فهرست
یادداشت ویژه: کمال گرایی آلمانی و آشفتگی برزیلی
یادداشت ویژه: کمال گرایی آلمانی و آشفتگی برزیلی

یادداشت ویژه: کمال گرایی آلمانی و آشفتگی برزیلی

جاوید جعفری فراهانی- دانشجوی دکترای مربیگری فوتبال

آی اسپورت- دیشب ، در یکی از منحصر به فرد ترین بازی های تاریخ فوتبال جهان ، برزیلی ها در زمین خود ، در مقابل آلمان ها با هفت گل در هم کوبیده شدند. نتیجه ای که دور از ذهن ترین اتفاق ممکن می توانست در ذهن هواداران دو تیم قبل از بازی باشد و شاید بازیکنان دو تیم حتی تا پایان این تورنمنت از هم شوک این نتیجه بیرون نیایند.

تحلیل های گوناگونی از لحاظ فنی در مورد نحوه رخ دادن این نتیجه بیان شد. از تمرکز بر نقاط ضعف دفاع خطی برزیل که در بازی های قبلی هم در ایجاد تله افساید دچار اشتباه می شدند تا اشتباهات مرگبار بازیکنانی مانند لوییس و مارسلو در خط دفاعی باشگاه هایشان ، و از سوی دیگر استفاده المان های از مدل های اماری برای پیش بینی حالات گوناگون حمله برزیل.پیش بینی این که برزیلی ها در سازماندهی دفاعی مشکلات اساسی دارند ، با مرور بازی های پیشین آنها در این جام مشهود بود. استفاده از لوییس در خط میانی و نه در دفاع توسط مورینیو در چلسی هم حاکی از این داشت که این بازیکن دچار امار اشتباهات فراوانی می تواند در خط دفاعی باشد اما این حجم از اشتباهات و به قول معروف ول کردن بازی بعد از گل های اول و دوم آلمان ناشی از مسئله ای فراتر از اشتباهات فردی و فنی بازیکنان است. آلمان در این بازی پیروز مطلق میدان لقب گرفت چرا که ساده ، منظم و « با کمترین نگرانی ممکن از شکست » به میدان رفت و برزیل بدترین نتیجه تاریخ خود را رقم زد چرا که بدون « کمال گرا » ترین بازیکنان خود پا به میدانی گذاشت که ترس از شکست در آن بزرگتر از لذت تصور پیروزی بود.

اما این کمال گرایی و نگرانی ممکن از شکست چه جایگاهی در ورزش امروز جهان دارد؟

در دیکشنری آکسفورد ، تعریف واژه « Perfectionism» ، که در زبان فارسی معادل کمال گرایی است ؛ امتناع از پذیرش هر استاندارد پایین تر از بهترین تعریف شده است و در علم روانشناسی آن را یک ویژگی شخصیتی چند بعدی می دانند.

حوالی دهه 90 میلادی بود ، که اولین بار دانشمندی به نام فُرِست ، مدل شش بعدی کمال گرایی را با شمردن فاکتو هایی من جمله استانداردهای شخصی ، نگرانی برای اشتباهات ، سازماندهی و میل به نظم ، انتظار محیطی ، انتقادات محیطی و تردید در مورد کیفیت عملکرد ارائه کرد. حدود شانزده سال بعدی ، در سال 2006 ، استوبر و اُتو این مدل را اصلاح کردند و با بیان این که کمال گرایی یک ویزگی شخصیتی منحصر به فرد در برخی افراد است ، دو بُعد برای آن ارائه کردند. بعد اول ، تلاش کمال گرا نام گرفته شد که نیاز یک شخص و درجه آن برای داشتن عملکرد عالی تعریف می شد و بُعد دوم نگرانی های یک فرد کمال گرا برای شکست خوردن در رسیدن به اهداف است.

در روانشناسی ورزشی ، بالاترین سطح ممکن برای کمال گرایی برای یک بازیکن حرفه ای فوتبال ، بازی کردن در مرحله نیمه نهایی و فینال جام جهانی است ، چرا که این سطح از رقابت ، بالاتری سطح ممکن در رقابت در فوتبال جهان است و علاوه بر پاداش های مالی رایج در بازی های باشگاهی ، بحث قهرمان ملی شدن و تاریخ سازی هم مطرح است. نیاز یک بازیکن برای تلاش برای رسیدن به موفقیت در بالاترین سطح خود خواهد بود عامل اصلی انگیزشی آنها برای جنگیدن تمام عیار در زمین بازی و از سوی دیگر ترس از شکست هم بیشتر فشار ممکن را بر بازیکن ایجاد میکند چرا که با پشت سر گذاشتن مرحله گروهی و حذفی جامعه ، تیم و خود بازیکنان برای موفقیت بالاتر رفته است و شکست خوردن در این سطح بار روانی بیشتری دارد.

با مرور تعریف کمال گرایی و ترس از شکست ، یک بار دیگر اتفاقات داخل زمین را مرور کنید این شش فاکتور را در مورد بازیکنان دو تیم به خاطر بیاورید و مقایسه کنید :

«استانداردهای شخصی ، نگرانی برای اشتباهات ، سازماندهی و میل به نظم ، انتظار محیطی ، انتقادات محیطی و تردید در مورد کیفیت عملکرد» چند دقیقه اول توپ ومیدان در دست برزیلی هاست و آنها با حمایت تماشاچی های خود سعی دارند طبق برنامه در همان 20 دقیقه اول به گل برسند تا امکان به اصطلاح  «کشتن بازی» را به دست آورند.  آنها مجبور اند برای رسیدن به این هدف حمله کنند و در فوتبال تنها تیمی در حمله کردن موفق است که سرعت و برنامه مشخصی برای به اشتباه انداختن سازماندهی دفاعی حریف داشته باشد. آنها از سوی دیگر ، نگرانی عمیقی برای اشتباهات احتمالی خود دارند. در مقابل آلمانها سازماندهی بسیار مناسبی را در تمام تورنمنت از خود نشان داده اند و تردید ویژه ای هم در مورد کیفیت و عملکرد خود ندارند.

با نبودن نیمار و کیفیت بالای بازیکنان میانی المان ها ، یعنی خدیرا و شواین ، اولین توپ ها لو می رود و این آلمان است که می توان با فشار روانی کمتری نسبت به برزیلی ها رو بازی روان خود بیاورد. آنها ساده و منظم در زمین مستقر شده اند ، فاصله آخرین بازیکن خط دفاعی با مهاجم نوک شان کمتر از 35 متر است و این فشردگی و پراکندگی منظم انها شرایط را برای ارائه بهترین مدل ممکن تهاجمی فراهم میکند. با چند پاس ساده ولی منطقی به محوطه جریمه حریف می رسند ، با یک ضربه نه چندان فنی هم به گل اول دست پیدا میکنند.

گل اول ، آب پاکی است بر روان بازیکنان جوان برزیلی که با این که در لیگ های معتبر جهان بازی میکنند اما هرگز در سایز بازیکنانی که قبلا پیراهن این تیم را پوشیده اند نیستند. مقایسه کنید کیفیت بازیکنانی مانند کافو ، روبرتو کارلوس ، رونالدو ، ریوالدو ، رونالدینهو و... را با اسکار ، لوویس ، مارسلو و فرد را. هر چه از زمان بازی می گذرد ، ترس از شکست و نگرانی در مورد کیفیت عملکرد بر برزیلی ها غالب می شود و در سوی دیگر میدان این آلمان هستند که با کمترین شک در مورد کیفیت شان ، به کمال گرا ترین بازیکنان تاریخ فوتبال کشورشان تبدیل می شوند تا کار به جایی برسد که تلخ ترین شکست تاریخ فوتبال برزیل را رقم بزنند.این بازی شاید هرگز در آینده تکرار نشود ، اما شاید این بهترین زمان ممکن برای رخ دادن چنین نتیجه ای بود تا فوتبال جهان ، قبل از این که آلمانی ها با مهندسی و برنامه ریزی بی نظیرشان فاصله نجومی با سایر تیم های جهان بگیرند ، با شوک ناشی از این نتیجه بیدار شوند و فاصله ها را کم کنند.

تیم ملی آلمان ، امسال اولین تیمی بود که از داده های بزرگ در فوتبال استفاده کرد و با استخدام 40 دانشجوی دکترای دانشگاه های مختلف آمار و ورزش کشور ، قوی ترین تیم آنالیز را پشت سر کادر فنی خود داشت. آنها تنها تیمی بودند که در برزیل کمپ تمرینی و استراحت خود را ماه ها قبل از جام جهانی ساختند تا فکر همه چیز و همه جا را کرده باشند. فارغ از این که آلمان ها قهرمان جهان بشوند و یا نه ، این نکته که آنها یکی از بهترین روش ها را برای ساختن بازیکن و تیم پیش گرفته اند قابل انکار نیست. اگر بزرگان فوتبال جهان ، به روش فعلی خود بخواهند ادامه دهند ، شاید دور از ذهن نباشدکه درکمتر از یک دهه ، آلمانی ها در فوتبال به چینی ها  در پینگ پنگ تبدیل شوند که بی نگرانی و مثل یک تمرین در تورنمنت های جهانی اول می شوند و به راحتی همه را شکست می دهند و قهرمان می شوند.

  ۲  
آی اسپورت
2014-07-10 12:36:15
نظر دهید

۲ نظر
-
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۰۳:۵۵
قابل تعمق
علی -عاشق DEUTSCHLAND
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۵:۰۶
( اگر بزرگان فوتبال جهان ، به روش فعلی خود بخواهند ادامه دهند ، شاید دور از ذهن نباشدکه درکمتر از یک دهه ، آلمانی ها در فوتبال به چینی ها در پینگ پنگ تبدیل شوند که بی نگرانی و مثل یک تمرین در تورنمنت های جهانی اول می شوند و به راحتی همه را شکست می دهند و قهرمان می شوند.)
من مخالفم چون فوتبال قانون مشخصی نداره که بشه با قطعیت گفت هرکی اصولی تر کار کرد برای مدتهای طولانی آقایی و یکه تازی میکنه! جذابیت فوتبال به همینه. یه تیم خوب یا یک نسل خوب یک شروع فوق العاده-یک اوج ونهایتا یک افول یا مرگ داره! مثل espania یا هلند دهه70 و...! این خاصیت فوتباله.یعنی هیچ قطعیتی درش وجود نداره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر