فهرست

یادداشت روز : هلند آرژآنتین را قهرمان می کند!

آی اسپورت -دیدار نه چندان حساس و کم اهیمت رده بندی جام جهانی فوتبال که صرفاً جنبه اقتصادی پیدا کرده است با برتری 3 بر صفر لاله های نارنجی خاتمه یافت تا برزیل در دومین بازی پیاپی هم گلباران شود و به چهارمی جام بیستم بسنده کند. اما آیا ارتباطی میان دیدار رده بندی و قهرمان جام وجود دارد؟!

سومی جهان برای خیلی ها بی معنی و یا حداقل کم اهمیت است. بازی رده بندی حساسیت بسیار پایینی دارد و همین مساله هم سبب شده تا تیم ها در این مسابقه احتیاط کمتری به خرج دهند. اما بازی سوم چهارمی
با این حال موضوع جالب درباره بازی رده بندی جام جهانی فوتبال این است که در هزاره جدید تیم هایی موفق به کسب عنوان قهرمانی شده اند که رقیب آنها در دیدار نیمه نهایی، بازی رده بندی را به نفع خود خاتمه داده است! درست مانند جام جهانی گذشته که در آن، آلمانی که در بازی نیمه نهایی با یک گل مغلوب اسپانیا شده بود در مسابقه رده بندی و در دیداری پر گل، با نتیجه 3-2 بر اروگوئه غلبه کرد و سومی آنها همراه شد با قهرمانی لاروخا در جام جهانی آفریقای جنوبی. چهار سال قبل تر که مسابقات جام جهانی با قهرمانی ایتالیا خاتمه یافت نیز این رابطه وجود داشته است. ایتالیا در نیمه نهایی آلمان را از پیش رو برداشت، ژرمن ها در خانه پرتغال اسکولاری را بردند و سوم شدند تا لاجوردی ها با برد در ضربات پنالتی قهرمان جهان شوند. 4 سال قبل تر نیز این اتفاق افتاد و برزیلی قهرمان جهان شد که با عبور از ترکیه گام به دیدار پایانی گذاشته بود. این در حالی بود که ترک ها یک روز قبل تر عنوان سومی جهان را از آن خود کرده بودند.
جالب آنکه در جام های جهانی 1994 و 1998 هم اوضاع به همین گونه بوده است. در دیدارهای نیمه نهایی آخرین جام جهانی قرن بیستم، برزیل در ضیافت پنالتی ها هلند را به دیدار رده بندی فرستاد و فرانسه میزبان، کرواسی شگفتی ساز را راهی مسابقه شصت و سوم و ما قبل پایانی. در آن جام کرواسی با نتیجه 2-1 از سد هلند گذشت و رقیب آنها در مرحله نیمه نهایی فاتح جام شد. همچنین سومی سوئد در جام جهانی 1994 باعث شد تا سلسائو که در نیمه نهایی با کسب برتری خفیف 1-0 برابر سوئدی به فینال رسیده بود، جام قهرمانی را به خانه ببرد!
حالا اگر اهل ربط دادن موضوعات به یکدیگر هستید می توانید روی قهرمانی آرژانتین حساب باز کنید چرا که رقیب آنها در مرحله نیمه نهایی جام بیستم توانست به مقام سومی دست یابد و با این روابط آلبی سلسته جام بیستم را بالای سر خواهد برد اما با مراجعه به تاریخ به این نکته خواهیم رسید که همه این ارتباط ها تا وقتی درست از آب در آمده اند که فینال، بازی آلمان-آرژانتین نباشد! در دو فینال قبلی که این دو تیم به مصاف یکدیگر رفته اند اوضاع کاملاً برعکس بوده است. یعنی تیم هایی قهرمان جهان شده اند که رقیبان آنها به عنوان چهارمی جام رسیده اند. انگلیس 90 و بلژیک 86 در دیدار رده بندی شکست خوردند اما رقبای پیروزشان در دو بازی نیمه نهایی در نهایت توانستند جام را از آن خود کنند.
هلند یا برزیل، تیم سوم یا چهارم، رقیب کدام یک از دو تیم حاضر در دیدار رده بندی جام بیستم، فاتح آن خواهد شد؟

     
آی اسپورت
2014-07-13 10:25:34
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر