فهرست
جنگ تاکتیکی؛ برانکو-دیاز، ویلاش بواش-هوری
جنگ تاکتیکی؛ برانکو-دیاز، ویلاش بواش-هوری

جنگ تاکتیکی؛ برانکو-دیاز، ویلاش بواش-هوری

آی اسپورت – نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا همان جایی است که بهترین‌ها حاضر خواهند بود. فوتبال آسیا بعد از انقلاب بزرگ تجاری در چین با تحول بزرگی در استفاده از مربیان بزرگ و نام آشنا همراه بوده و بعد از مارچلو لیپی حالا مربیانی در شرق دور تیمداری می‌کنند که تصور نمی‌شد از اروپا خارج شوند. جدال روز سه‌شنبه یک چهارم نهایی در شرق بین تیم‌هایی برگزار شد که لوئیس فیلیپه اسکولاری و آندره ویلاش بواش هدایت‌شان می‌کنند. تیم اسکولاری بعد از باخت خرد کننده در بازی رفت بازگشت فوق‌العاده‌ای داشت و از باخت 4 بر صفر مساوی 5-5 ساخت اما در ضربات پنالتی شکست خورد. حالا یک سر نیمه نهایی تیمی است که ویلاش بواش هدایتش می‌کند. مربی جوانی که قرار بود مورینیوی دوم باشد.

دایره مربیان لیگ قهرمانان 2017 دایره چندان گسترده‌ای نبود. در شرق آسیا بیشتر تیم‌های ژاپنی، کره‌ای و استرالیایی را مربیان بومی و البته جوان و کم نام و نشان هدایت می‌کردند که البته از دل همین نام‌های نه چندان آشنا یکی به نیمه نهایی رسیده است. تاکافومی هوری مربی 50 ساله‌ای است که کل دوران مربیگری حرفه‌ای‌اش را در همین باشگاه اوراواردز گذرانده و بعد از هدایت تیم جوانان و دستیاری در تیم بزرگسالان نزد میهایلو پتروویچ حالا سرمربی تیمی است که به نیمه نهایی لیگ قهرمانان راه یافته است. اوراوا که زمانی با هولگر اوسیک آلمانی در فینال سپاهان را با لوکا بوناچیچ شکست داد در تقابل دو مربی ژاپنی و گمنام به این مرحله رسید. آنها بازی رفت را به کاوازاکی و مربی جوانش تورو اونیکی سه بر یک باختند اما در بازی برگشت چهار بریک برنده شدند و به نیمه نهایی رسیدند.

در شرق آسیا مشهور ترین مربی‌ که قبل از مرحله یک چهارم نهایی از لیگ قهرمانان کنار رفته بود مشهور ترین مربی رقابت‌ها یا به نوعی گران‌ترین‌شان بود. فابیو کاپلو که جاینگ سو سانینگ را صدرنشین گروه هشتم کرده بود در دو بازی رفت و برگشت مغلوب شانگهای دیگر تیم چینی با هدایت ویاش بواش شد و کنار رفت. در سایر تیم‌های شرق تیم آدلاید یونایتد استرالیایی را یک آلمانی ناشناس به نام مارکو کورز هدایت می‌کرد که از مرحله گروهی صعود نکرد. جان آلویسی هم دیگر مربی نام آشنا برای فوتبالدوستان ایرانی بود که با تیم بریزبن از 6 بازی فقط 4 امتیاز گرفت و قعرنشین گروهش شد. بقیه مربیان اسامی بودند که نام‌های‌شان به گوش مان آشنا نبود و فقط در کشور خودشان به‌عنوان چهره‌ای نوظهور پا به این رقابت‌ها گذاشته بودند. کیم جون سیک در سوون بلووینگز، سون هونگ در اف سی سئول، کیم دو هون در اولسان و زتومان چون در ایسترن اسپورتس کلاب از دیگر مربیان تیم‌های شرقی بودند که حالا جایی در این رقابت‌ها ندارند.

در غرب اوضاع تا حدودی متفاوت‌تر بود. در همین گروه چهارم که پرسپولیس حضور داشت غیر از برانکو ایوانکوویچ، رامون دیاز، میشل لادروپ و خاویر آگیره مهم‌ترین گروه از نظر مربیان نامدار را تشکیل دادند که از این جمع دو نفر به نیمه نهایی رسیدند. دیاز که در دوران بازیگری هم فوق‌العاده سرشناس و مشهور بود بارها در آرژانتین قهرمان شده و البته در ورود به آسیا با الهلال به قهرمانی کشورش دست یافته است. در غرب می‌شد باز هم به چهره‌های نام آشناتری رسید. به غیر از آگیره و لادروپ که از مرحله گروهی بالا نیامدند کاسمین اولریو رومانیایی موفق‌ترین مربی 5 سال اخیر امارات و هنک تن‌کاته دستیار مشهور فرانک رایکارد به مراحل بالاتر نرسیدند. زلاتکو دالیچ و زوران مامیچ دو هموطن برانکو هم در العین فرجام خوشی نداشتند و سرگی ربروف نامدار و جمال بلماضی مراکشی هم توسط پروفسور ایوانکوویچ مات شدند.

حالا و در جدال نیمه نهایی برانکو مانده ، یک مربی آسیایی ناشناخته، یک اروپایی جوان و نامدار و یک مربی پخته و کاربلد از آمریکای جنوبی. در این جمع ویاش بواش با وجود قهرمانی در جام یوفا با پورتو و قهرمانی لیگ روسیه با زنیت در آسیا تازه کار است و می‌خواهد با شانگهای قهرمان شود. هوری ژاپنی و دیاز آرژانتینی هم تیم‌های خودشان را در لیگ داخلی قهرمان کرده‌اند و سابقه کار در کشورهای دیگر آسیایی را ندارند در حالی که برانکو غیر از پرسپولیس در چین، امارات و عربستان کار کرده و به غیر از قهرمانی در اروپا با دیناموزاگرب در سه کشور مختلف قهرمان شده است. اگر برانکو در جدال مربیان با تجربه موفق به شکست دیاز در نیمه نهایی شود دو مربی جوان را پیش روی خود می‌بیند که همگی رویای قهرمانی آسیا را در سر می‌پرورانند. حالا اینکه جام قهرمانی را یک مربی جوان ببرد یا با‌تجربه باید تا 27 آبان منتظر بمانیم و البته این بار همه طرفدار یک مربی با تجربه‌ایم. یکی به نام برانکو ایوانکوویچ.

۳۳ ۹  
آی اسپورت
2017-09-14 12:16:00
نظر دهید

۹ نظر
پوریا
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۴:۱۸
من دیروز بازی اوروا و کاوازاکی رو دیدم واقعیت امر اینه که هر دو تا تیم سطح به مراتب پایین تری نسبت به پرسپولیس دارن ؛ هرچند تیم کاوازاکی بهتر نشون داد و اگه اخراج اوایل نیمه اول رخ نمیداد اوراوا هرگز نمی تونست برگشت داشته باشه به مسابقات . من فکر می کنم اوراوا شانس کمتری نسبت به تیم چینی برای فینالیست شدن داره . اگه پرسپولیس بتونه از الهلال عبور کنه و به فینال برسه کار نسبتا دشواری جلوی تیم چینی داره چون اغلب بازیکن های ما تجربه میدان های بزرگ رو ندارن از طرف دیگه تیم چینی از هالک و اسکار بهره می بره که تجربیات بالایی دارن .
من فکر می کنم حضور پرسپولیس توی این مرحله هم فراتر از حد انتظاراتِ و حتی اگه حذف بشیم هم تیم شایسته تقدیر وستایشِ و باید امیدوار باشیم که برای فصل بعدی لیگ قهرمانان هم پرسپولیس بتونه همین ثبات رو داشته باشه و به همین مراحل برسه
امید از تفت
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۰۳
هم تیمهای ژاپنی و چینی در سطح هم هستند. درسته شانگهای اسکار و هالک و چند ستاره در سطح جهانی داره ولی اینطور نیست که برنده از قبل مشخص باشه. احتمالاً شانگهای به فینال میاد و پرسپولیس با حذف الهلال باید در فینال با این تیم چینی بازی کنه و پرسپولیس شانس زیادی هم برای قهرمانی داره. پیش بینی من اینه که پرسپولیس قهرمان آسیا میشه. قرار نیست بگیم تا الان همه چیز خوب بوده و حذف هم بشیم اشکالی نداره. فقط قهرمانی مهمه
۶
پرسپولیس پرسپولیسه!!!
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۵:۲۴
پرسپولیس ، پرسپولیس شد !!! \r\nتیتری که من بعد از رفتن علی عسگرها و دوستانشان از جمله اسطوره بعضی ها ... نویدش رل میدادم و گفتم از امروز پرسپولیس پرسپولیسه!!! دو کلمه ی که درکش نیز برای عده ای بچه و کسانی که فوتبال را نمیفهمند سخت بود و هست و خواهد بود .... زمانی من گفتم برانکو بعد از عمری توانست در لیگ ایران یک مکتب بسازد و سبکی را به بازیکنان متوسط و رو به ضعیف آن دوران پرسپولیس تحمیل کند . و اگر این کار ادامه داشته باشد . مکتب پرسپولیس در ایران خاص خواهد شد. مثل بارسا یا رئال که سبکی خاص و فوتبالی شناخته شده اجرا میکنند . امیدوارم بودم برانکو بتواند با جذب استعدادهای جوان و بی نظیر فوتبال ایران به آنها تحمیل کند و به مرور بتواند هر سال دو سه بازیکن به اروپا ترانسفور کند و سه بازیکن جایگزین آنها ... چون خیلی زود جوانان با استعداد میتوانند خودشان را با سبک حرفه ی تطبیق دهند. و امیدوار بودم برانکو بتواند با اقتدار و حرفه ی باشد که هر بچه شیطان زاده ای که از راه میرسد و حوس بازی در پرپولیس را دارد به تیم تحمیل نشود خوشبختانه تا حدودی اینطور هم شد و تنها گیری که برانکو دارد . اسرار به بازی دادن یکی دو تا نخاله است. امیدوارم بتوانیم برانکو را حفظ کنیم تا مکتبمان بخوبی جا بیفتد و امیدوارم بعد از برانکو هم یه مربی بزرگ حرفه ی و صاحب سبکی که نزدیک به سبک پرسپولیس است جذب تیم شود تا این مکتب ادامه بیابد. تا به امید خدا روزی برسد که جهان پرسپولیس را بشناسد و پلی باشد برای ترانسفور استعدادهای بی نظیر فوتبال ایران به لیگهای معتبر=== و دیگر هیچ!
۳ ۶
مثل ایشان ...نباشید
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۳۸
والسلام :)))
۲
ده نفره
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۴۸
متأسفم برات با این طرزفکرت… و متأسف ازاینکه پرسپولیس طرفداری مثل تو داره
۲
ده نفره
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۶:۴۸
متأسفم برات با این طرزفکرت… و متأسف ازاینکه پرسپولیس طرفداری مثل تو داره
۱
حتمن برو تیمارستان
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۸:۴۰
مشکل اساسی داری
۲
خاطره بازی العین
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۰۵
ما هم امیدواریم شیشعلی شما حفظ شود انشاالله
۳
منافق حرف رایگان نزن
پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶، ۱۹:۳۹
برو خودتو دوا و درمان کن
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر