فهرست
10 نكته از دوناروما/ ستاره جنجالی ميلان
10 نكته از دوناروما/ ستاره جنجالی ميلان

10 نكته از دوناروما/ ستاره جنجالی ميلان

آی‌اسپورت- جانلوئیجی دوناروما، دروازه‌بان جوان و آینده‌دار میلان، با تمدید نكردن قراردادش با روسونری حسابی خبرساز شده. این روزها صحبت‌هایی مبنی بر احتمال انتقال او به رئال‌مادرید به گوش می‌رسد و با سن و سالی كه دارد، می‌تواند ركوردهای زیادی را در ایتالیا جابه‌جا كند. این دروازه‌بان 18 ساله همین حالا یكی از بهترین دروازه‌بانان اروپاست و گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال انتقالش به رئال‌مادرید بیش از هر تیم دیگری به گوش می‌رسد. این 10 نكته در مورد دوناروما جالب توجه است.

1- شروع مقابل رئال‌مادرید: او اولین بازی‌‌اش برای تیم اصلی میلان را در 16 سالگی و در اردوی پیش‌فصل روسونری، مقابل رئال‌مادرید برگزار كرد. در آن بازی میلان، رئال را متوقف كرد‌؛ تیمی كه حالا برای جذب این دروازه‌بان جوان عزمش را جزم كرده. آن بازی مساوی تمام شد و به ضربات پنالتی رفت. دوناروما پنجمین ضربه پنالتی مادریدی‌ها كه توسط كروس زده شد را مهار كرد. ولی خودش یك ضربه پنالتی را هم خراب كرد تا در آن دیدار، در عین حال هم قهرمان تیمش شود و هم مرد ناكام روسونری.

2- خانواده‌ای دروازه‌بان‌پرور: گویا دروازه‌بانی در خون خانواده دوناروماست. آنتونیو، برادر بزرگتر او، هم دروازه‌بان یكی از تیم‌های لیگ یونان است. او 9 سال از جانلوئیجی بزرگتر است و در تیم آستراس تریپولی یونان بازی می‌كند.

3- دردسرهای قدبلندی در كودكی: جانلوئیجی وقتی 10 ساله بود، قدش 190 سانتی‌متر بود و قدبلندترین دروازه‌بان بین هم‌نسلانش بود. در آن روزها حتی برخی تیم‌ها حاضر به عقد قرارداد با او نمی‌شدند، چراكه به خاطر قدش فكر می‌كردند سنش بالاتر از سن مذكور در شناسنامه‌‌اش است.

4- همنام اسطوره‌اش: وقتی دوناروما در سال 1999 به دنیا آمد، جان لوئیجی بوفون، الگوی فوتبالی او، در پارما بازی می‌كرد و به عنوان سومین دروازه‌بان آتزوری در جام جهانی‌ 1998 حضور داشت. البته دوناروما هرگز نگفته نامش به خاطر نام دروازه‌بان افسانه‌ای دنیای فوتبال برگزیده شده ولی حتی دست تقدیر هم در انتخاب چنین نامی برای این دروازه‌بان آینده‌دار نقش داشته. حالا جی‌جی جوان در رختكن آتزوری با بوفون افسانه‌ای هم‌تیمی است و در آینده میراث‌دار او در تیم ملی ایتالیا خواهد شد.

5- ركوردشكنی در ایتالیا: دوناروما با 16 سال و 8 ماه سن، جوان‌ترین دروازه‌بان تاریخ رقابت‌های سری A لقب گرفت و بدین ترتیب از الگویش بوفون كه در 17 سالگی اولین بازی‌‌اش در سری A را برگزار كرد و جوان‌ترین دروازه‌بان تاریخ این تورنمنت بود، پیشی گرفت. در تیم ملی زیر 21 سال هم او توانست ركورد بوفون را به نام خودش ثبت كند و دوناروما در 17 سال و 28 روزگی اولین بازی‌‌اش را برای این تیم انجام داد و اولین بازی‌‌اش برای تیم بزرگسالان ایتالیا را در 17 سال و 6 ماه و 7 روزگی برگزار نمود.

6- یك خرید گران‌قیمت: سران میلان برای آنكه دوناروما، تیم پایه‌ای ناپولی را ترك كرده و به تیم پایه‌ای میلان منتقل شود، مبلغ 250 هزار یورو هزینه كردند. این قیمت بالایی برای یك پسر حدود 14 ساله بود.

7- مینو رایولا: آینده دوناروما در هر تیم دیگری كه باشد، سران میلان قصد دارند تا نهایت بهره را از فروش او ببرند. مدیر برنامه‌های او نیز مینو رایولا، مدیر برنامه‌های ستاره‌هایی مثل پوگبا، ایبراهیموویچ و ماریو بالوتلی است كه تخصص اصلی‌‌اش در بالا بردن قیمت بازیكنانش در جریان مذاكرات و در نتیجه دریافت كمیسیون‌هایی گزاف است.

8- پوشیدن پیراهن شماره 99: به گفته مربیان سابق جانلوئیجی جوان، او در كودكی پیراهن 97 را به تن می‌كرد ولی اولین بازی‌‌اش در میلان را با شماره 99 برگزار كرد كه در واقع همان سال تولدش است و در تیم ملی ایتالیا پیراهن 12 تیم را می‌پوشد.

9- بیشترین مهارها در سری A: این فصل دوناروما، دروازه‌بانی بود كه بیشترین مهارها را در رقابت‌های سری A داشت (با 146 مهار). او در عین حال دروازه‌بانی با بهترین درصد مهار مقابل شوت‌های حریف است كه 76 درصد از شوت‌های روی دروازه‌‌اش را مهار كرده.

10- بازیكنی با بیشترین دقایق حضور در زمین در طول فصل: دوناروما با وجود سن و سال كمش، تنها بازیكن سری A دركنار شچسنی، دروازه‌بان رم، است كه در تمامی دقایق فصل گذشته سری A در زمین حضور داشتند.

 غزال زیاری/ خبرورزشی

۴    
آی اسپورت
2017-06-17 15:41:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر