فهرست
محسن عاشوری:سیدجلال ها می روند و می آیند اما پرسپولیس می ماند/ملیت اماراتی  و 9 میلیون درهم شان را قبول نکردم/الان هم به کرمانی پول قلمبه ای بدهی یک ماه بعد پول ندارد/قیمت شیرمحمدی از بازیکن برزیلی بیشتر بود
محسن عاشوری:سیدجلال ها می روند و می آیند اما پرسپولیس می ماند/ملیت اماراتی و 9 میلیون درهم شان را قبول نکردم/الان هم به کرمانی پول قلمبه ای بدهی یک ماه بعد پول ندارد/قیمت شیرمحمدی از بازیکن برزیلی بیشتر بود

محسن عاشوری:سیدجلال ها می روند و می آیند اما پرسپولیس می ماند/ملیت اماراتی و 9 میلیون درهم شان را قبول نکردم/الان هم به کرمانی پول قلمبه ای بدهی یک ماه بعد پول ندارد/قیمت شیرمحمدی از بازیکن برزیلی بیشتر بود

ی اسپورت – کوچ ستاره های پرسپولیس به فوتبال قطر  با حضور سیدجلال حسینی در این لیگ دوباره آغاز خوهد شد اما پرسپولیس ستاره های زیادی را به این لیگ داده و بسیاری از بازیکنان شاخص دهه 60 پرسپولیس مقطعی را در لیگ قطر گذارنده اند تا در اوج بی پولی در فوتبال ایران پولی به جیب بزنند و در زندگی بیرون از فوتبال شان هم کمی ترقی کنند و برای خود آینده ای بسازند.
یکی از این ستاره ها محسن عاشوری شماره 20 خلاق  و خوشفکر دهه 60 سرخ ها در میانه میدان است که  بعد از دو فصل حضور در کادر فنی  پرسپولیس و سرمربیگری پاس همدان حالا قرار است در لیگ دسته دوم  و کنار یار همیشگی اش  فرشاد پیوس تیم فوتبال خونه به خونه بابل را هدایت کند.
حرف ها و خاطرات عاشوری در خصوص حضور ستاره های پرسپولیس در فوتبال قطر خواندنی است.

ناصر محمد خانی،حمید درخشان،محمد پنجعلی،فرشاد پیوس،مرتضی کرمانی مقام، مجتبی محرمی، محسن عاشوری، کریم باوی و حسن شیرمحمدی.این همه ستاره چرا به قطر رفتند؟
خب آن زمان جای دیگری فوتبال ما را نمی شناخت البته به غیر از اینها بازیکنانی مثل سیروس قایقران  و مجید نامجو مطلق هم در قطر بازی کردند یا ابراهیم قاسمپور که از همه بیشتر در قطر بود و نزدیک 10 سال آنجا بازی کرد.

قاسمپور برای الریان بازی می کرد.
هم الریان بود هم السد .البته بین این دو تا باشگاه در مصر و تیم اسماعیلیه هم بازی کرد.با عبدالله برزگری.اتفاقا من هم قرار بود به مصر بروم که نشد.

واقعا؟
بله.آن زمان حشمت خان  را در فرش فروشی مدیر برنامه های علی کریمی در دوبی دیدم .به حشمت خان گفتم می خواهم بروم خارج از ایران بازی کنم.گفت لیگ امارات که بازیکن خارجی نمی گیرد ببینم برای لیگ مصر می توان معرفی ات کنم بروی یا نه. همین زوران جورجووچ که چند سال پیش سرمربی ذوب آهن شد در تیم ملی امارات دستیار حشمت خان بود.واقعا حشمت خان را در امارات خیلی قبول داشتند.به او می گفتند بابا  و او را پدر فوتبال نوین امارات می دانند.آن زمان جورجویچ در الزمالک سرمربی  شده بود  و با معرفی حشمت خان  قرار بود به این تیم بروم اما انتقالم میسر نشد و رفتم قطر.

چرا قطر؟چرا مثلا به امارات نمی رفتید؟
گفتم که ،تیم های اماراتی حق جذب بازیکن خارجی را نداشتند.اتفاقا همان زمان باشگاه الجزیره به من پیشنهاد داد اقامت امارات را بگیرم .آن زمان آمدند گفتند می توانیم بازیکن خارجی  بگیریم  بیا ملیت و پاسپورت اماراتی بگیر.گفتند 9 میلیون درهم می دهیم  به علاوه یک کار دولتی  که من جواب منفی دادم.

چرا؟
خب مساله عرق ملی بود .من برای تیم ملی هم بازی کرده بودم.اما واقعا شیخ الجزیره پولدار بود.همین حالا هم صاحب باشگاه منچستر سیتی هستند.

شما درکدام تیم  قطری بازی کردید ؟
الغرافه.آن زمان در باشگاه های آسیا هم حضور داشت.مرتضی ( کرمانی مقام) هم در غرافه بود.بعد از اینکه یک سال محرومیتش   به خاطر آن اتفاقات هیروشیما تمام شد  برگشت ودر غرافه بازی کرد که سرجمع 6 سل شد.او از بین پرسپولیسی ها بیشتر از همه در قطر بازی کرد .مرتضی می خواست من را به  غرافه ببرد.البته قطری ها ذهنیت خوبی نسبت به ایرانی ها نداشتند چون یکی دو تا از بازیکنان حاضر در قطر دوستان خودشان را به تیم های قطری برده بودند .مثلا اگر آن تیم مدافع وسط می خواست این  بازیکن یک هافبک برده بود یا تیمی دیگری که فوروارد می خواست یک مدافع میانی را برده بودند آنجا.با این حال ما  همراه پرسپولیس در اردوی دوبی بودیم که الغرافه هم آنجا بود.بعد از یکی دو بازی دوستانه سرپرست غرافه به مرتضی گفته بود  ما شماره 20 پرسپولیس را می خواهیم.مرتضی هم گفته بود این همانی است که من یک سال است می گویم باید جذبش کنید.

بقیه پرسپولیسی ها در کدام تیم قطری بازی کردند؟
اولین پرسپولیسی که رفت قطر ناصر محمد خانی بود که در نادی القطر بازی کرد.حمید درخشان هم مدت زیادی در قطر بود.حمید دو مقطه آنجا بود و در نادی القطر و  نادی السد بازی کرد.فرشاد برای اهلی بازی کرد .آقا پنجی هم غرافه بود.مجتبی در  نادی القطر .حسن شیرمحمدی هم که پیش ما بود در غرافه.

شیرمحمدی چطور سر از قطر درآورد؟
آن زمان تازه ماهواره آمده بود.بازی رفت با نیسان  در فینال جام  در جام باشگاه های آسیا حسن گل زد و  همان بازی را هم شیخ ما از ماهواره دیده بود.آن زمان قیمت حسن گران تر از بازیکن برزیلی بود و اول حسن را نمی خواستند اما با آن بازی  و گلی که زد جذبش کردند.

آن زمان قطری ها خوب پول می دادند؟مثلا قرارداد خود شما یادتان مانده؟
بله.خب وقتی به دلار تبدیل می شد خیلی بیشتر از قراردادهای ما در ایران بود.قرارداد من 100 هزار درهم بود  به علاوه حقوق ماهانه 7 هزار درهم .خانه و ماشین هم که داده بودند.برای هر برد هم هزار درهم پاداش می گرفتیم  و برای مساوی ها 500 درهم .

حالا درهم چند بود؟
درهم را با دلار که چنج می کردی همیشه یک سوم دلار قیمت داشت.قرارداد من تقریبا 40-30 هزار دلار بود که با پاداش ها و خانه و ... می شد 60-50 هزار دلار.

اما رقمی که الان قطری ها برای بازیکنان ایرانی می دهند وحشتناک است.
بله اصلا قابل مقایسه نیست.قطر الان دومین کشور  دنیا  بعد از نروژ به لحاظ  سرمایه و پول است.آنها هم در بستر نفت و گازی که درمنطقه پارس جنوبی قرار گرفته قرار دارند .حالا ما نمی توانیم استخراج کنیم اما آنها با کمک امریکایی ها تند تند استخراج می کنند و ثروتمند شده اند .الان واقعا وضع شان خوب است و باید بروید ببینید چه کرده اند.

با این اطلاعات حتما شما از یک شبکه تلویزیونی معتبر برای تفسیر بازی های جام جهانی 2022 به قطر می روید.
(می خندد) نه  به ما فرصت نمی رسد.

شما یک فصل در قطر ماندید؟
بله چون با رئیس باشگاه به مشکل برخوردم.من در آنجا بد بازی نکردم  و سر مطالباتم به مشکل برخوردم  دیگر نرفتم.آن زمان هم محرومیت مرتضی تمام شده بود و او رفت به غرافه و من برگشتم پرسپولیس.اتفاق آن زمان عادل خمیس که هم کاپیتان تیم ملی شان بود هم غرافه  و آدم بسیار محترمی به حساب می آمد  به علاوه مرتضی خیلی گفتند  برگرد اما عابدینی دیگر رضایتنامه نداد و گفت تو یک سال آنجا بازی کرده ای  و اجازه نداد برگردم.بعد از آن من برگشتم .البته چند تیم دیگر قطری هم من را می خواستند.

مشکل تان با مدیر الغرافه چه بود؟
مساله مالی بود.هوای قطر خیلی گرم است و گاهی اوقات به 50 درجه هم می رسید.در این شرایط هیچ کس در قطر نمی ماند و جمعیتش یک سوم می شد .من هم این مسائل را در قراردادم آورده بودم  و درباره حقوقم  به این نکات در قرارداد اشاره شده بود که اگر بمانم چقدر حقوق به من تعلق می گیرد .با این حال موقعی که می خواستند با من تسویه کنند پولم را کامل نمی دادند.ماشینی که دست حسن شیرمحمدی بود و زده بود داغانش کرده بود را به پای من نوشتند و نصف قراردادم را می خواستند ندهند و  از بالا و پائینش می زدند.حقوق سه ماهم را نمی خواستند بدهند و این ماشین خراب را هم  به پایم نوشتند.

حالا این ماشین خراب چه بود؟
تویوتا کریسیدا بود .ماشین نویی نبود و بعد از یک بازی که خارج از دوحه داشتیم خراب شد و گذاشتیمش در تعمیرگاه.این آخرین بازی بود .بعد از آن من برگشتم ایران اما حسن ماند .آن زمان بازی های قهرمانی آسیا الغرافه هم شروع شده بود .من قراردادم را طوری تنظیم کرده بودم که  نصف قراردادم را قبل از شروع این بازی ها بگیرم  اما آنها نمی دادند.

بالاخره پول تان را گرفتید یا نه؟
بله،گرفتم.آنها از سفارت خیلی حساب می بردند .سفیر صحبت کرد و پولم را دادند.مدیر باشگاه پول را داد اما گفت نوبت من هم می رسد که با من تمدید نکردند  و مجبور شدم بیایم ایران.

الان سیدجلال هم می خواهد به قطر برود .در این باره چه نظری دارید؟
دیگر فوتبال حرفه ای همین است .همه جای دنیا همین طوری است  و ایران هم نمی تواند مستثنی باشد.من چند ماهی با سیدجلال کار کردم .او بازیکنی فوق العاده حرفه ای است   و همیشه سرش به تمرین  گرم بوده و بدون حاشیه کار می کند .حتما دیده شرایط مالی آنجا  خوب است و شرایط خوبی برایش فراهم کرده اند که می خواهد برود.

اما رفتن سیدجلال ضربه بزرگی به پرسپولیس خواهد زد و هواداران هم نگران این مساله هستند.
درست است که سیدجلال جزو خوب های ایران است اما یادم هست همان سال ها  محمد پنجعلی هم چنین شرایطی داشت  و یک سال رفت قطر بازی کرد و برگشت.شما باید بدانید که بازیکن ها می روند و می آیند اما پرسپولیس همیشه می ماند .بازیکنان خوب به این تیم می روند و می آیند .خیلی ها در این تیم مطرح می شوند  و این خاصیت پرسپولیس است.بازیکن بزرگ در این تیم مطرح می شود یا بازیکن بزرگ می تواند در پرسپولیس بزرگ  باقی بماند .خیلی از بازیکنان معمولی به این تیم آمدند و بزرگ شدند اما پرسپولیس همیشه باقی می ماند  و این را همه فوتبالیست هایی که در پرسپولیس بازی کرده اند می دانند .خود من در سن 17-16 سالگی مطرح شدم .از 17 سالگی به اردوی تیم ملی مطرح شدم منتهی چون در پرسپولیس بازی نمی کردم مربیان روی من زوم نمی کردند و فقط به عنوان یک استعداد دعوت می شدم.با این حال وقتی به پرسولیس آمدم سه ماه نکشید که  شدم فیکس تیم ملی در زمان آقای دهداری.حتما سیدجلال های زیادی به پرسپولیس می روند  و می آیند اما این تیم همیشه برقرار است.شما ببینید آن زمان محمد پنجعلی کاپیتان تیم منتخب آسیا بود  و  شرایط ایده آلی داشت اما رفت و برگشت.

اتفاقا جرقه این مصاحبه از پا به توپ شدن آقا پنجی در ترکیه زده شد و اینکه عجب دفاع وسط  فوق العاده ای داشت پرسپولیس.واقعا چطور محمد پنجعلی که ظاهرا کند به نظر می رسید اینقدر عالی در قلب دفاع بازی می کرد؟
هوش بالایی داشت و اتفاقا سرعتش هم وحشتناک بود. در آن بازی نیمه نهایی مقابل الهلال که سامی جابر  یک دوره بازیکن آسیا انتخاب شد آقا پنجی یک بار نگذاشت عبور کند و او را کشت .اصلا تمام خصوصیات یک مدافع کامل را داشت.

فکر می کنم پولی که شما و هم دوره ای تان  به دست آوردید از همان حضور کوتاه در قطر باشد.
بله.ما به دوره فوتبال حرفه ای برخورد نکردیم  اما رقمی که در قطر به ما می دادند قابل توجه بود که اکثر بچه ها یا مغازه می خریدند یا خانه.خود من وقتی آمدم پرسپولیس یک مغازه در بازار بزرگ خریدم که هنوز هم دارمش.ناصر در پاساژ کویتی ها مغازه خرید .حمید هم همین طور.فرشاد هم در امیرکبیر مغازه خرید.

اما مرتضی کرمانی دوست صمیمی شما همه پول ها را به باد داد.
مرتضی همان موقع هم رفیق باز بود  و ولخرج .آن زمان سه تا ماشین داشت.دو تا خانه داشت که یکی را برای مادرش خریده بود.دو تا اتوبوس داشت .

ظاهرا الان هم هیچ تغییری نکرده؟
الان هم همان طوری است.اگر الان هم یک پول قلمبه بهش بدهی  یک ماه دیگر پول ندارد.

اما بازیکنی مثل حسین عبدی هم بود که به قطر نرفت اما شرایطش را خوب مدیریت کرد و از نظر اقتصادی الان وضع  خوبی دارد.
بله حسین از همان موقع سرش توی حساب و کتاب بود.خیلی ها هم بعد از ما آمدند که الان وضع شان خوب است.
  ۳  
آی اسپورت
2014-07-11 15:29:56
نظر دهید
۳ نظر
مجید22
جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۸
20 محبوب پرسپولیس.دوست داشتنی
mohammad reza / Dubai
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳، ۰۹:۴۵
به خدای آحد و واحد که داری دروغ میگی‌!

کاشونی‌ها یه ضربالمثل دارن که میگه:

لاف زدن تو غربت، مثل گوزیدن تو بازار مسگر‌ها می‌‌مونه، کسی صداشو نمیشنوه،

جناب آقای عآشوری، اینجا‌ها پول زیاد هست، اما خیلی‌ با حساب و کتاب خرج میشه، شاید اگر این لاف رو دربارهٔ قطر میزدی کسی باور میکرد، چون سابقه این کارو داره، اما حالا که ادعا می‌کنی‌ امارات به تو پیشنهاد پول و تابعیت داده باید یه مورد مشابه وجود داشته باشه، یعنی‌ امارات فقط به تو همچین پیشنهادی داد؟ چرا از ۴۰ سال پیش تا حالا که به قول شما اماراتی‌ها هی‌ دارن تلاش مذبوحانه‌ می‌کنن که ورزشکار بخرن تا حالا کسی به جز شما و البته چند ورزش کار ایرانی‌ دیگه که البته مثل شما کاسب هم هستند چنین ادعائی نکرده؟

پس این ضربالمثل در وجود شما عینیت پیدا میکنه،

انشا‌الله که خدا یه عقل درست و حسابی‌ به شما بده، چند میلیون درهم پول مفت هم به ما،
mohammad reza / Dubai
شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۳، ۱۰:۰۲
جناب سر دبیر

از آن رسانه‌ وازین انتظار میره که نسبت به انتشار اخبار یا مصاحبه هایی که حاوی مطلب دروغ می‌باشد شفاف سازی کند،

متأسفانه، چند سالیه که مد شده که ورزشکاران دست چندم ایرانی‌ ادعا‌هایی‌ مبنی بر دریافت پیشنهاد‌های کلان مالی‌ و تابعیت از کشور‌های خارجی‌ رو دارن که البته این ورزشکاران با تعصب مثال زدنی از پذیرش این پیشنهاد خود داری ورزیدند!

به طور مثال در این مورد خاص این آقا ادعا می‌کنن که در اون تاریخ یک همچین پیشنهادی رو دریافت کردن،

در پاسخ می‌توان به دو نکته اشاره کرد:

اولا اگر بر طبق قانون آمارات اعطای تابعیت به افراد خارجی‌ مجاز بود، تا الان حد آقل در این چهل سال باید یک مورد مشابه برای مثال وجود داشته باشه،

دوما: این کشور بر مبنای نیروت کار خارجی‌ بنا شده، ایشان اگر تاریخ رو الام کنن، بنده لیست بازی کنان شاغل در همون مقطع زمانی‌ رو خدمت شما برای درج ارسال می‌کنم،

اگر فقط یک بر در این مورد شفاف سازی بشه درس عبرتی میشه برای بقیه، که حتا این اراجیف رو میان رو آنتن زنده تلویزیون میگن!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر