فهرست
یادداشت روز: چرا فوتبال به ۷-۱ ها نیاز دارد
یادداشت روز: چرا فوتبال به ۷-۱ ها نیاز دارد

یادداشت روز: چرا فوتبال به ۷-۱ ها نیاز دارد

هیوا حکمتی 

آی اسپورت - آلمان هفت گل به برزیل می زند و رسانه  تا می تواند به خبر بال و پر می دهد، آنقدر که  یک اتفاق جذاب فوتبال با بمباران هیروشیما قیاس می شود .

 اما دامنه این  نگاه به کجا می رسد ؟ چرا رسانه ها برای جذابتر کردن خودشان اجازه نمی دهند فوتبال نفس بکشد ؟ امروز کمر برزیلی ها نه مانند نیمار در داخل که در خارج میدان شکسته شده است ، آن هم در مسابقه ای که  یازده آمار فوق العاده از آن بیرون آمده است . اگر برد 7-1  نبود آیا شاهد رکورد کلوزه بودیم ؟ این جاذبه است یا فاجعه ؟ آیا توماس مولر پنج گله می شد ؟ آیا شاهد گل زیبای آخر شورله بودیم ؟

۷-۱ آلمان - برزیل یک فرصت است. اگر استفاده نشود از هراس تکرار فاجعه ! میرسیم به ۰-۰ هلند آرژانتین که از ترس ۷-۱ قدرتشان را در خنثی کردن هم قرار دادند. فن خال بجای ترمیم جلو ، مامور مهار مسی ( دی یانگ ) را با یک چاق نفس دیگر ( یوردی کلاسی ) عوض می کند تا مبادا مسی از دستش در نرود و هر چه بیشتر خفه شود. اگر به مسی و روبن اجازه داده می شد که مثلا رکورد ۵۶ ساله ۱۳ گل ژوست فونتین را بشکنند این جاذبه بود یا فاجعه ؟ بنفع فوتبال بود یا ضرر؟ آیا با این روند شصت سال دیگر هم این رکورد شکسته می شود ؟

 شصت سال پیش در جام ۱۹۵۴ سوئیس ، آلمان در دوره مقدماتی یکی از سنگینترین شکست های تاریخش را با باخت ۸-۳ به مجارستان تجربه کرد همین آلمان بالا آمد و در فینال همان مجارستان استثنایی را زد و قهرمان شد.اگر مدیای امروز وجود داشت آیا آلمان بعد از باخت اول اصلا کمر صاف می کرد ؟ به نتیجه بازیهای دهه ۳۰ تا ۵۰ میلادی نگاه کنید چه بازیهای پرگلی بود فینال باشگاههای اروپا رئال ۷ فرانکفورت ۳.

تماشاگر عادی فوتبال بازگشته از کار سخت روزانه که می خواهد دو ساعت آخر شب را  با چیبس و پاپ کورن و نوشابه همراه با فوتبال تمام کند به کدام نیاز بیشتری دارد. هلند - آرژانتین فوق تاکتیکی بدون گل یا آلمان- برزیل ساده و راحت و پرگل ؟  اصلا این تاکتیک ها فوتبال را پیچیده تر و دشوارتر نکرده ؟ بازیهای های امسال جذابتر بود یا چهار سال پیش ؟ نه بخاطر سرگرمی و گل بیشتر و خشونت کمتر درون زمین ؟

دوستی می گفت بازی آلمان - برزیل شده بود عین بازی محلات.اتفاقا فوتبال برای نجات خودش باید برگردد به همان مدل بازی محلات و ذات سرگرم کننده اش . ۷-۱ آلمان - برزیل یک اتفاق ساده در لحظه بود که اگر به آن اجازه نفس کشیدن داده نشود صد سال دیگر هم تکرار نخواهد شد ولی اجازه بدهید دو سال دیگر هم برزیل برود در برلین ۷ تا به آلمان بزند . تابوی این نتایج باید ریخته شود برای انسان تابو شکن هزاره سوم...

  ۴  
آی اسپورت
2014-07-11 12:29:07
نظر دهید
۴ نظر
-
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۳۵
اصلا تو میدونی شکستن غرور ملی چیه؟!
سهیل
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۲:۳۶
نگاه بسیار سطحی و کودکانه ایه؛ اینکه فکر کنیم فوتبال فقط گل هست و هرچی بیشتر باشه، بازی جذاب تره، اتفاقا گل های زیاد بازی در 30 دقیقه ابتدایی که اکثرشون روی اشتباهات فردی بازیکنان برزیل بود، عملا قشنگی و حساسیت نیمه نهایی رو از بین برد
از یک نویسنده زن چی میشه انتظار داشت؟
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۳:۵۸
خانم حکمتی زیبایی فوتبال به محلاتی بودنش نیست، شما رو ارجا میدم به رئال مادرید منچستر فصل 2012-2013
عباس
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۲۱:۵۸
آدم بی شعوری که نوشتی از یک نویسنده زن چی میشه انتظار داشت؟ برو مقاله ای که دریاره فن خال و هلند نوشته رو بخون برو مقاله جامعی که درمورد نیجریه نوشته رو بخون بعد بیا حرف مفت بزن
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر