فهرست
بزرگ‌ترین چالش مورینیو
بزرگ‌ترین چالش مورینیو

بزرگ‌ترین چالش مورینیو

آی اسپورت - یازده ماه از اخراج «ژوزه مورینیو» و ترک «اولدترافورد» گذشته و حالا سرمربی نام‌دار پرتغالی یک بار دیگر به لیگ برتر انگلیس بازگشته و هدایت تیم سفیدپوش لندن یعنی تاتنهام را بر عهده گرفته است. مورینیو حالا بعد از ماه‌ها دوری از فوتبال و مربیگری به خوبی می‌داند که پیروی از شیوه‌ای که در منچستریونایتد به کار بست، قطعاً حرکت احمقانه‌ای از جانب او خواهد بود و سرنوشتی مشابه برایش رقم خواهد زد. به علم به همین موضوع سرمربی جدید اسپرز رویکردی عاقلانه‌تر و البته فروتنانه برگزیده، تغییری که در اولین جلسه تمرینی او با تیم به خوبی مشهود بود.

سرمربی ۵۶ ساله جدید تاتنهام که گذشته‌ای بسیار موفق و درخشان از خود به جای گذاشته، با چشم خود تجزیه و در هم شکسته شدن منچستریونایتد را دید. او شخصاً بارها در رسانه‌ها با این جمله مواجه شد که نمی‌تواند بیش از سه سال در یک تیم دوام بیاورد! او حالا بعد از یک سال انتظار با یک پیشنهاد خوب به فوتبال بازگشته پس بهتر است که فروتن باشد. شوخی جالبی بود؛ اینطور نیست؟ ژوزه و فروتنی؟ دو واژه‌ای که با یکدیگر کاملاً غریبه هستند. شاید هم حق با مورینیو باشد؛ او به ۲۰ سال گذشته خود نگاه می‌کند و می‌بیند در دوران مربیگری‌اش، حتی در دورانی که موفقیت‌هایش به حداقل رسیده نیز از تاتنهام موفق‌تر بوده.

بله؛ ژوزه در دوران مربیگری خود با چند بازیکن به مشکل خورده اما در عین حال برای بسیاری از بازیکنان بهترین سرمربی بوده. حتی برخی از بازیکنان بزرگی که سابقه همکاری با مربی پرتغالی را در کارنامه می‌بینند به صراحت اعلام می‌کنند که مو بهترین عملکرد را از آنها گرفته است. اما همان معدود بازیکنانی که رابطه‌اش با آنها به بن‌بست رسیده، مشکلات عدیده‌ای برای آقای خاص رقم زدند؛ از «پل پوگبا» در منچستریونایتد و «ادن آزار» در چلسی گرفته تا «ایکر کاسیاس» و «سرخیو راموس» و حتی «کریستیانو رونالدو» در رئال مادرید. با این وجود ژوره به اندازه کافی باهوش است که بداند شروع کار در تاتنهام با مشت‌های گره کرده، یک خودکشی زودهنگام خواهد بود.

با هر تغییر مربی، بازیکنان نسبت به شخص جدید احساسی نو خواهند داشت؛ احساسی که بعضاً در همان نگاه و برخورد اول شکل می‌گیرد و در ادامه تغییر آن به امری دشوار تبدیل می‌شود. اگر آنها از شخص جدید خوششان نیاید، او هر چه بیشتر برای تغییر تلاش کند، واکنش بازیکنان بدتر خواهد بود. شخص جدید باید ذهنیت بازیکنان را تک به تک مورد بررسی قرار دهد و واکنش خود را با شخصیت بازیکن مد نظرش هماهنگ سازد. به عنوان مثال «هری کین» برای هواداران تاتنهام یک قهرمان است، هواداران او را یکی از خود می‌دانند. ذهنیت، موفقیت‌های فردی و نمایش‌های او درخشان بوده اما او در تمام این مدت در باشگاهی فعالیت داشته که جاه‌طلبی‌هایش به کسب رتبه سوم و چهارم محدود شده. پس با چنین بازیکنی باید هم از قهرمانی و به آغوش کشیدن جام سخن بگویید. 

تاتنهام در سال‌های اخیر تیمی دوست‌داشتنی بوده و همواره از حضور بازیکنانی مستعد - از دیوید ژینولا گرفته تا کریستین اریکسن - در ترکیب خود بهره برده که به این تیم فرصت ارائه بازی زیبا داده است اما داستانِ دستاوردها اغلب به یک «هیچ» ختم شده است. اسپرز در 20 سال گذشته تنها دو قهرمانی در جام اتحادیه به دست آورده و هیچگاه در حد و قواره‌های تیمی مدعی نخست قهرمانی لیگ و حریفی غیرقابل شکست ظاهر نشده است. از قدیم گفته‌اند که «موفقیت» منجر به خلق «دشمن» می‌شود و تاتنهام به استثنای هواداران آرسنال و چلسی، دشمن دیگری ندارد و کسی واقعا از آنها متنفر نیست.

بسیاری بر این باورند که انتخاب ژوزه تصمیم درستی از سوی تاتنهام نبوده اما «دنیل لِوی» به قهرمانی‌های مورینیو و موفقیت‌هایش اطمینان کرد تا او را به خواسته‌اش برساند، لوی دوست دارد تیم محبوبش به قهرمانی و جام برسد و هنگام ترک تاتنهام توسط مورینیو می‌توان فهمید رئیس این باشگاه تصمیم درستی گرفته یا عجولانه رفتار کرده است.

انتصاب مورینیو رو شخصیت لِوی نیز تاثیر خواهد گذاشت؛ او یک استادیوم بزرگ و مدرن ساخته اما تیم تحت مدیریتش نتایج خوبی نگرفته. پوچتینو بارها گفته بود که باشگاه در نقل‌وانتقالات بازیکنانی جاه‌طلب جذب نکرد ولی حالا با ژوزه، لوی مجبور به تغییر رویه خواهد بود چرا که آقای خاص کسی نیست که با عدم جذب مهره‌های دلخواهش بسازد و دنیل لوی با جذب مورینیو چاره‌ای جز شل کردن کیسه ندارد.

 

سازندگی

۷    
آی اسپورت
2019-11-26 10:59:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر