فهرست
هفت کثیف یا حکم عادلانه/ چرا آلمان بابد مدارا می‌کرد؟
هفت کثیف یا حکم عادلانه/ چرا آلمان بابد مدارا می‌کرد؟

هفت کثیف یا حکم عادلانه/ چرا آلمان بابد مدارا می‌کرد؟

آی اسپورت- بحث این‌که آیا آلمان باید با برزیل مدارا می‌کرد یا نه، یک بحث جدی است. خیلی جدی‌تر از این حرف‌ها که با شتک‌های هوادارانه دامنش را لکه‌دار کنیم. روا نیست در میانه‌های چنین بحثِ پدر مادر داری، چادر دور کمر ببندیم و جیغ و جاغ کنیم در پی این‌که آیا آبی‌ها سال هفتاد به قرمزها راه داده‌اند یا نه!

توفانی که دیشب در بلوهوریزنته رخ داد به هیچ خاطره‌ای شباهت نداشت و قابل مقایسه با هیچ نتیجه‌ای در تاریخ فوتبال نیست. تحقیر برزیل در خاک خودش، شبیه کتک خوردن یک مرد بود، پیش چشم‌های خیسِ اهل و عیالش. این تحقیر تاریخی را با شکست‌های مالدیوی مقایسه نکنید. اگر مالدیو و گوام، وسط گل خوردن‌های فلّه‌ای‌شان یک گل به ما می‌زدند چنان شادی می‌کردند که بفهمید احساس‌شان هر چه باشد، تحقیر نیست. آن‌ها آمده بودند کار طبیعی‌شان را بکنند و بروند. مثل مالت و سن‌مارینو و لیختن‌اشتاین. مثل جزایر سلیمان. تحقیر برزیل حتی از جنس هشت‌تایی شدن آرسنال در منچستر هم نیست. که رقبای دیرینِ جزیره سالی دو سه بار از این دوئل‌ها برپا می‌کنند و فرصت تسویه حساب بسیار دارند. اما جبران فاجعه دیشب شاید تا صد سال دیگر هم برای برزیل مقدر نباشد.

با اتفاق دیشب، یک فولدر جدید برای فوتبال باز شد. چیزی شبیه اولین سفر انسان به مریخ. بیخود وقتِ واژه‌های «تحقیر» و «تجاوز» و «فاجعه» را نگیرید؛ برای این شکست باید واژه‌ی جدیدی به فرهنگ لغات اضافه کرد. یک واژه ی چغر و بدبدن که بتواند نسل امروز برزیلی‌ها را با این تحقیر بزرگ و تاریخی تا دم مرگ همراهی کند.

این بحث، در حد مرگ، جدی است. به کری‌های هوادارانه آلوده‌اش نکنید. اگر طرفدار ژرمن‌ها هستید، قبل از اظهارنظر چند لحظه جای حریف بنشینید و به چشم‌های کودکی فکر کنید که پیشانی پدرش برای هفتمین بار به جدول کنار خیابان کوبیده می‌شود. و اگر برزیلی هستید، چند دقیقه آلمانی باشید و به یاد بیاورید که پیش از سوت آغاز، هیچکس در رختکن برای این نتیجه برنامه‌ریزی نکرده بود. درک کنید که فرصتِ هفت‌تایی کردن برزیل، به یک موقعیت گلزنی می‌مانست که پیش پای مهاجم افتاده است. ناگهان و در کسری از ثانیه. یا می‌زنی یا نه. فرصتی برای فکر کردن نیست. برای باز کردن دیکشنری و مرور معنای تحقیر و مدارا. برای چرخاندن سر و نگاه کردن به سکوی تماشاگران، به جایگاه یازده، ردیف بیست‌ودو، قطعه‌ی سیزده! آنجا که پدربزرگ، جام طلایی را مثل جنین مرده‌ای در بغل گرفته و گریه می‌کند. برای هیچ‌کدام از این کارها فرصت نیست. حتی برای خواندن این مطلب و هزار سطرِ دیگر که در این باره نوشته‌اند. فقط کسری از ثانیه. تو در لحظه تصمیم می‌گیری و هفت‌بار گل می‌زنی. دیگران ساعت‌ها فرصت دارند تا برای کاری که کرده‌ای اسم پیدا کنند.

***

دنیا را اگر بگردید، تعداد آدم‌هایی که از نتیجه دیشب سرخورده و غمگین شده‌اند خیلی خیلی فراتر از تعداد هواداران برزیل است. نصف آلمانی‌ها از این نتیجه سرمست‌اند و نیمه دیگرشان، به علاوه باقی مردم دنیا، غصه‌دارِ کتک‌مال شدن یک جنازه‌اند که با همان ضربه اول روی زمین افتاده بود. شوخی نگرفتنِ این بحث کاملا جدی، می‌تواند تعداد آدم‌های غمگین دنیا را -کمی- کمتر کند. مگر هدف فوتبال همین نبود، از ابتدا؟

  ۶  
آی اسپورت
2014-07-09 20:08:48
نظر دهید
۶ نظر
آرش
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۰:۵۲
خیلی زیبا بود.
با اتفاق دیشب، یک فولدر جدید برای فوتبال باز شد. چیزی شبیه اولین سفر انسان به مریخ. بیخود وقتِ واژه‌های «تحقیر» و «تجاوز» و «فاجعه» را نگیرید؛ برای این شکست باید واژه‌ی جدیدی به فرهنگ لغات اضافه کرد. یک واژه ی چغر و بدبدن که بتواند نسل امروز برزیلی‌ها را با این تحقیر بزرگ و تاریخی تا دم مرگ همراهی کند.
طنز تلخ. من تلویزیون را خاموش کردم. ذلم می خواست بازی همون لحظه تموم بشه. فکر کنم اسکولاری چند روز بعد بمیره از بس بهش فشار اومده.
mehdi
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳، ۲۳:۰۱
عالی بود مرسی
Danial
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۱۳
متن بسیار خوبی‌ بود ممنون از نویسنده البته من شخصاً فکر می‌کنم مدارا کردن با روح فوتبال در تعارض هست. فوتبال یعنی‌ اینکه همزمان که از دروازه خودت مراقبت میکنی‌ به تیم حریف حمله کنی‌ و همه فوتبال با حمله کردن معنی‌ پیدا میکنه. وقتی‌ ما میگیم مدارا کنین یعنی حمله نکنین. شاید این خودش یه جوری تحقیر آمیز تر باشه واسه تیمی مثل برزیل که آلمانها بیان بهش رحم بکنن. موضوع دیگه این بود که آلمانی‌ها واسه ۵ تا گًل اول کار خیلی‌ فوق‌العاده ای‌ انجام ندادن. رو دروازه برزیل حمله‌های معمولی کردن و همه اون توپا یه جوری رفت تو گًل. در کّل عمرم تو هیچ بازی در این سطح دفاع به این آشفتگی‌ ندیده بودم. دوید لویس به عنوان کاپیتان نتونست تیم رو جم کنه و این یعنی‌ قدرت رهبری نداشتن
-
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۳
واقعن عالى بود, یه یاد داشت احساسى غیر منطقى با رویکرد دیکتاتور مابانه که نظرات ما که حدود ١0 تا مى شد و همه مخالف , رو امروز پاک کرده.
آی اسپورت
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۱:۰۹
برای دوستانی که فکر می‌کنند نظراتشون حذف شده

http://www.isport.ir/fa/content/53054/%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D9%84%D8%B0%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DB%8C-%D8%A2%D9%82%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84
نوید
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۲۹
سال 70 و 74و78نه فقط هفتاد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر