فهرست
خط به خط با فینال جام جهانی(2)/ خط دفاع؛ فیلیپ روخو، مارکوس لام!
خط به خط با فینال جام جهانی(2)/ خط دفاع؛ فیلیپ روخو، مارکوس لام!

خط به خط با فینال جام جهانی(2)/ خط دفاع؛ فیلیپ روخو، مارکوس لام!

آی اسپورت -پیش از آغاز رقابت های جام جهانی، از آرژانتین به عنوان تیمی نام برده می شد که دفاع ضعیفی دارد و نمی تواند توازن لازم بین خط دفاع و خط حمله پرستاره اش را برقرار کند. این دیدگاه در مرحله گروهی و به ویژه بعد از نمایش ضعیف دفاعی برابر نیجریه درست به نظر می رسید اما شرایط در مرحله حذفی کمی تغییر کرد و آلبی سلسته، در سه مسابقه این مرحه نه تنها گلی دریافت نکرد، بلکه حتی موقعیت چندانی نیز به حریفان نداد. به نظر می رسد تاثیر ورود دمیکلیس باتجربه به جای فدریکو فرناندز به ترکیب تیم سابه یا، یکی از عوامل موثر بر این تغییر بوده است. در نقطه مقابل این روند به صورت معکوس برای ژرمن ها اتفاق افتاد. آن ها در دو مسابقه از سه بازی مرحله گروهی کلین شیت کردند اما در مرحله حذفی برابر االجزایر و برزیل دروازه شان را باز شده دیدند.

بازگشت فیلیپ لام به پست دفاع راست، برتری محسوسی در این پست برای شاگردان یواخیم لوو ایجاد می کند. کایپتان کم اشتباه و بی نقص ژرمن ها جام جهانی را در خط هافبک آغاز کرد اما در نهایت به پست اصلی اش بازگشت تا خیال هواداران مانشافت را راحت کند. همتای او در تیم رقیب، پابلو زابالتاست. بازیکنی که قرار بود یکی از ستاره های بی چون و چرای سفید و آبی ها در جام جهانی باشد اما در طول تورنمنت ثابت کرد چرا من سیتی علیرغم در اختیار داشتن او به سراغ باکاری سانیا رفته و با او قرارداد بسته است. پابلو البته نمایش بد و فاجعه باری در جام نداشته اما باز هم از استانداردهای ستاره ای که در لباس تیم آبی شهر منچستر دیده بودیم عقب تر است.در پست دفاع میانی نیز می توان برتری نسبی را برای آلمانی ها در نظر گرفت. هوملس یکی از بهترین بازیکنان جام جهانی به شمار می رود و علیرغم غیبت بوآتنگ در دیدار فینال، مرته ساکر پس از سپری کردن فصلی موفق در آرسنال می تواند گزینه خوبی برای جانشینی جروم باشد. این دو در مجموع نسبت به گارای و دمیکلیس کیفیت بهتری دارند. نقطه مشترک هر 4 تای این بازیکنان البته کند بودن آن هاست که در این بازی می تواند برای همه آن ها خطرناک باشد.

شاید تنها نقطه خط دفاعی که در آن آرژانتینی ها کمی بهتر از رقیب اند، سمت چپ این خط باشد. هوودس البته یک استعداد موفق و تثبیت شده در فوتبال آلمان است اما مارکوس روخو یکی از بهترین های آرژانتین در جام بوده و علاوه بر دفاع، در کارهای هجومی نیز بسیار موفق عمل کرده است. ستاره تیم اسپورتینگ، یکی از دونده ترین بازیکنان جام است و البته یکی از معدود دفاع چپ هایی که در سرزنی و شوت زنی نیز تبحر دارد. نقطه ضعف اصلی روخو، سانترهای اوست که ابدا تعریفی ندارد. 

مرتبط: 

خط به خط با فینال جام جهانی(1)/ دروازه؛ از مانوئل آوانگارد تا سن سرخیو

     
آی اسپورت
2014-07-12 20:24:38
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر