فهرست
نگاه روز: رابطه فن خال با شکست هلند در پنالتی ها مقابل آرژانتین
نگاه روز: رابطه فن خال با شکست هلند در پنالتی ها مقابل آرژانتین

نگاه روز: رابطه فن خال با شکست هلند در پنالتی ها مقابل آرژانتین

مهدی بشکنی

آی اسپورت- آرژانتین در ضربات پنالتی و به لطف درخشش دروازبان نه چندان سرشناسش موفق شد با برتری مقابل هلند، راهی فینال ماراکانا شود تا کابوس برزیلی ها در جام بیستم ادامه داشته باشد.

در اینجا قصد داریم به موضوع پنالتی های پایان بازی بپردازیم. عامل تعیین نتیجه در مسابقاتی که پس از 120 دقیقه به تساوی کشیده می شوند. چیزی که بیش از آنکه مهارت باشد، یک هنر است. هنر انتخاب صحیح. چه در انتخاب بازیکن پنالتی زن توسط مربی و چه انتخاب سمتی که پنالتی زن آن را برمی گزیند.

شاید برای شما هم عجیب باشد که چرا فن خال با وجود موفقیت در استفاده از کرول در ضربات پنالتی مقابل کاستاریکا، از این حربه در بازی برابر آرژانتین استفاده نکرد. در حالی که عملاً بیرون کشیدن سیلسن و عدم اعتماد کافی به او در ضیافت پنالتی ها در دیدار قبلی، می توانست دلیل محکمی باشد بر تکرار موفقیت آمیز این تعویض. اما این تعویض هیچ گاه در نیمه نهایی انجام نشد تا لاله های نارنجی از رسیدن به دومین فینال پیاپی باز بمانند.

 

اشتباه فن خال آنجایی بود که سیلسن برای ابراز شایستگی هایش 120 دقیقه زمان داشت و با زدن دو سر توپ زیبا، مقابل دو مهاجم بزرگ (هیگواین و آگوئرو)، با خیالی راحت به ضربات پنالتی رفت در حالی که در طول بازی از لحاظ روانی خود را تخلیه کرده بود، بی آنکه خود را نیازمند درخشش در پنالتی ها بداند. تا اینگونه انگیزه اش را برای اثبات توانایی هایش از دست بدهد و دیگر آمادگی روحی و روانی برای درخشش مضاعف را پس از پایان 120 دقیقه نداشته باشد چرا که احتمالاً مطمئن بود در هنگام پنالتی ها، او دروازبان هلند نخواهد بود.

 

ریسک فن خال هرچند در بازی گذشته جواب داد و هلند را راهی مرحله نیمه نهایی کرد اما شاید سرمربی هلندی ها و دستیارانش فکر اینجایش را نکرده بودند که اگر بازی نیمه نهایی هم به ضربات پنالتی کشید چه کنند؟ دوباره تعویض ریسکی کرول با سیلسن و یا ریسک اعتماد به دروازبان جوانی که چند روز قبل به تمام دنیا ثابت شده بود، کسی روی نیمکت لاله ها اعتماد و امیدی به موفقیتش در مهار پنالتی ندارد. اگر ریسک اولی اجرا می شد شاید این بار جواب نمی داد و مورد انتقاد واقع می شد و اجرای ریسک دومی هم باخت را رقم زد چرا که از پیش، اشتباه و ناموفق به نظر می رسید.


 
انتخاب ها در ضربات پنالتی مهمتر از هر چیزی هستند. و هنر انتخاب پنالتی گیر هم در ضیافت پنالتی ها تاثیرگذار است. هنری که فن خال یک بار به خرج داد و بار دوم (به طرز عجیبی) نخواست آن را تکرار کند تا برزیلی ها در خانه این چند روز آخر جام جهانی 2014 را عذاب بکشند. اینکه آلمان با وجود تحقیر کردن شاگردان اسکولاری در نیمه نهایی قهرمان جام بیستم شود یا آرژانتین، دشمن قسم خورده، هر دو برای میزبان دردناک خواهد بود.
  ۱  
آی اسپورت
2014-07-10 13:21:05
نظر دهید
۱ نظر
محمد
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۴:۵۳
چرا الکی حرف میزنید اون کاستاریکا بود که میشد جلوش دفاع آخرشو بکشه بیرون هونتلارو بیاره تعویضاشم نگه داره!اگه میخواست مثل اون بازی تعویض کنه به پنالتی نمیرسید!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر