فهرست
کی‌روش GPS را به برانکو و شفر تحمیل کرد
کی‌روش GPS را به برانکو و شفر تحمیل کرد

کی‌روش GPS را به برانکو و شفر تحمیل کرد

آی اسپورت - وینفرد شفر و برانکو ایوانکوویچ برخلاف سرمربیان تراکتورسازی و ذوب آهن اعتقادی به سود بردن شاگردان‌شان از جی پی اس ندارند. جی پی اس یک ابزار کنترل تمرین و بازیکنان است که فاکتورهای عملکردی ورزشکار را رصد می کند. این فاکتورها مانند میزان دوندگی، شدتهای دوندگی، برخوردها، اکشن های رخ داده، سرعت ها، شتاب ها، ضربان قلب و... می باشد. مربیان با استفاده از این داده ها بازیکنان را به شکل کاملا دقیقتر تحت نظر دارند و عملکرد آنها را در طول فصل کنترل می کنند. بدین ترتیب نقاط ضعف و قوت هر بازیکن به شکل خیلی جزئی مشخص خواهد شد و با تمرین اختصاصی می توان در پی رفع آن بود. کاربرد دیگر این دستگاه در پیشگیری از آسیب دیدگی هاست. با استفاده از تحلیلهای دقیق می توان بازیکنان در آستانه مصدومیت را شناسایی کرد و از آسیب دیدگی آنها جلوگیری کرد. به واقع جی پی اس به مربیان کمک می کند تا بازیکنان کیفیت بهتری داشته باشند و کمتر مصدوم شوند.

سرمربی تیم ملی اولین مربی‌ای بود که در ایران از این ابزار سود برد. کارلوس کی‌روش در مرحله نهایی آماده‌سازی تیم ملی در مسیر جام جهانی برزیل و در اردوی آفریقای جنوبی از آن سود برد. اتفاقی که در اردوی تیم ملی در استرالیا و پیش از جام ملت‌ها نیز بار دیگر تکرار شد و سرمربی پرتغالی تیم ملی عملکرد و آمادگی شاگردانش را زیر نظر گرفت. تکنولوژی‌ای که گفته می‌شود نزدیک به 200 میلیون هزینه روی دست تیم ملی گذاشته و البته با توجه به قابلیت‌هایی که دارد به نظر می‌رسد این هزینه کاملا به صرفه و سود تیم ملی باشد.

نکته جالب توجه اما اینجاست که وینفرد شفر و برانکو ایوانکوویچ دو سرمربی استقلال و پرسپولیس اعتقاد چندانی به این تکنولوژی ندارند و آخرین بار این جی‌پی‌اس‌ها در زمان حضور علیرضا منصوریان، مربی جوان آبی‌ها که علاقه زیادی به قرار گرفتن در مسیر حرفه‌ای و روز دنیا داشت، در تمرینات استقلال و پیش از آن در نفت تهران مورد استفاده قرار می‌گرفت. چی‌پی‌اس‌ها در دوران یحیی گل محمدی در ذوب آهن نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت و اکنون نیز توسط امیر قلعه نویی، سرمربی کنونی سبزپوشان اصفهانی این راه ادامه دارد و آنها در لیگ قهرمانان آسیا نیز از آن برای ارزیابی عملکرد و شرایط بازیکنان استفاده می‌کنند.

کارلوس کی‌روش هم اکنون در اردوهای ریکاوری و تمرینات آماده سازی تیم ملی نیز با چی پی اس عملکرد شاگردانش را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اینکه شفر و برانکو هنوز توجهی به این موضوع نشان نداده‌اند باید دید به بُعد هزینه آن روی دوش باشگاه‌ها مربوط می‌شود یا آنها دیدگاهی متفاوت نسبت به این موضوع دارند. هر چند در مورد استقلال گفته می‌شود این چی‌پی‌اس‌ها و بالاپوش مربوط به آن متعلق به آنالیزور قبلی بوده و با توجه به پایان همکاری طرفین، آنها نسبت به تهیه آن اقدام نکرده‌اند.

 

ورزش سه

  ۳  
آی اسپورت
2018-02-24 12:57:00
نظر دهید

۳ نظر
ميلاد
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۲۰
اين تيتر چه ربطي به متن داشت؟ البته باد گفت از زمان جام ملتها امارات قبل از كروش اين سيستم استفاده ميشد. البته استفاده از ابزار مهم نيست بلكه بايد بدوني چگونه از امار استفاده ميكني. نكته مهم كروش اينه كه ميدونه چه چيزي ميخواد اجرا كنه و اناليز بدون عيبي داره. البته يك مربي اعتقاد داره يكي نداره مهم نتيجه و وضعيت روحي و فيزيكي بازيكنان قبل و بعد از بازيست.
۱
محسن
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶، ۱۳:۵۱
تیترتون هیچ ربطی به متنتون نداره
۲
مهدی
شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۵۹
gps برای اولین بار تو زمان افشین قطبی بود، چقدر برای کیروش دستمال میکشید؟!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر