فهرست
یادداشت ویژه: چرا سوارز گاز می‌گیرد؟
یادداشت ویژه: چرا سوارز گاز می‌گیرد؟

یادداشت ویژه: چرا سوارز گاز می‌گیرد؟

شهرام فرهنگی

آی اسپورت- لوئیس سوارس، ستاره فوتبال اروگوئه، برای سومین بار در دوران حرفه‌ای خود ـ این‌بار از شانه جورجیو کیه لینی، مدافع تیم ایتالیا ـ گاز گرفت و به یکی از مهم‌ترین سوال‌های به‌جا مانده از جام جهانی 2014 تبدیل شد؛ چرا او نمی‌تواند دندان‌هایش را کنترل کند؟!


\"https://static-secure.guim.co.uk/sys-images/Guardian/About/General/2013/4/23/1366711513905/Luis-Suarez-008.jpg\"زیگموند فروید در تعریف مکانیسم‌های دفاعی، ازفرآیند «بازگشت» حرف می‌زند؛ «بازگشت یعنی سر‌زدن رفتاری از فرد بزرگسال که به مراحل اولیه رشد مربوط می‌شود و مخصوص سنین پایین‌تر است، رفتاری مثل کودکانه حرف زدن یا گاز گرفتن.» الان در همین حد که توضیح جناب فروید را خواندید، کاملا حق دارید در زمینه «کودکانه حرف زدن»، رفتار مردانی بزرگ ـ چه به لحاظ جسمی و چه سنی ـ در حد آن واژه معروف را به یاد بیاورید که برای اطرافیان در شبکه‌های اجتماعی یا از طریق اس‌ام‌اس می‌نویسند: چرا لوئیز سوارز گاز می‌گیرد؟ با فرض پذیرش حرف‌های فروید درباره مورد دردآور سوارس که جهان را انگشت به دهان کرده، به نظرمی رسد نوعی «بازگشت» به دوران کودکی برای این ستاره فوتبال اروگوئه اتفاق افتاده. پس حالا این سوال جدید را باید پرسید: چرا بچه‌ها گاز می‌گیرند؟!

درباره این پرسش سال‌هاست روان‌شناسان کودک مشغول تحقیق و مطالعه و رفتارشناسی و... هستند و در نهایت این‌طور گفته‌اند: 1) بچه‌ها در سنین پایین گاز می‌گیرند، چون با این حربه می‌خواهند قدرت کنترل دیگران را به دست بیاروند 2) گاز گرفتن بچه‌ها می‌تواند به دلیل عصبانیت یا ترس از یک اتفاق یا کسی باشد. دقیق‌تر این‌که این واکنش (گاز گرفتن کودکان) می‌تواند برای ترس از آسیب دیدن یا آزار دیدن از سوی دیگران باشد 3) احساس باخت در جدال، احساس ناتوانی از غلبه بر طرف مقابل، یکی دیگر از دلایل استفاده از گاز گرفتن به وسیله بچه‌هاست.

حالا این امکان وجود دارد که یک‌بار دیگر به آن سوال اساسی و جهانی و... درباره ستاره فوتبال اروگوئه بازگردیم: چرا لوئیز سوارس گاز می‌گیرد؟ به نظر می‌رسد فرآیند بازگشت در او ـ به هر دلیل که احتمالا نیاز به مطالعه مورد از نزدیک و گفت‌و‌گوی حضوری دارد ـ اتفاق افتاده. در نتیجه سوارز در زمین فوتبال، در لحظه‌های پراسترس که احساس ناتوانی از غلبه بر حریف مستقیم می‌کند یا از تصور شکست در پایان بازی احساس عصبانیت و ترس دارد یا می‌خواهد بر بازیکن سمج مقابل برتری پیدا کند (کنترل او را در دست بگیرد) به شکل کودکانه از گاز گرفتن استفاده می‌کند.


\"http://i1.walesonline.co.uk/incoming/article7320646.ece/alternates/s615/Luis-Suarez-Bite.jpg\"بررسی تصاویر ثبت شده از گاز گرفتن‌های سوارس ـ در هر سه مورد ـ موارد مشابهی را نشان می‌دهد! اول این‌که سوارز پشت بازیکن مورد نظر قرار دارد (کاملا پوشش داده شده و از تصاحب توپ، پیش از بازیکن حریف ناتوان است) دوم این‌که نتیجه بازی می‌تواند سرنوشت نهایی تیم او را در یک رقابت مهم تعیین کند و او در بازی‌های سرنوشت‌ساز اقدام به گاز گرفتن بازیکن حریف کرده که می‌تواند معادل همان ترس از باخت در کودکان باشد. سوم این‌که دقایق بازی به پایان نزدیک شده و تا لحظه پیش از گاز گرفتن، بازیکن مورد نظر در تمام نبردها بر سوارز برتری داشته!... و درست در همین لحظه‌هاست که لوئیز سوارز، این ستاره بزرگ تاریخ فوتبال اروگوئه، تبدیل به پسربچه‌ای خردسال و ناتوان در رقابت با بچه قلدرهای محل می‌شود! گرچه، در نهایت این رفتار او چندان هم کم‌طرفدار نیست! از خوزه موخیکا، رئیس‌جمهور اروگوئه ـ او از رفتار بازیکن تیم کشورش در حد شدیداللحن (!) حمایت کرد! ـ و از طرفداران متعصب اروگوئه که بگذریم، برندهای تجاری هم از این رفتار (شگفتی جهان از دندان‌های سوارز) استفاده کردند.

شکلات اسنیکرز به فاصله چند روز، این جمله تبلیغاتی را جهانی کرد: «هی سوارز، دفعه بعد که گشنه‌ات شد فقط یک اسنیکرز بگیر»! و در چین هم خیلی سریع ـ به سبک امان ندادن چینی‌ها در فرآیند تولید! ـ در بازکن سوارز تولید و راهی بازار شد؛ عروسک کوچکی از لوئیز سوارز که می‌توانید در دست بگیرید و با دندان‌هایش در بطری‌ها را باز کنید

  ۴  
آی اسپورت
2014-07-10 16:34:42
نظر دهید

۴ نظر
بهیاد
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۴۱
گاز میگیره چون وقتی گاز میگیره بازیکن حریف به صورتش ضربه میزنه و با این حربه میتونه پنالتی یا اخراج از تیم حریف بگیره .... کار ناجوانمردانه است ، ولی دیوانه نیست !
۱
hafez
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۶:۵۰
سوارز فقط به یک دلیل گاز میگیرد.او شانه یار مستقیمش رو به آرامی و در شلوغی محوطه جریمه گاز میکیرد حریف عکس العمل ناخودآگاه سریعی با شانه اش خواهد داشت و کاملا غیر ارادی ضربه ای را به صورت او وارد میکند .اینجاست که او با تمارض و روی زمین افتادن زمینه اخراج یار مستقیمش و ده نفره شدن حریف را فراهم می آورد.
پس می بینید که این یک کار از قبل تمرین شده و برنامه ریزی شده توسط خود اوست وربطی به مسائل روانی ندارد.
حمید
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۳، ۱۹:۰۹
بالاخره یکی پیدا شد که بگه این کار منشأ روانی داره. منم سالها پیش همچین آدمی رو دیدم، کسی که اولین واکنشش در لحظه‌ی احساس ناتوانی گاز گرفتن بود. اون شخص به شکل وحشتناکی حتی خودش رو گاز می‌گرفت. سوارس هم همین مشکل رو داره و باید بره پیش روانپزشک. با «قول میدم دیگه گاز نگیرم» و اشک تمساح ریختن مشکلی حل نمیشه. مطمئن باشید قربانی چهارمی هم در کار خواهد بود.
۲
Ali Hamraz
يكشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴، ۲۳:۱۸
خیلی این کارش جالبه و کاملاً واضحه که دست خودش نیست چون اگه دست خودش بود بعد از یکی دوبار انجام دادن اینکار و وقتی که دیگه دستش واسه همه رو میشه دیگه از این کار برای خطا گرفتن از حریف استفاده نمیکنه اونم وقتی که میتونه براحتی گل بزنه(منظور بازی چلسی و اقدام به گاز گرفتن ایوانویچ در دقیقه66بازی)!!!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر