فهرست
لیگ نوزدهم بدون VAR؛ مثل سایر وعده‌ها
لیگ نوزدهم بدون VAR؛ مثل سایر وعده‌ها

لیگ نوزدهم بدون VAR؛ مثل سایر وعده‌ها

آی اسپورت - فصل قبل یکی از سخت ترین فصل ها برای داوران لیگ برتری بود. فصلی پر از اشتباه و البته اعتراض. تصمیماتی سخت و مهم که از سوی داوران اتخاذ می شد گاه با اشتباهاتی همراه بود که باعث فوران خشم تیم های زیان دیده می شد. تیم هایی که گل های سالم شان مردود اعلام می شد و یا از اعلام ضربه پنالتی به سود خود محروم می شدند و یا مسائلی دیگر از این دست. همین اتفاقات باعث شد تا مسئولین برگزار کننده لیگ برتر و دست اندر کاران امر داوری اعلام کنند که برای فصل آینده رقابت های لیگ، قرار است از سیستم VAR در مسابقات استفاده شود. سیستم کمک داور ویدیویی که از جام جهانی 2018 در دنیای فوتبال رسمیت یافت، طی این مدت تا حد قابل توجهی توانسته از اشتباهات داوری در موارد حساس بکاهد و به نظر می آمد دوای حل مشکلات داوری در فوتبال ایران که طی فصل قبل تقریبا به بحران بدل شده بود،استفاده از همین تکنولوژی باشد.

در همین راستا داوود رفعتی رییس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال در تاریخ 25 فروردین 98 گفت:« ما سعی مان را کردیم که از این تکنولوژی در نیم فصل دوم لیگ استفاده کنیم اما راه اندازی آن پروسه ای دارد که شامل پنج بخش است و تا کنون ما دو بخش ثبت نام و معرفی تیم VAR را انجام دادیم. سه مرحله دیگر باقی مانده که مهم ترین آن آموزش 24 داور است و زمان زیادی می برد. همچنین تست آفلاین را هم انجام دادیم و در تلاش هستیم ابتدا این سیستم را از یک کشور خارجی به صورت رایگان بگیریم تا انشالله از ابتدای لیگ فصل بعد این سیستم را راه اندازی کنیم.»

این در حالی است که در فاصله کمتر از یک ماه مانده تا آغاز فصل جدید رقابت های لیگ برتر،هیچ خبری از تلاش برای راه اندازی این سیستم در ورزشگاه های لیگ برتری نیست و آن طور که به نظر می آید، وعده هایی که در خصوص راه اندازی سیستم کمک داور ویدیویی داده شد،صرفا برای برداشتن فشار اعتراض تیم ها نسبت به عملکرد داوران و ضعف های موجود در این امر بوده است.

آن طور که رسانه ها در روزهای گذشته خبر داده اند،دلیل اصلی نبود این تکنولوژی در لیگ نوزدهم، طول کشیدن صدور مجوزهای لازم برای استفاده از آن است. زمان لازم برای صادر شدن سیستم کمک داور ویدیویی با استفاده از وسایل مناسب و استاندارد حداقل ۹ ماه است. همچنین همه داورانی که در لیگ برتر به کار گرفته می‌شوند، باید آموزش‌های لازم برای آن را دوره‌های مختلف ببینند و حکم لازم را هم دریافت کنند که به نظر می آید در هر دو مورد هنوز موارد مورد نیاز برآورده نشده پس باید قید حضور وی ای آر را در لیگ نوزدهم زد.

 

خبرآنلاین 

  ۱  
آی اسپورت
2019-07-15 10:36:00
نظر دهید

۱ نظر
حرف حساب
دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۸، ۱۴:۱۹
یعنی امسال هم باید منتظر اشتباهات خودجوش داوری به نفع سپاهان و استقلال باشیم؟؟ این همه برای این دو تیم هزینه شده بس نیست؟ برانکو رو فراری دادید بس نیست؟ پرسپولیس رو وارد بحران کردید کافی نیست؟ باز هم این دو فرزند نامشروع و ناخلف وزارت و فدراسیون اصفهانی برای قهرمانی باید نیزامند عنایات پنهانی کمیته داوران و سازمان لیگ باشند؟؟ لعنت به این فوتبال سیاسی!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر