت و بازیکنان برزیل را نشان داد که با دست‌های به هم پیوسته سرود ملی برزیل را می خوانند و تمام سالن با آنها هم‌نواست، لابد به نظر این واکنش طبیعی تیم کشور برگزار کننده جام جهانی به نظر می‌رسید اما چهره‌های برافروخته بازیکنان و کادرفنی و همه، نشان از عزم جدی‌گروه نمی داد، آنها هرچه احساسی‌تر شده بودند. ترکیب تیم ملی برزیل که اعلام شد، نشان از همین نکته داشت و حالا سرود ملی برزیل پخش می‌شد و دمیدن بر موضوع نبودن نیمار تا داخل تیم داخل زمین هم نفوذ کرده بود و پیراهن شماره ده برزیل در دست دو بازیکن نشان داده می‌شد.اینها همه نشان از تاکید بسیار بر احساس در تیم داشت، کاری که فیلیپه اسکولاری، در جامی که در آن قهرمان شده بود از آن پرهیز کرده بود و همگان می دانند که برزیلی ها چقدر احساسی‌اند و دمیدن بر آتش احساس آنها هر چه شکننده‌تر کردن آنهاست مخصوصا در شبی که طرف مقابل آنها آلمان است.

***

 وقتی نه این آلمان که یکی از بهترین تیم‌های تاریخ این کشور است که هر تیم ملی آلمان و یا حتی هر تیم آلمانی بازی می‌کنید فراموش نکنید که تیم‌تان را از منطق دور نکنید و احساساتی نشوید. آنها نه فقط به شور و حال شما که حتی به جو کشنده ورزشگاه توجهی ندارند. این کار را وقتی انجام دهید که با اروگوئه و آرژانتین و پرتغال و دیگران بازی دارید. آلمان، تیم ملی‌اش، فلسفه‌اش، موسیقی‌اش، صنعت‌اش و همه چیزش سمبل حساب و کتاب و منطق و ماشین است و برزیل زمانی هرچه شکننده تر شد که این حربه سنتی و باستانی‌اش را هرچه قوی تر کرد و تیم و حواشی آن رفت به سمت دوری از منطق و غلتیدن در احساسات آتشین.در این شرایط کافی‌ست که کبریت با این انبار پنبه برسد، دیگر جمع کردن آن کار هیچ کس نیست و فوتبال نود دقیقه است.  در دقیقه سی فقط می‌توانستی تلویزیون را خاموش کنی و تحقیر یک فوتبال و یک استراتژی را نبینی! شما چشم می بستی و منطق فوتبال مدرن و منطق روزگار ماشین کار خود را می کرد و آتش انبار پنبه غیر قابل کنترل‌تر از آن بود که بتوان کاریش کرد. بازیکنان داخل زمین فقط با حربه احساس چیده و وارد شده بودند و این ربطی به نبودن نیمار و تیاگوسیلوا نداشت هرچند اوج گیری پرداختن به احساس با نبودن آنها آغاز شده بود.

***به نظرم در شبی که فوتبال ملی برزیل یک تحقیر ملی بزرگ را تجربه کرد، یک تجربه بسیار بزرگ تر به دست آورد و آن اینکه به حربه احساسات به جنگ ماشین فوتبال مدرن امروز نرود. 

     
آی اسپورت
2014-07-09 18:16:52
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر