فهرست
بی ثباتی/ معمایی که سیمئونه باید آن را حل کند
بی ثباتی/ معمایی که سیمئونه باید آن را حل کند

بی ثباتی/ معمایی که سیمئونه باید آن را حل کند

آی اسپورت – اتلتیکو مادرید در حالی بعد از بازی امشب به تعطیلات زمستانی می رود که دیگو سیمئونه باید در مورد مسائل زیادی فکر کند. تلاش او برای تغییر سبک بازی تیم تابحال نتیجه مثبتی نداده.

شکست سه هیچ برابر ویارئال در هفته گذشته برای هواداران فوق العاده ناامید کننده بود و اتلتیکو را در لیگ به رده ششم فرستاد. این احساس بعد از این بازی وجود داشت که شاید حداقل در لیگ اتلتی دیگر آن اراده و اشتیاق مثال زدنی برای موفقیت را ندارد، دیگر خبری از آن فوتبال محکم سیمئونه در 5 سال اخیر نیست.

مهم ترین تصمیم سیمئونه در طول فصل، بردنِ کوکه به میانه زمین بود. هدف از این انتقال تهاجمی تر کردنِ سبک اتلتیکو و تلاش برای ارائه یک فوتبال مالکانه با پاس های بیشتر بود. تصمیمی که در ابتدای فصل از آن زیاد تعریف شد. گفته می شد اتلتیکو با این تغییر به پیشرفت ادامه خواهد داد. در پیروزی 1-7 برابر گرانادا حضور کوکه در وسط زمین به کاراسکو، کورئا، گریزمن و گامیرو اجازه 4 نفری از ابتدا در زمین حضور داشته باشند و این پیروزی سنگین تیم را به صدر جدول فرستاد. تحسین ها از همه جهت به پایتخت می آمدند.

اما بعد اتلتیکو در خانه سویا شکست خورد. شکستِ بعدی برابر سوسیداد حاصل شد و در نهایت تیم در خانه برابر رئال از هم پاشید. نتایجی که دوباره همه را به فکر انداختند و سبک اتلتیکو دوباره سوژه اصلی بحث ها شد. کاپیتان تیم، گابی حرفی را به زبان آورد که شاید هواداران تیم هم به آن فکر می کردند: کوکه در وسط عالی بازی می کنه، اما وقتی داریم دفاع می کنیم شکننده تر هستیم. باید دوباره تیمی قوی در عقب باشیم و همه با هم کار کنیم.

بعد از حرف های گابی کوکه بازی ها دوباره در کناره ها قرار گرفته و فرم اتلتیکو هم بالا پایین زیاد داشته. دو برد برابر پی اس وی و اوساسونا حکایت از بازگشتِ آرامش و ثبات داشتند، اما بعد دوباره اتلتی برابر اسپانیول متوقف شد و شکست سنگینی از ویارئال خورد.

آمار می گویند که اتلتیکو امسال بیشتر از سال های قبل گل می خورد. فصل گذشته آن ها در 21 بازی اول لیگ تنها 8 بار دروازه شان باز شد. امسال آن ها در 16 بازی 14 گل خورده اند. آماری که به خودی خود بد نیست اما برای تیم سیمئونه نشان افتی محسوس دارد. نکته نگران کننده تر تعداد گل های خورده در هر بازی است. شکست برابر ویارئال چهارمین باری که آن ها در این فصل در یک بازی دو گل یا بیشتر دریافت می کنند. این اتفاق در 38 بازی فصل قبل 4 بار رخ داده بود. در فصلی که قهرمان لیگ شدند که فقط 7 بار رخ داد. این خودش نشان از کم شدن قدرت دفاعی اتلتی دارد.

عجیب ترین نکته در مورد اتلتیکوی این فصل بی ثباتی عجیب تیم است.  در بعضی بازی ها آن ها فوق العاده کار کرده اند. در خانه چهار هیچ پیروز شدند، بایرن را در خانه با یک گل بردند و در نیو کمپ یک تساوی ارزشمند کسب کردند. این فصل اما در هشت بازی آن ها امتیاز از دست داده اند. اتلتیکو عادت به از دست دادنِ امتیازات بازی برابر تیم هایی مانند لگانس، اسپانیول و سوسیداد نداشت. این فرم بد در فصل 2011/12 برای آخرین بار قبل از تعطیلات زمستانی اتفاق افتاده بود. اتلتیکو در رده سیزدهم قرار داشت و مانزانو به همین دلیل اخراج شد. سیمئونه کسی بود که جای مانزانو را گرفت.

البته آمار از طرفی دیگر می گویند که اتلتیکو از نظر هجومی بهتر شده. آن ها 1.81 به ازای هر بازی زده اند و این بهتر از عملکرد دو فصل اخیر آن ها بوده. مشکل اصلی این است که گل ها در طول بازی ها پخش نشده اند و ناگهان در یک بازی سرازیر می شوند. سیمئونه خودش اذعان داشته که به دفعات، تیمش موقعیت های زیادی را از دست داده و برای تیمی مانندِ اتلتیکو که کمتر هم موقعیت خلق می کند، این می تواند کشنده باشد. فرم گریزمن هم به تیم کمکی نکرده، او حالا 769 دقیقه است که در لالیگا رنگ گل را ندیده است.

مشکل اصلی اتلتیکو تقریبا واضح است. در 4 سال ابتدایی سیمئونه دفاع محکم را پایه اصلی تیمش قرار داد و به همین دلیل آن ها علی رغم زدنِ گل های کم، می توانستند هنوز به موفقیت نزدیک باشند. این فصل مهاجمین تیم موقعیت های بسیار بیشتری برای گل زدن پیدا می کنند اما در نتیجه این موضوع، دفاع تیم آسیب پذیر تر شده و دیگر پوشش سابق را ندارد. این مساله در بازی روز شنبه هم نمایان بود و لاس پالماس در صورت گل کردنِ موقعیت ها می توانست با امتیاز زمین را ترک کند.

مربیان کمی در طول تاریخ توانسته مشکل تغییر سبک را در تیم خود حل کنند. پس سیمئونه بعد از تعطیلات زمستانی کار فوق العاده سختی برای تغییر فصلِ تیمش خواهد داشت.

۱    
آی اسپورت
2016-12-20 20:10:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر