فهرست
تاج و لیگ ده تیمی؛ شوخی یا جدی؟
تاج و لیگ ده تیمی؛ شوخی یا جدی؟

تاج و لیگ ده تیمی؛ شوخی یا جدی؟

آی اسپورت – مهدی تاج رییس فدراسیون فوتبال امروز در حاشیه مجمع هیات فوتبال استان آذربایجان شرقی حرف‌های مهمی درباره وضعیت فوتبال در ایران زد. او در بخشی از حرف‌هایش به احتمال برگزاری لیگ با حضور 10 تیم اشاره کرد! گزیده حرف‌های تاج را بخوانید:

-در هیچ دوره‌ای حال ورزش این قدر خوب نبوده چه قبل و جه بعد از انقلاب. شما موفقیت‌های فوتبال را فقط ببینید، در تیم‌های ملی و  نتایجی که کسب شده، در همه رده‌ها موفق بودیم ولی از نظر مالی حال فوتبال خوب  نیست و این را قبول دارم. اخیرا هم با قوانینی که گذاشته‌اند هر 4 تیم ما در آستانه حذف از آسیا قرار دارند.

-ما مهلت دو ماهه گرفته‌ایم و چاره‌ای هم نیست. این بدهی‌ها را هم به خاطر قوانین آسیایی و هم به دلیل مسائل شرعی باید پرداخت کنیم. عقیده بنده این است که باید فوتبال را اقتصادی کنیم. از سال بعد فقط تیم‌ها اندازه بودجه‌شان می‌توانند خرید كنند كه این قدر بدهی برای فوتبال نماند. این در قانون مجوز حرفه‌ای وجود دارد. به همین دلیل از سال آینده فقط حرفه‌ای‌ها می‌توانند در لیگ باشند.

-خیلی از دوستان می‌پرسند با این شرایط تیم‌های لیگ برتری کاهش پیدا می‌کنند. باید در جواب بگویم که چه اشکالی دارد؟ با ١٠ تیم لیگ را شروع می‌كنیم. لیگ برتر به این معنی نیست كه همه كشور تیم داشته باشند. ما لیگ استان‌ها و قهرمانی كشورها را احیا می‌كنیم ولی فوتبال حرفه‌ای برای تیم‌هایی باید باشد كه توانش را دارند.فوتبال را یا باید مثل كشورهای عربی اداره كرد یا از دولت پول آورد كه نه تماشاگر دارد، نه بلیت فروشی و نه چیزی كه تازه اصلا قوانین اجازه‌اش را به ما نمی‌دهد. ولی نه ما مایلیم و نه دنیا به این سمت می‌رود. در اروپا فوتبال عرضه و تقاضا و بی‌كمك دولت است از بلیت فروشی و پخش تلویزیونی و حق کپی رایت پول در می‌آورند اما در ایران این طور نیست. معتقدم که ما هم باید به همین سمت حرکت کنیم.

 

 

۶ ۸  
آی اسپورت
2017-08-14 12:58:00
نظر دهید

۸ نظر
...
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۰۵
یعنی... دیگه نمیتونی به پشتوانه حکومت ولخرجی کنه بدهی بالا بیاره و خیلی شیک و بی سرصدا بدهیهاش پرداخت بشه؟
۹
ara
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۰۸
چه اشکالی داره؟ وقتی توانایی برگزاری و امکانات نداریم بهتره با 10 تیم برگزار شه ولی به شرطی که واقعا حرفه ای باشه. استادیوم های خوب با تصویر برداری حرفه ای
اسماعیل
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۲۳
چرا ک نه.مثل چندتا کشور اروپایی که ده تیمی ولی چهار دور بازی میکنن.البته اجرای این حرف تو ایران خیلی سخته چون اولا تصمیم گیرنده اصلی فدراسیون نیست.بعدش هم باید ی فکری برای ریزش تیم ها بکنن.منظورم لیگ های پایین تر.ولی در کل اگه این فکر روش کار بشه و پخته بشه عالیه.البته برای چند سال فقط.تا دوباره برسونن لیگ به چهارده تیم که ایده ال ترین برای کشور ما
۹
م.
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۳:۴۸
لیگ 10 تیمی یعنی مشارکت چهار استان که تیم پولدار دارن در لیگ!! تهران، اصفهان، خوزستان و اذربایجان!

این یعنی پشت پا زدن به فلسفه رشد فوتبال دوستی در سراسر کشور. یا این روش و نقطه ای کردن فوتبال نمیشه انتظار رشد اقتصادی هم داشت.

دوستانی که لیگ 10 تیمی کشورهای کوچک اروپایی رو مثال میزنن باید دقت کنند در باره کدوم کشور نظر میدند. کشوری کوچک مثل بلژیک که کلا ده تا شهر بزرگ و اصلی داره با همون لیگ ده تیمیش کل کشورش رو درگیر فوتبال نگه میداره. مقایسه اون با ایران که نیاز داره فوتبال رو در تک تک استانهاش رشد بده درست نیست.

آقای تاج فوتبال رو بر سر این مملکت خراب خواهد کرد!
۲ ۱
مهدی
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۹:۲۱
فلسفه دوستی و رشد فوتبال در سراسر کشور؟!میشه توضیح بدین این فلسفه از کجا اومده؟!!توی فوتبال حرفه ای همچین چیزی خنده داره.شما بفرمایید لندن چنتا تیم توی لیگ برتر داره؟حالا ولز چی؟ولز خودش یه کشوره ولی تا چندسال پیش فقط یه تیم به اسم کاردیف سیتی رو توی لیگ برتر داشت که اونم دیگه نداره!خب پس با اینحال انگلیسیها فلسفه رشد و دوستی فوتبال رو نادیده گرفتن؟!!!عزیزم،بهتره یه کوچولو اطلاعات داشته باشیم بعد تاج رو متهم کنیم به خراب کردن فوتبال روی سر این مملکت!طبق گفته خود آقای تاج،میشه قهرمانی کشور رو با تیمهای منتخب استانی احیا کرد،فوتبال آموزشگاهی سراسر کشور رو احیا کرد و کاری کرد که در رده های پایینتر تمام کشور درگیر بشن.یا مثل کشورهای صاخب فوتبالی مثل آلمان لیگ آماتوری راه انداخت تا کل کشور درگیر فوتبال بشه.و در پایان دوست خوبم،اونایی که شعارشون بردن فوتبال توی همه استانهای کشور بود،تیم بزرگی مثل پاس رو نابود کرد و نتیجه کاراشو کل فوتبالیا دیدن.پس لطفا کسی به ابن طرح ورشکسته که سالها فوتبال ما رو عقب برد حتی فکر هم نکنه.اکر خیلی اصرار دارید هم برید همون مستر اکسلنسی علی آبادی رو برگردونین!!
۴
محمد
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۰۱
چطور فوتبال می تواند حرفه ای باشد وقتی حق پخش وجود ندارد ،پول بلیط فروشی را بالا می کشندو...این طوری فقط تیم های صنعتی با پشتوانه پول دولتی مثل سپاهان ذوب آهن یا سایپا و پیکان می توانند در لیگ باشند
۶
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۱۵
شما پول بلیط فروشی رو عین آدم به ما بده بعد دم از حرفه ای گری و شرع بزن
۷
ویلی
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶، ۱۴:۲۶
یه ایده درست تابحال به ذهن اساتید خطور کرده باشه همینه، با کاهش تیمای سیاهی لشکر بی کیفیت و خنثی هم لیگ منسجم تر و رقابتی تر میشه (یادمون باشه دوره های اول لیگ بلااستثنا رقابت قهرمانی همیشه تا هفته آخر حساس بود) هم زمان بیشتر برای اردوهای تیم های ملی داریم که همیشه سرش دعواست، در حالت فعلی این وضعیت لیگ برتر فقط به نفع مافیای پخش مستقیم و سازمان لیگو بلیط و لباس و تبلیغ و هتل و کمپ و دلالای بازیکنه که احتمال زیاد جلوی طرحو میگیرن....
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر