فهرست
اریک کانتونا: به راموس اسکار دهید
اریک کانتونا: به راموس اسکار دهید

اریک کانتونا: به راموس اسکار دهید

آی‌اسپورت- اریك كانتونا، ستاره سابق و جنجالی فوتبال فرانسه، دوباره برنامه‌‌اش در «یورواسپرت» را آغاز كرده و این بار علاوه بر انتقاد از رفتار چندین بازیكن رئال‌مادرید، به طور ویژه هم به دیدیه دشان، سرمربی تیم ملی فرانسه، تاخته است. كانتونا در این برنامه كه با نام «مأمور عالیرتبه فوتبال» پخش می‌شود، خیلی راحت صحبت از این كرده دشان باید برود و زیدان باید به عنوان سرمربی تیم ملی فرانسه كارش را شروع كند.

به راموس اسكار بدهید!

كانتونا در بخش اول این برنامه‌‌اش اشاره‌ای به اتفاقات رخ داده در فینال لیگ قهرمانان اروپا می‌كند كه رئال‌مادرید توانست با شكست دادن یوونتوس برای دوازدهمین بار فاتح اروپا شود. «صحبت‌های مطرح شده از جانب بنده به عنوان مأمور عالیرتبه فوتبال، این بار بیش از هر زمان دیگری به مرور خاطرات فینال لیگ قهرمانان اروپا اختصاص دارد: دوئودسیما (12). مانژوكیچ در فینال گلی به سبك بازی‌های پلی‌استیشن زد، بوفون به مثابه یك صخره و سنگ شده بود‌؛ چیزی شبیه به دن كیشوت كه در راه رسیدن به «آرزوی محالش» كاملاً ناتوان بود... از سرخیو راموس هم باید بگویم‌؛ به نظرم واكنش او زمانی كه كوادرادو لمسش كرد چنان هنرمندانه بود كه حتماً مستحق دریافت جایزه اسكار است. البته اتفاق دیگر هم بازگشت مونوپدهای ننگین سلفی بود! به نظرم باید یك بار برای همیشه این مونوپدها را تحریم كنند.» در ادامه صحبت‌ها، كانتونا كنایه‌ای هم به خوشحالی كریس رونالدو در فینال لیگ قهرمانان اروپا می‌زند و می‌گوید: «سرانجام هم باید به جشن خوشحالی شاهكار كریستیانو رونالدو اشاره كنم‌؛ جشنی با خضوع و فروتنی تمام كه به او شخصیت داده است. شاید یكی مثل وینستون چرچیل بتواند بگوید رونالدو آدم متظاهری است ولی خب، او دلایل زیادی برای این رفتارش دارد...»

شیوه نرم مربیگری زیدان

بخش دیگری كه كانتونا درباره فینال لیگ قهرمانان اروپا از آن یاد می‌كند به موفقیت زین‌الدین زیدان برمی‌گردد‌؛ او از همین جا مقدمه‌چینی را برای نتیجه‌‌گیری پایان داستانش شروع می‌كند: «زین‌الدین زیدان آخرین حلقه از چرخه فوتبالی را هم توانست حل و فصل كند: اینكه توانست یك مشت استعداد فوتبالی را تبدیل به یك تیم باشكوه كند‌؛ همین موضوع احتمالاً برای شكستن سكوت افرادی كه به توانایی‌های زیدان و شیوه نرم او در مربیگری شك داشتند، كافی باشد. شعار او این است: «من هدایت آدم‌های مغرور را به عهده ندارم بلكه شخصیت این آدم‌ها را هدایت می‌كنم.» با 5 جام مهمی كه زیدان در یك سال و نیم به دست ‌آورده است، حرفش باید درست باشد.»

وقتی عصبانی هستید پیامك ندهید

دومین موضوعی كه اریك كانتونا در برنامه تازه‌‌اش درباره آنها اظهارنظر می‌كند به ماجرای پیامك ارسالی بحث‌برانگیز آنتونیو كونته، سرمربی چلسی، برای دیگو كاستا، مهاجم این باشگاه، است. كانتونا با تمسخر این داستان می‌گوید: «فرستادن پیامك به كسی، زمانی كه عصبانی هستید فكر خوبی نیست‌؛ حتی قطع رابطه در چنین حالتی هم چیز خوبی نیست. از اینها بدتر، مخلوطی از این دو است. حالا با همین تصور خیلی راحت می‌توانید پیامك مشهور آنتونو كونته را دریابید: «در فصل آینده موفق باشی ولی تو جایی در برنامه‌های من نداری.» هر كلمه این پیامك كه برای دیگو كاستا فرستاده شده، نزدیك به یك میلیون یورو خرج روی دست باشگاه چلسی گذاشته است. لطفاً با انگشت شست‌تان، تیم را مدیریت نكنید!» باشگاه چلسی این روزها به شدت از دست كونته عصبانی است چون معتقد است با فرستادن این پیامك و رسانه‌ای شدن آن از قیمت فروش كاستا به میزان 10 میلیون یورو كاسته شده است.

همه بی‌خیال اتفاقات قطر شده‌اند

كانتونا در ادامه سری هم به اتفاقات قطر و قطع روابط دیپلماتیك چندین كشور عربی از جمله عربستان و امارات با این كشور می‌زند. او می‌گوید موارد مهم‌تری در این كشور در راه میزبانی جام جهانی‌ فراموش شده و همه فكر می‌كنند بزرگترین مشكل همین مشكلات دیپلماتیك است. «انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی‌ 2022 باز هم همه چیز را علیه فیفا كرده است. اصلاً بی‌خیال گرما و تاریخ برگزاری جام جهانی‌ شوید، حتی بدرفتاری و مثل برده رفتار كردن با مهاجرانی كه دارند ورزشگاه‌های قطر را برای جام جهانی‌ می‌سازند هم فراموش كنید و یا شایعه رشوه‌هایی كه برای گرفتن این میزبانی داده شده است. حالا یك مشكل بزرگ دیپلماتیك پیش آمده است چون همسایگان قطر با این كشور قطع رابطه كرده‌اند.»

دیدیه دشان خسیس است!

بخش پایانی این برنامه هم به انتقاد از شیوه مربیگری دیدیه دشان در تیم ملی فرانسه اختصاص دارد‌؛ جایی كه كانتونا به صراحت می‌گوید باید زیدان سرمربی تیم ملی فرانسه شود: «استعداد ناب و خالص و پتانسیل بازیكنان تیم ملی فرانسه واقعاً دیوانه‌كننده است ولی چرا همه این استعدادها در زمین مسابقه زمانی كه نیاز است با هم دیده نمی‌شوند؟ این موضوع واقعاً حیرت‌آور است! یك مربی بزرگ بر اساس توانایی‌هایش ارزیابی می‌شود‌؛ توانایی اینكه بتواند سیستم تاكتیكی پیدا كند كه در آن بهترین بازیكنانش بتوانند بهترین عملكردشان را نشان دهند‌؛ همه آنها با هم. خب شما در تیم ملی چنین چیزی را نخواهید دید اگر هدایت تیم به جای یك آدم با بینش و بصیرت دست یك آدم خسیس باشد... زیزو، زیزو، برگرد، كشورت به تو نیاز دارد.»

 

     
آی اسپورت
2017-06-19 02:21:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر