فهرست
هفتِ کثیف یا حکم عادلانه؟/ یادداشت ویژه: چرا آلمان باید مدارا می‌کرد؟
هفتِ کثیف یا حکم عادلانه؟/ یادداشت ویژه: چرا آلمان باید مدارا می‌کرد؟

هفتِ کثیف یا حکم عادلانه؟/ یادداشت ویژه: چرا آلمان باید مدارا می‌کرد؟

آی اسپورت- بحث این‌که آیا آلمان باید با برزیل مدارا می‌کرد یا نه، یک بحث جدی است. خیلی جدی‌تر از این حرف‌ها که با شتک‌های هوادارانه دامنش را لکه‌دار کنیم. روا نیست در میانه‌های چنین بحثِ پدر مادر داری، چادر دور کمر ببندیم و جیغ و جاغ کنیم در پی این‌که آیا آبی‌ها سال هفتاد به قرمزها راه داده‌اند یا نه!

توفانی که دیشب در بلوهوریزنته رخ داد به هیچ خاطره‌ای شباهت نداشت و قابل مقایسه با هیچ نتیجه‌ای در تاریخ فوتبال نیست. تحقیر برزیل در خاک خودش، شبیه کتک خوردن یک مرد بود، پیش چشم‌های خیسِ اهل و عیالش. این تحقیر تاریخی را با شکست‌های مالدیوی مقایسه نکنید. اگر مالدیو و گوام، وسط گل خوردن‌های فلّه‌ای‌شان یک گل به ما می‌زدند چنان شادی می‌کردند که بفهمید احساس‌شان هر چه باشد، تحقیر نیست. آن‌ها آمده بودند کار طبیعی‌شان را بکنند و بروند. مثل مالت و سن‌مارینو و لیختن‌اشتاین. مثل جزایر سلیمان. تحقیر برزیل حتی از جنس هشت‌تایی شدن آرسنال در منچستر هم نیست. که رقبای دیرینِ جزیره سالی دو سه بار از این دوئل‌ها برپا می‌کنند و فرصت تسویه حساب بسیار دارند. اما جبران فاجعه دیشب شاید تا صد سال دیگر هم برای برزیل مقدر نباشد.

با اتفاق دیشب، یک فولدر جدید برای فوتبال باز شد. چیزی شبیه اولین سفر انسان به مریخ. بیخود وقتِ واژه‌های «تحقیر» و «تجاوز» و «فاجعه» را نگیرید؛ برای این شکست باید واژه‌ی جدیدی به فرهنگ لغات اضافه کرد. یک واژه ی چغر و بدبدن که بتواند نسل امروز برزیلی‌ها را با این تحقیر بزرگ و تاریخی تا دم مرگ همراهی کند.

این بحث، در حد مرگ، جدی است. به کری‌های هوادارانه آلوده‌اش نکنید. اگر طرفدار ژرمن‌ها هستید، قبل از اظهارنظر چند لحظه جای حریف بنشینید و به چشم‌های کودکی فکر کنید که پیشانی پدرش برای هفتمین بار به جدول کنار خیابان کوبیده می‌شود. و اگر برزیلی هستید، چند دقیقه آلمانی باشید و به یاد بیاورید که پیش از سوت آغاز، هیچکس در رختکن برای این نتیجه برنامه‌ریزی نکرده بود. درک کنید که فرصتِ هفت‌تایی کردن برزیل، به یک موقعیت گلزنی می‌مانست که پیش پای مهاجم افتاده است. ناگهان و در کسری از ثانیه. یا می‌زنی یا نه. فرصتی برای فکر کردن نیست. برای باز کردن دیکشنری و مرور معنای تحقیر و مدارا. برای چرخاندن سر و نگاه کردن به سکوی تماشاگران، به جایگاه یازده، ردیف بیست‌ودو، قطعه‌ی سیزده! آنجا که پدربزرگ، جام طلایی را مثل جنین مرده‌ای در بغل گرفته و گریه می‌کند. برای هیچ‌کدام از این کارها فرصت نیست. حتی برای خواندن این مطلب و هزار سطرِ دیگر که در این باره نوشته‌اند. فقط کسری از ثانیه. تو در لحظه تصمیم می‌گیری و هفت‌بار گل می‌زنی. دیگران ساعت‌ها فرصت دارند تا برای کاری که کرده‌ای اسم پیدا کنند.

***

دنیا را اگر بگردید، تعداد آدم‌هایی که از نتیجه دیشب سرخورده و غمگین شده‌اند خیلی خیلی فراتر از تعداد هواداران برزیل است. نصف آلمانی‌ها از این نتیجه سرمست‌اند و نیمه دیگرشان، به علاوه باقی مردم دنیا، غصه‌دارِ کتک‌مال شدن یک جنازه‌اند که با همان ضربه اول روی زمین افتاده بود. شوخی نگرفتنِ این بحث کاملا جدی، می‌تواند تعداد آدم‌های غمگین دنیا را -کمی- کمتر کند. مگر هدف فوتبال همین نبود، از ابتدا؟

.

مجتبی هاشمی

  ۱۶  
آی اسپورت
2014-07-09 20:18:07
نظر دهید

۱۶ نظر
-
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۲۱
به نظرم المان نیمه دوم مدارا کرد،حتی به نظرم چند دقیقه شل گرفت که برزیل کاری کنه،از تو سر توپ خوردن فیلیپ لام تا دفاعی که حدود 15 دقیقه خوب کار نکرد و مهاجمای برزیل که جولان میدادن
♥ Ss ....تاج آسیا ♥
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۳۹
بهترین مقاله ای که خوندم.دمت گرم آقا
پو
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۵۷
آلمان هم تو خاک خودش 5 تا از حریف سنتیش اینگلیس خورد، ولی پا شد. مرد اگه کتک بخوره از مردیش کم نمیشه.وقتی از مردیش کم میشه که از روی ترحم نززنش
پو
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۵۷
آلمان هم تو خاک خودش 5 تا از حریف سنتیش اینگلیس خورد، ولی پا شد. مرد اگه کتک بخوره از مردیش کم نمیشه.وقتی از مردیش کم میشه که از روی ترحم نززنش
iran
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۰۰
پس شما هم از اونایی که میگی اگه حقیقت تلخ باشه نباید عیانش کرد و مصلحت رو به حقیقت ترجیح میدی
-
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۳۶
بحث رو لطفن احساسى نکنید. برزیل هم اگه زورش مى رسید همینقدر به یه تیم تاپ مى زد, این یه بازى فوتبال بود که برزیل ناشایسته که زودتر باید از جام حذف میشد به سزاوارى 7 گل خورد و اتفاقن آلمانها خیلى مدارا کردن که گل بیشترى بهشون نزدن. شما مى تونى از باخت تیمت ناراحت باشى ولى حق ندارى این انتظار رو از آلمان داشته باشى که بنا به هزار دلیل خنده دار کمتر گل بز نه.
Epss
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۰۹
اینها همه حرفهای کلیشه ای و ایرانی بازی ماست ، در دنیای حرفه ای چشم خیس کودک و عروسک و این چیزها هیچ گونه محلی از اعراب ندارند. مسابقه است و نبرد آمادگیهای قبلی. به همین سلیسی و سادگی. این فقط فرق ما شرقی ها با غربی ها هم همینه که همه چیز رو با هم قاتی میکنیم. اون هم بدون منطق و فقط بر پایه احساسات.
از کجا معلوم که همون کودک کسی نشه که ده گل به آلمان بزنه؟ از کجا معلوم برزیل دفعه بعد انتقام نگیره؟ شما میتونید تضمین کنید؟
میتی
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۳۸
در بلندمدت برای برزیل بهتر خواهد شد. الان کلی نقد و کارشناسی راه میافته که چرا اینطوری شد در صورتی که از با باخت ۲-۰ حذف می‌شدند شاید ضعف‌هاشون پنهان می‌موند. الان برزیبلیا می‌دونند که باید تیم رو از اول بسازند. باید فوتبال رو زیر و رو کنند. باید مربی با کلاس و خوب بیارند. مطمئن باشید برزیل ۲۰۱۸ متفاوت خواهد بود. متحول شده. شاید قهرمان نشه ولی زیر و رو شده برای سال‌های آینده. این باخت باعث می‌شه برزیل پوست بندازه.
-
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۲:۴۵
طرفدار برزیل...شما طرفدار فوتبال نیستید
علی
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۴۱
چرت و پرت ترین مقاله ای که تا حالا خوندم!!! برای همین جور افکار هست که همیشه هشتمون گرو نهمونه. ورزش حرفه ای رفتار و فکر حرفه ای میطلبه و نه این جور فردین بازیها. اتفاقا اعضای تیم آلمان چه در حین شادیهای بعد از گلها و چه پس از بازی خیلی با پرستیژ و حرفه ای عمل کردند.
زانتی مظهر عشق
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۳:۵۶
مقاله عالی ای بود مرسی
این مقاله رو تنها کسایی میفهمن که قلبشون فوتبالی باشه نه لباسشون
fd
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۴:۲۱
یادداشت احساساتی خوبی نوشتید...ولی اصلا قابل احترام نیست و به شدت در ذهن بنده ی عاشق فوتبال منفور.
در فوتبالی در این سطح ترحم نه تنها توهین بلکه به معنی بستن راه ابقای حیات است. به خصوص برای برزیلی که هم خدا و هم خرما را از دست داد.
اس اس
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۱۴
تیمی که بر پایه احساس بسته میشه همینه مثل ارژانتین 2010.
arte
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۳۴
اوه اوه اوه ، خیلی جوگیر شدی اخوی ،فوتبال عزیزم ، فیلم سینمایی نیست که داری واسش سناریو مینویسی.
یکمی این جو گیری ایرانی رو بذار کنار و واقع بین باش.به نظر من تیمی که خوب کار کرد و زحمت کشید باید نتیجه زحمتش تمام و کمال ببره.
-
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۳۶
یاد سر آلکس به خیر که آخرای گل باران آرسنال مهاجم بیرون می کشید و به بازیکناش اشاره می کرد عقب بکشن، به خیر...
-
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۵۱
دوستان ، درسته فوتباله ولی فقط چند لحظه به چهره این پر مرد نگاه کنین ، شاید هزاره و یا میلیونها نفر مثل این مرد تو برزیل بودن . درسته فوتبال ورزش احساسی نیست ، ولی به فقرو اعتراضات تو برزیل فکر کردین که چقدر مردمش تو فشار دارن زندگی میکنن و به خاطر این فوتباله که تا الانم دوام آوردن ؟ نه واقعا خودمون رو بزاریم جاشون تو اون شرایط . واقعا سخته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر