فهرست
سابه‌یا چگونه به فینال رسید؟/ مسی را رها کن، هلند را بگیر!
سابه‌یا چگونه به فینال رسید؟/ مسی را رها کن، هلند را بگیر!

سابه‌یا چگونه به فینال رسید؟/ مسی را رها کن، هلند را بگیر!

آی اسپورت- آرژانتین پس از ٢۴ سال و با درخشش سرخیو رومرو و البته سابالتا دوباره در فینال به آلمان رسید. کمتر آرژانتینى قبل از شروع جام انتظار داشت آن‌ها با مربیگرى الخاندرو سابه‌یا و درخشش رومرو در دیدار نیمه‌نهایى، راهى فینال شوند. اما سابه‌یا کارى کرد که مردانى چون مارچلو بیلسا، دنیل پاسارلا، خوزه نستور پکرمن و دیه‌گو آرماندو مارادوناى بزرگ نیز از انجام آن عاجز بودند. ممکن است بگویید آرژانتین ٢٠١۴ بسیار قدرتمند‌تر از آرژانتین ٩٨، ٢٠٠٢، ٢٠۶، ٢٠١٠ است. بله اما نباید نقش سابه‌یا را نیز نادیده گرفت.

سایت تلگراف پیش از بازى آرژانتین مقابل هلند مطلبى را منتشر کرده که بیانگر نقش کلیدى سابه‌یا در احیاى آرژانتین است. بخش‌هایى از آن را در زیر بخوانید:

پس از تورنمنت کابوس‌وار کوپا آمریکا ٢٠١١ فوتبال آرژانتین در آستانه‌ى پذیرش یک شوک بزرگ قرار داشت. لیونل مسى پس از دو تورنمنت ناموفق جام جهانى ٢٠١٠ و کوپا آمریکا ٢٠١١ زیر فشار بی‌سابقه رسانه‌هاى آرژانتینى بود، به نظر مى‌رسید مسى دیگر تاب تحمل این همه انتقاد را نداشت و قصد داشت براى همیشه از تیم ملى کنار رود. فدراسیون فوتبال آرژانتین اما براى رهایى از این بحران، الخاندرو سابه‌یا، دستیار سابق دنیل پاسارلا را به عنوان سرمربى خود برگزید. انتخابى که انتقادات فراوانى را به دنبال داشت. اولین و احتمالاً مهم‌ترین چالش او برگرداندن مسى به تیم بود. پپ گواردیولا به عنوان مربى وقت مسى در بارسا به او گفت: «دلیل ناراحتى مسى را جویا شو، سپس تیمت را حول محور او آرایش بده و توپ را به او واگذار کن و البته هرگز، هرگز او را تعویض نکن.»

پس از آن سابه‌یا براى بالا بردن اعتماد به نفس مسى در تیم ملى طى جلسه‌اى با خاویر ماسکرانو و خود مسى بازوبند کاپیتانى تیم ملى را به او واگذار کرد. سابه‌یا همچنین مى‌دانست مسى ترجیح مى‌دهد در عمق و پشت سر دو مهاجم هدف در سیستم ۴-٣-٣ به کار گرفته شود و یک بازیکن به عنوان بال پشت سر او حضور داشته باشد...

این مقاله‌اى بود که تلگراف پیش از دیدار مقابل هلند منتشر کرد. کاملاً مشخص است که الخاندرو سابه‌یا نقشى کلیدى در احیاى آرژانتین پس از رقابت‌هاى کوپا آمریکا داشته است. سابه‌یا براى به اجرا در آوردن سیستم مورد علاقه‌ی مسى، هیگواین و آگوئرو را به عنوان دو مهاجم هدف برگزید و دى‌ماریا نیز به عنوان بال پشت سر مسى قرار داشت. آرژانتین حالا آماده‌ى درخشش بود.

جام جهانى ٢٠١۴ آغاز شد و آرژانتین حریفان نه‌چندان قدرتمند خود را تا پیش از دیدار نیمه‌نهایى با اختلاف یک گل شکست داد تا آماده جدال سرنوشت‌ساز برابر لاله‌هاى نارنجى شود.

آرژانتین اگر در این بازى همانند ۵ دیدار قبلى بازى را نسبتاً هجومى آغاز مى‌کرد و توپ و میدان را به طور کامل در اختیار مى‌گرفت، همانند اسپانیا و شیلى، اسیر فوتبال رى اکتیو (واکنشى) و تخریبى هلند و البته ضدحملات برق‌آساى آن‌ها مى‌شد. بنابر این آن‌ها براى اولین بار در این تورنمنت کمتر از تیم حریف پاس دادند، درصد مالکیت‌شان کمتر از هلند بود و کمتر از شاگردان فن‌خال موقعیت ایجاد کردند و این منطقى‌ترین تاکتیکى بود که سابه‌یا می‌توانست براى مهار هلند اتخاذ کند.

تنها نکته منفى این بازى براى آرژانتین، شب کم‌فروغ لئو مسى بود که دلیل آن نبود‌‌ همان بازیکن کنارى پشت سر مسى بود. انزو پرز برخلاف دى ماریا خیلى کم در حملات شرکت مى‌کند و بیشتر توپ را در میانه‌ى میدان نگه مى‌دارد تا بخواهد نفوذ کند و درببل بزند. همین موضوع باعث شده بود تا فضاى کمى در اختیار مسى قرار گیرد و هرگاه او صاحب توپ مى‌شد، حداقل دو بازیکن هلند او را محاصره مى‌کردند.

مهم نیست که آرژانتین در این دیدار و حتى ۵ مسابقه‌ى قبلى زیبا بازى نمى‌کند و چندان موقعیتى روى دروازه حریفان خلق نمى‌کند، مهم این است که آلبى‌سلسته پس از ٢۴ سال به فینال رسیده، آن هم فینال ماراکانا و چه چیزى بالا‌تر از این‌که در خاک کشور رقیبت بالا‌تر از آن‌ها قرا بگیرى؟

.

علی کمانگری

  ۱  
آی اسپورت
2014-07-10 22:38:51
نظر دهید

۱ نظر
جاوید
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۰۱:۱۵
تیمت را حول محور او آرایش بده و توپ را به او واگذار کن و البته هرگز، هرگز او را تعویض نکن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر