فهرست
چنان که دست تطاول به خود گشاده منم / نقدی بر تحقیر 7 گله برزیل
چنان که دست تطاول به خود گشاده منم / نقدی بر تحقیر 7 گله برزیل

چنان که دست تطاول به خود گشاده منم / نقدی بر تحقیر 7 گله برزیل

مایکل کاکس

ترجمه: پیمان ناجی

آی اسپورت- در یکی از عجیب ترین بازی های تاریخ جام جهانی ، این نتیجه مضحک نمایانگر برتری مطلق آلمان در این بازی بود. یوگی لو با همان ترکیبی که فرانسه را به سختی شکست داده بود ،وارد این بازی شد. لوئیز فیلیپه اسکولاری تیاگو سیلوا محروم و نیمار مصدوم را در اختیار نداشت.دانته به وضوح تنها جایگزین سیلوا بود ، در حالی که گوش تکنیکی برنارد انتخاب غافلگیر کننده ای در جای نیمار بود و به این ترتیب اسکار در موقعیت شماره 10 (پشت مهاجم) به کار گرفته شد.لوئیز گوستاوو هم که محرومیتش به پایان رسیده بود ، جای پائولینیو را در ترکیب گرفت. این مسابقه در کمال شگفتی در 30 دقیقه عملا به پایان رسید.نتیجه 0-5 شد و برزیل عملا به دنبال نخوردن گلهای بیشتر بود.

منطقه دفاع چپ برزیل در چنین برد قاطعانه ای شاید عجیب باشد که یک منطقه را به عنوان منطقه برتری آلمان نام برد.همه چیز برای آنها خوب و برای برزیل بد پیش رفت.حتی یک جنبه هم در این بازی وجود نداشت که برزیل درآن بتواند با آلمان رقابت کند،چه برسد به اینکه از آنها بهتر باشد.

 

اما می توان یک منطقه را به صورت کامل در اختیار ژرمن ها دانست : سمت راست آنها یعنی سمت چپ برزیل.طی نیم ساعت اول بازی ، به دفعات آلمان از فضای پشت \"مارسلو\" استفاده کرد و جالب است که این موضوع موجب نشد که میزبان فکری به حال این ناحیه بکند و مارسلو کماکان به نفوذهایش ادامه می داد.نمونه های متعددی را در نیم ساعت اول بازی می توان ذکر کرد.به عنوان مثال در دقیقه سه و هفده ثانیه مارسلو به جلو نفوذ کرد تا با توماس مولر بر سر توپ درگیر شود.اما توپ به سود آلمان به بیرون رفت و همین مسئله باعث شد که او جا بماند و سامی خدیرا از فضای ایجاد شده استفاده کرد و مولر توپ را برای او پرتاب کرد تا ضد حمله سریعی را سامان دهند.\"خدیرا\" توپ را به میرو کلوزه سپرد و آلمان اولین موقعیت خود را برای استفاده از این فضا ایجاد کرد.این اولین زنگ خطر در این منطقه از زمین برای برزیل بود و همین منطقه تعیین کننده سرنوشت بازی بود.

در دقیقه شش و پنجاه ثانیه ، مارسلو در هنگامی که برزیل توپ را از دست داد، مجددا جا ماند و درحالی که لوئیز گوستاوو در تلاش بود تا این منطقه را پوشش دهد ، مولر در موقعیت خوبی در جناح راست قرار گرفت تا از موقعیت ایجاد شده استفاده کند.خدیرا توپ را برای مولر ارسال کرد و مولر آن را روی تیر دوم برای اوزیل سانتر کرد و اوزیل توپ را برای خدیرا برگرداند که شوت او به تونی کروس برخورد کرد.

در دقیقه نه و سی و پنج ثانیه مارسلو پاس کوتاهی را در 3/1 دفاعی آلمان از هالک دریافت کرد و سعی کرد تا نفوذ کند ، اما توپ را لو داد و این موضوع به خدیرا و مولر اجازه نفوذ به فضای ایجاد شده را داد.مجددا گوستاوو تلاش کرد تا جای او را پوشش دهد ، اما جلوی خدیرا کم آورد و در این فاصله مارسلو خود را به آن فضا رساند.در ابتدا روی مولر و سپس بر روی خدیرا تکل کرد و اشتباه خود را جبران کرد.با این وجود او دستهای خود را بالا برد تا به خاطر اشتباهش از هم تیمی های خود عذر خواهی کند.توپ راهی کرنر شد. با این حال آلمان از روی همین کرنر در حالی که موفق شده بود که مولر را از یار مستقیمش داوید لوئیز جدا کند ، به گل رسید. در دقیقه 13:22 مولر تلاش کرد تا با خدیرا یک دو کند،ولی مارسلو او را سد کرد و یک ضربه آزاد به حریف داد. دقیقه 16:40 بازی هجومی مارسلو منجر به یکی از بهترین موقعیت های برزیل شد.در حالی که او و هالک حرکت ترکیبی ای را سامان دادند.مارسلو به فضای پشت فیلیپ لام نفوذ کرد.اما کاپیتان آلمان با یک تکل فوق العاده در محوطه جریمه ، خطر را دفع کرد.

دقیقه 18:35 مارسلو توپی را به سمت جلو ارسال کرد، اما بواتنگ ارتباط را قطع کرد.اما مارسلو به حرکت رو به جلوی خود ادامه داد و این باعث شد که مجددا مولر کنترل آن فضای خالی را در دست بگیرد.کروس توپ را به آن منطقه ارسال کرد. اما ارسال دقیق نبود و مولر به سختی توپ را کنترل کرد.

دقیقه 21:30 مارسلو مجددا نفوذ کرد، اما توپ برگشت داده شد و دوباره مولر از سد گوستاوو گذشت.اما پاس او قطع شد.

دقیقه 21:50 لام هم کم کم به حمله اضافه شد و ضعفهای دفاعی هالک نیز خودش را نشان داد.از پرتاب ایجاد شده لام و مولر یک حرکت ترکیبی ساختند.سپس لام ، توپ را سمت منطقه میانی که کروس در آنجا حاضر بود ، ارسال کرد و مولر با استفاده از فضای ایجاد شده به وسیله مارسلو، کلوزه را برای گل دوم تغذیه کرد.

 

دقیقه 23:45 اوزیل هم که دید هم تیمی هایش نهایت استفاده را از آن منطقه می کنند، به آنجا رفته و فشار را بیشتر کرد.در پی اورلپ لام ، اوزیل توپ را به او سپرد، اما ارسال او را مولر نتوانست به سمت دروازه روانه کند.ولی توپ در تیر دو به کروس رسید تا او به راحتی حساب کار را 0-3 کند.

از اینجا به بعد ، مشکلات دیگرمیزبان پررنگ تر شد.روند پاس های آلمان در 3/1 دفاعی برزیل ، قبل و بعد از دقیقه 30 کاملا متفاوت بود.استفاده از ناحیه دفاعی چپ برزیل خیلی کمتر شد.

پرسینگ

علاوه بر این که آلمانها در استفاده از موقعیت ها فوق العاده بودند ، ضد حملات در خدمت تیم روشی بود که روند پاسکاری در میانه میدان برزیل را از کار انداخت.خط دفاعی رو به جلو آلمان که در بازی مقابل الجزائر برای آنها دردساز شد،این بار در برابر مهاجم کند و کم تحرکی مثل فرد کاملا کارساز به نظر می رسید.عدم فشار او بر روی خط دفاع آلمان ،باعث شد که آنها به راحتی خط دفاع خود را به جلو کشیده و از این فضا استفاده کنند.

این موضوع، به خط هافبک آلمان اجازه پرس شدید هافبکهای برزیل را می داد که کروس روی فرناندینیو و خدیرا روی گوستاوو پرس را اعمال می کردند.گل چهارم این استراتژی ساده را در کامل ترین شکل خود، خلاصه کرد. کروس توپ را از فرناندینیو ربود و با خدیرا که نفوذ کرده بود، یک و دو کرد و گل چهارم را به ثمر رساند.روی گل پنجم هم که توسط خدیرا به ثمر رسید ، داوید لوئیز به جلو رفته بود و دانته در آنجا تنها مانده بود.کار خیلی ساده شده بود.آلمان در کروس خلاصه شده بود:در عین تکنیکی بودن ، مبارز و قدرتمند.

 

پرس ساده و در عین حال کامل آلمان در میانه میدان به این معنا بود که مدافعان برزیل وقتی صاحب توپ می شدند ، هیچ گزینه ای نداشتند.در حالی که گوستاوو و فرناندینیو به شدت تحت پرس بودند ، اسکار تلاش می کرد که نفوذ بیشتری بکند و پشت شواین اشتایگر صاحب توپ شود.اما زمان زیادی طول کشد که تا او متوجه شود که باید به عقب تر آمده و بازی را از آنجا آغاز کند.

نگاهی به روند پاسهای تیم ها در 30 دقیقه اول نشان می دهد که برزیل بیشتر توپ را در خط دفاعش می گرداند،در حالی که ژرمن ها آن را به سرعت به جلو منتقل می کردند.

البته از جایی به بعد ، بازیکنان برزیل به طور کامل اعتماد به نفس خود را از دست دادند و هافبک ها به سادگی کارآیی خود را برای گرفتن توپ از دست دادند.

عمکرد داوید لوئیز بیشترین انتقادها را برانگیخت ،که با توجه به اینکه او کاپیتان بود و در نیمه دوم کنترل خود را به طور کامل از دست داده بود، طبیعی به نظر می رسید.ولی در نیمه اول تنها بازیکن برزیل بود که در فاز حمله ای تاثیرگذار بود.فرستادن پاس های کوتاه به میانه میدان، عملا امکان پذیر نبود ، بنابراین کاملا طبیعی بود که او به دنبال ارسال توپهای بلند و یا دریبل کردن بازیکنان مقابل خودش باشد. او چند پاس قطری عالی را به سمت چپ که هالک در آن قرار داشت ، فرستاد و دو بار هم خودش پا به توپ به جلو نفوذ کرد که به دلیل یارگیری من تو من آلمان در میانه میدان ، موثر از کار درآمد.چون این موضوع باعث می شد که یکی از هافبک های آلمان ، یار خود را رها کرده و در پی توقف لوئیز باشد.کلوزه انصافا تلاش زیادی کرد.او مدام به عقب برمی گشت و حتی یک بار در رقابت بر سر تصاحب توپ با داوید لوئیز ، ضربه آرنج او را متحمل شد.

 

حریف شکست خورده

در حالی که به پایان بازی نزدیک می شدیم ، فقدان پیوستگی در تیم برزیل باورنکردنی بود.6 مدافع و 4 مهاجم، بدون کوچکترین ارتباطی به یکدیگر.6 مدافع نمی توانستند توپ را به 4 مهاجم برسانند و 4 مهاجم نمی توانستند به 6 مدافع برای بازپس گیری توپ کمک کنند.این مشخصه یک تیم کلاسیک شکست خورده بود و کسی انتظار دیدن آن را در این سطح نداشت.

بین دو نیمه اسکولاری ،پائولینیو و رامیرز را به جای هالک و فرناندینیو به میدان آورد،در حالیکه انتظار داشت به وسیله آنها مقداری انرژی بر پیکره بی جان تیمش تزریق کند.برزیل سیستمش را به 3-3-4 تغییر داد ، در حالی که گوستاوو پشت پائولینیو و رامیرز بازی می کرد و در واقع این احتمالا همان شکلی بود که اسکولاری می بایست بازی را با آن آغاز می کرد.انصافا برزیل در ابتدای نیمه دوم شروع خوبی داشت و نویر را مجبور به مهار چند توپ کرد.

 

اما تعویض حیاتی ، متعلق به آلمان ها بود.شورله به جای کلوزه آمد تا مانند بازی با الجزائر جلو بازی کند و همچنین باعث افزایش سرعت تیم در پشت سر خود شود – که با توجه به حرکت رو به جلو برزیل و دادن فضا در عقب زمین خود به نظر عالی می آمد.او دو گل به ثمر رساند که یکی از آنها را لام از جناح راست به او پاس داد.تعویض آخر اسکولاری ، آوردن ویلیان به جای فرد و بازی بدون مهاجم ، تلاشی دیگر برای افزایش انرژی تیم بود ، گر چه برزیل به بیش از اینها نیاز داشت.گل دقیقه 90 اسکار نیز تسلی ای برای آنها نبود.

جمع بندی

این یکی از تاریخی ترین شکست های کل فوتبال است که تا به حال دیده شده است.میزبان که مدعی اصلی قهرمانی پیش از آغاز جام بود و موفق ترین تیم در تاریخ جام جهانی بود ،در نیمه نهایی آن هم در زمین خود 1-7 در هم کوبیده شد.معما چو حل گشت آسان شود.بعد از بازی همه می گفتند که آلمان شانس خیلی بیشتری داشت،اما واقعیت قضیه این است که اکثر کارشناسان پیش از بازی ، ایده خاصی راجع به آن نداشتند و شانس هر دو تیم را برابر می دانستند.دو نکته کلیدی در پیروزی آلمان نقش داشت: نکته اول فضای ایجاد شده در سمت چپ دفاعی برزیل و استفاده از جای خالی مارسلو در هنگام نفوذهای پر تعدادش بود که مولر ، خدیرا و لام ، بارها و بارها از این فضا استفاده کردند.نکته دوم پرس شدید آلمان روی خط هافبک برزیل بود که آلمانها اجازه بازی به برزیل را در این منطقه ندادند. همه چیز برای آلمانها فوق العاده پیش رفت.ولی آنها از روش پیچیده خاصی استفاده نکردند و شما می توانستید حس کنید که اگر نیاز باشد آنها ابزار دیگری نیز برای ارائه در اختیار دارند.آنها در نیمه دوم خودشان را برای دیدار فینال حفظ کردند و شورله را آوردند تا در 11 تای اصلی جای گیرد.

 

اما همه چیز برای برزیل اشتباه پیش رفت.شاید انتخاب برنارد بهترین انتخاب بود و این انتخاب بسیار سورپرایز کننده بود و شاید به این دلیل بود که برنارد اهل آنجاست و وقتی در جام کنفدراسیون ها در این استادیوم بازی کرد ، مورد استقبال شدید تماشاگران قرار گرفت.شاید اسکولاری بیش از اینکه به فکر جایگزینی برای قدرت تهاجمی نیمار باشد ، به جانشینی برای محبوبیت او می اندیشید.اما تاثیر این تغییرات بر روی برزیل ، دو نیمه شدن تیم آنها بود که قطعا منحصرا تقصیر برنارد نبود.

ولی در همه ابعاد ، این شکستی فجیع بود.اسکولاری را باید برای این شکست سرزنش کرد و از او برای بعضی انتخابهایش سوال کرد.ولی سوال بلند مدت خیلی جدی تر است و باید روی این تمرکز کرد که چرا برزیل از تولید بازیکنان تهاجمی در کلاس جهانی دست کشیده است ، که به معنی وابستگی به نیمار ، بی جایگزین بودن بازیکنان کم کیفیتی مانند هالک و فرد و استفاده از روشهای نادرست برای پیروزی برزیل است که خانه اصلی فوتبال زیباست.

  ۳  
آی اسپورت
2014-07-10 12:54:37
نظر دهید

۳ نظر
مفسّر شوت
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۰۸
مطلب، مطلب خوبی بود.
-
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۲۷
یه نقد شبیه همون حرفایی که همه اسما کارشناسای تلویزیون می زنن
-
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۸:۲۷
یه نقد شبیه همون حرفایی که همه اسما کارشناسای تلویزیون می زنن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر